Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

danieldarius

Salutare, 

VW B7 2014, 2.0 TDI Bluemotion, DSG, 130KW, 177CP.

1. Distributia e pe lant sau pe curea?

2. La ce interval ar trebui schimbata distributia (cureaua)?

Multumesc.

 


L.E. Rezolvat, la maxim 210.000 km, si e pe curea nu pe lant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.

Intrebare de genul "tu cum ai face dacă ai fi in locul meu" 

In momentul asta masina are 190k km si cf carte, net, etc distribuția trebuie schimbată la 210k.

Vad ca Au fost probleme cu pompa de apă care a picat mai repede si din cauza asta si distribuția a fost schimbată mai repede.

Oare dacă nu s-a stricat pompa până acum, s-o gândi sa pice in intervalul asta de 20k? Cum se manifesta această cădere a pompei de apă? Doar pierde apa si trebuie completat sau rămâi cu mașina în drum?

M-as duce cu ea pana la 210k sincer dar ma gandesc sa nu ma lase pe undeva departe de casă, mai ales că urmează niste drumuri lungi. 

Daca doar pierde apa (antigel de fapt cred ca e mai corect) si ma prinde pe meleaguri straine nu ma deranjează sa reumplu pana ajung acasa unde voi schimba oricum distribuția. 

Voi cum ati face dacă ați fi in locul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crezi ca ar fi mai indicat sa o inlocuiesti ca sa stai linistit ? Mai ales ca o sa faci drumuri lungi si pe alte meleaguri ? Eu nu as sta chiar pana in limita celor 210 k de km...stii ce insemana sa se rupa cureaua sau axul de la pompa de apa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi dilema

si am decis sa inlocuiesc la 190k si ceva

pompa deja mustea desi nivelul in vas nu scazuse

mecanicul mi-a zis ca a mai fost schimbata odata deoarece era umblat la suruburile de reglaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce inseamna sa se rupa cureaua, insa nu stiu ce inseamna sa pice pompa. Daca sunt pagube colaterale, daca te mai poti deplasa cu masina... De fapt, defectiunile astea aparute la pompa de apa despre care vorbeste toata lumea, cum se manifesta?

Legat de liniste, ma gandesc ca neamtul sta foarte linistit si schimba la 210k + pentru ca asa scrie in carte. Nu vad vreun strain mai din vest sa schimbe distributia cu 20k km mai devreme ca sa stea linistit. Toate reviziile periodice (cele la 30k) din carte facute de neamtul de dinaintea mea sunt facute cu depasirea pragului. La 31000, 62500, 91000, etc.

Nu o sa o schimb in buza la 210k, dar nici la 190k nu m-as apuca de ea. Mai sunt 20k pe care ii pot face intr-un an...

Deci, ma interesa sa aflu parerea altora legata de instinct si am aflat. E acelasi cu al meu, adica sa o schimb mai repede de 210k.

Insa voiam sa stiu si ce inseamna cel mai rau scenariu, in cazul in care merg contrar instinctului. Ce se poate intampla rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as schimba aproape de 210k. Dar, exista o sansa sa trebuiasca sa completezi la fiecare 50-100 km daca pica pompa, poate chiar mai des. Mie mi-a picat la 170k si completam 100ml la fiecare 100km. Pentru linistea mea as schimba inainte de concediu dar e doar parerea mea.

P.S. cureaua nu se rupe daca a curs antigel pe ea dar clar trebuie inlucuita intr-un interval decent de la incident.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tico mi-a picat pompa de apa si am tot completat

ghici unde se scurgea lichidul pierdut?

pe cureaua de distributie

ghici ce s-a intamplat ?

noroc ca acolo a fost treaba doar de schimbat 2 supape ( din 6 )  si planat chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare domnilor.Se pare ca a venit vremea sa umblu si eu la distributie din cauza pompei de apa care a inceput sa piarda antigel.Motorul este 2.0tdi cffb pe un audi a3 avand aproximativ 150.000km.Care combinatie de kit distributie+pompa apa ar fi mai buna fiindca am vazut pareri diferite si nu stiu ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna. Am gasit un kit OE dar, este produs in 2014. Este vreo problema sau mai bine o las balta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiau intrebarea pentru ca ieri ma grabeam si nu am fost suficient de clar. 

