Jump to content

Probleme Directie - Caseta / Servo / Geometrie (Touareg 7L)


florin23_dodo
 Share

Postare recomandată

La touareg-ul sotiei cand viram maxim stanga sau dreapta se auzea un zgomot puternic, probabil de la servo. De aseara face zgomotul tot timpul, volanul merge sacadat, cateodata se pierde servo complet si lichidul de servodirectie este aruncat din vas, completez foarte des. Este si plin de spuma, parca fierbe.

S-a mai lovit cineva de asa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma și mersul sacadat e din cauză că nu mai e suficient lichid hidraulic și nu mai este aerisit circuitul. Soluția: alta caseta sau restaurată actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit sa o ridic pe elevator, am desfacut burdufele de la caseta si totul este uscat. Pe la conductele care intra in caseta nu este nici o scapare.

In schimb pompa este plina de ulei... Sa o schimb sau sa ma axez pe caseta direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pompa e plină de ulei schimba pompa ( e și mai puțin costisitoare) ; demontează  pompa și studiaz o; sigur observi ceva. Spuma e 100% de la aer in circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi, a fost pompa de servo. Pe langa ea au mai fost schimbate cateva piese ca sa fie garantie :) 

image.thumb.png.20b1a4dde6494a5cf82b8d009d64476f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor!

De vreo luna de zile am urmatorul simptom:

Dimineata, directia functioneaza greu si sacadat( cand usor, cand greu). Deci, daca rotesc volanul stanga-dreapta complet, am 5,6 puncte unde merge greu. Pe masura ce incep sa rulez, fenomenul se diminueaza ca amploare, dupa cca 15 min disparand aproape de tot. Acum o saptamana am spalat instalatia , am schimbat uleiul(cu ulei original VW) si totul a fost pefect! Directia a functionat mai bine ca niciodata. Din pacate, astazi fenomenul a revenit. Poate fi pompa, sau mai rau, caseta? Astept idei si sugestii.

Va multumesc!

Modificat de voctav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!