Am gasit un kit OE de distributie pentru masina mea la un pret foarte bun. Problema sesizata in ultimul moment era ca a fost produs in august 2014. Merita sa il cumpar sau e prea veche cureaua? Merita sa il cumpar pentru role si sa cumpar de undeva o alta curea de productie mai recenta? Pretul e undeva la 500 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decât un kit OE îmbătrânit, mai bine un kit Conti la aproximativ acelaşi preţ (îl văd la 514 pe ak).
Pompa de apă aş alege-o OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus un kit Conti si m-am ales cu sunetul specific. De doi ani suport maraitul acela. M-am gandit la role INA si o curea Gates sau Dayco. Pompa de apa o voi pune OE. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna combinatie : curea Dayco (sau kit ) ,role INA,pompa Hepu

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci tuturor. O sa iau un kit Dayco si pompa VW. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎11‎/‎20‎/‎2017 at 9:59 AM, identitate78 said:

Cedarea pompei de apa inainte de termen este una dintre problemele stiute la B7. Eu am patit-o la 167.000Km si am ales sa aschimb distributia si cureaua de accesorii intrucat ajunsese antigel pe cele 2 curele.

Si urmatoarea distributie la cati km a trebui sa o faci? (60 000 km sau / 5 ani?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210.000Km. In documentatia VW nu exista o perioada peste care se recoamnda schimbarea acesteaia chiar daca nu s-a efectuat numarul de Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am comandat un kit Dayco. Aseara, insa, un proprietar de AdGaragge mi-a stricat feng shui-ul. "Ti-ai comandat Dayco?!!!! Pai am avut destule cazuri de curele exfoliate si rupte. Ia si tu un kit INA sau Gates." Treaba grea cu distributiile acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa vezi continuarea: am schimbat, la acelasi mecanic, distributia si la o a doua masina, la interval de vreo 2 luni de prima. La a doua a fost kit SKF si vorbind cu el de una de alta imi spune ca a pus la logan PoweGrip(Gates) si s-a rupt in 40 000km.

Nici nu m-am uitat la kitul meu sa vad daca este PowerGrip sau alt ceva, dar tot Gates este....

Asa ca: ,,cate bordee, atatea obicee,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am un Passat B7 CFFB fabricatie 2011, in carte e trecut schimb distributie la 210 k km, fara a fi specificata limita de timp. Vad ca unii vorbesc sau la maxim 5 ani, ce ziceti trebuie sa schimb distributia?Am 170.000 km acum. Mai completez cu 200-300 ml de antigel cam la 6 luni.

Modificat de Manuel N.
Nu posta problema pe x topic-uri! Se sanctioneaza! Citeste regulmentul! Warning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7, motor CFFB (2.0 bluemotion, 140 CP), an 2011 achizitionat acum in 2018, adus din Franta.

Km actuali sunt 235.000 km (presupun reali - istoric in sistem VW in anumiti ani dar si dovezi de ITP pe mai multe perioade cu km inregistrati).

Am preferat sa schimb distributia acum la achizitie intrucat nu aparea in istoric VW si nu ma puteam baza pe singura informatie care ducea cu gandul la shimbarea distributiei si anume o simpla bifa in cartea service la "curea dintata" pe care am gasit-o la revizia din ian.2017. 

Am pus: un kit distributie OE VW si o pompa de apa HEPU. Daca intereseaza pe cineva componenta kitului OE VW: cureaua este CONTI, rola mare este INA, rola mare intinzator este LITENS Canada, cele 2 role mici sunt INA. Pompa de apa HEPU pusa acum are paletele metalice. Pretul pieselor a fost 1.040 lei (inclus antigel HEPU roz/rosu) iar manopera la un service autorizat a fost de 310 lei. Adica un total de 1.350 lei (binenteles toate cu factura).

La schimbare am putut observa ce componente de distributie erau deja pe masina si am vazut ca erau identice cu cele din kit OE VW iar pompa de apa era originala VW (pe asta nu apare nici un producator si are paletele din plastic). Datele de fabricatie pe toate piesele era 2016. Deci proprietarul francez a pus toate piesele OE VW si probabil a schimbat distributia in ian.2017 cand masina a inregistrat 180.000 km (deci la o vechime de sub 6 ani) caci atunci aparea si bifa la "curea dintata" in carnetul de service. Daca as fi stiut 100% ca e schimbata deja, nu as fi schimbat-o si eu... dar cum nu eram sigur, nu puteam dormi linistit.

 

@carcotashu - eu in locul tau as schimba distributia, mai ales ca tu completezi antigel deja, deci pompa de apa probabil are scapari, vechimea distributiei originale este deja de 8 ani si ai 170.000 km. Suplimentar iti spun parerea mecanicului meu, ca o distributie nu este recomandat sa se faca la orice vechime de ani si nici la maximul de 210.000 km scrisi in carte, ca doar nu o sa mergi sa zicem 10 ani cu aceeasi distributie originala pentru ca nu ai ajuns inca la 210.000 km, nu? Daca se intampla ceva mai grav cu pompa de apa (care la tine are deja scapari din moment ce papa antigel) si iti distrugi motorul, ce faci? Ii dai in judecata pe cei de la vw ca de ce nu a rezistat 210.000 km scrisi in manual? ...

Pana la urma totul tine de cat vrea fiecare sa fie de preventiv, caci pot fi si masini care merg chiar si peste cei 210.000 km cu distributia originala. Astia din Vest schimba uleiul (5w30 LL) la 30.000 km / maxim 2 ani. Noi de ce il schimbam de regula la 15.000 km / 1 an? pentru ca vrem sa fim mai preventivi, nu?

Opinia prezentata mai sus este opinia proprie de simplu utilizator auto si nu de mecanic.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 2/20/2019 at 9:51 AM, hadrian27 said:

Daca intereseaza pe cineva componenta kitului OE VW: cureaua este CONTI, rola mare este INA, rola mare intinzator este LITENS Canada, cele 2 role mici sunt INA.

Intereseaza pe toata lumea, multumim. 

Pe toate masinile din Germania cu distributia schimbata (cu peste 210000km la bord) se vede chiar si in pozele pe mobile.de abtibildul galben de la Continental ContiTech

Totusi pe la noi vad ca se recomanda Dayco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la "abtibildul galben de la Continental ContiTech" pe care si eu l-am crezut a fi o dovada a schimbarii distributiei (si multi inca se bazeaza pe el) va spun din experienta mea.

Am vizionat un B7 berlina 2.0 177Cp cu 176.000km in bord la o varsta de 8 ani (adus din Franta) si care arata foarte bine (per general). Cine mi-a aratat masina (era prima intalnire) nu era proprietarul si nu mi-a putut arata cartea service desi sustinea ca are toate reviziile inscrise. M-au deranjat 2 chestii: capul manetei schimbatorului de viteze avea o uzura prea ridicata iar a doua a fost legata de mai sus mentionatul "abtibild galben Continental". Motorul arata foarte curat (mai mult ca sigur fusese spalat recent) iar "abtibildul galben" lipit in compartimentul motor arata impecabil. Avea trecuti pe el 120.000 km si anul 2015 (deci ar fi atestat faptul ca distributia a fost schimbata la 4 ani vechime).

Urma sa ne intalnim a doua zi pt verificarea actelor si o noua vizionare a masinii dar cand m-am intors acasa am observat ca in poza din anuntul on-line al masinii, acel "abtibild galben" nu exista / nu era aplicat! Si am concluzionat ca a fost "fabricat" de catre vanzator. In cazul acesta, pentru mine doar acel "abtibild galben" nu a atestat schimbarea distributiei.

Scuze daca se considera ca am fost off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!