Jump to content

Probleme Directie - Caseta / Servo / Geometrie (Touareg 7L)


florin23_dodo
 Share

Postare recomandată

Intru direct in subiect...intr-o noapte pe o strada neluminata( binenteles ca doar traim in romania), se afla o groapa nesemnalizata(deci romania iar). Eu venind grabit, aveam cam 80-90 km/h, am luat groapa cu roata din dreapta a masinii. Binenteles masina a inceput sa traga dreapta foarte rau. Am fost in service si mi s-a spus ca nu e nimic defect sau stramb si ca mai mult ca sigur e din geometrie. E...dupa o geometrie facuta la autosoft masina tragea la fel de rau, a urmat inca o geometrie la PBN...dupa care am observat o imbunatatire dar nici vorba ca masina sa mearga drept ca inainte. A m fost din nou in service pt. o verificare mai detaliata si...TOTUL perfect. Mi-am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna am echilibrat rotile si masina tot trage dreapta. NU stiu ce sa mai fac si unde sa mai ma duc, peste tot imi zice ca nare nimic dar ea trage dreapta chiar foarte rau. Daca are cineva o idee as fi tare recunoscator. Intre timp o sa mai programez o vizita la pbn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt Dreadfull si scriu de pe contul prietenei.

Imi pare rau pentru incidentul tau. Am patit si eu deastea (schimband pana acum un set complet de cauciucuri - golf 5 gti - deh, talon mic).

- daca tii volanul drept, masina merge drept ? daca nu, geometrie sau sensorul de pe caseta de directie, readaptat sau schimbat

eu zic sa mergi si in alta parte (in autosoft sau pbn nu am incredere).

Pot fi foarte multe motive.

Suspensii/articulatii...

Ai suspensie pneumatica ? Sper ca nu, ca sunt foarte sensibile si foarte scumpe :)

Iti bate ceva la denivelari ? Curbe ?

Bafta si tine-ne la curent.

Modificat de sorana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt off-topic, dar nu ma pot abtine. Daca erai in oras, de ce aveai asa o viteza?

Graba nu e o scuza, ca la astfel de viteze in oras se pot intampla lucruri mult mai grave...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit la fel ca tine. Am luat o groapa cam cu 80km/h pe centura din Sinaia si mi-a aparut in bord "Suspension failiure". La fel tragea dreapta si mai si batea. Am echilibrat jantele, dar nimic. Dupa am schimbat cauciucuriile pe fata, iar nimic. Intr-un final am schimbat amortizorul pneumatic dreapta fata si a fost ok.

Nu stiu cat a costat, eu l-am schimbat pe garantie la Viena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am suspensie pneumatica si functioneaza perfect iar in bord nu imi apare nici o eroare. Ca sa merg drept trebuie sa tin foarte putin spre stanga si cate odata mai corectez tot in stanga. La curbe nu bate nimic. PT. andrei 2000: mergeam pe o strada prin Baneasa care este foartee lunga si nu exista intersecii sau trecerii de pietoni, de altfel este mai mult pustie in stanga fiind camp cu buruieni si in dreapta niste depozite, deci chiar nu are de unde sa vina pericolul...decat de sus ca este pe langa aeroport:)), sau de jos cum s-a intamplat la mine. De fapt nu era o groapa ci o bucata de asfalt decupata si nesemnalizata. Multumesc de raspunsuri si o sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor, am si eu o problema cu al meu Touareg R5. De vreo 4 zile am cam ramas fara servo. In mers e ok, dar ca sa o parchez, ma chinui. Scoate si sunet ciudat cand virez, mai mult in partea stanga. Am verificat nivelul de ulei, era putin sub nivel. L-am schimbat azi cu unul nou. Parca si-a mai dat drumul putin, dar nu functioneaza bine. Masina are doar 39k km. Cred ca este vorba de pompa servo. Este normal ca la km astia sa pice pompa???

Astept raspunsuri/sfaturi/comentarii de la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service am sa merg cat de curand. Masina nu mai e in garantie... la diagnoza nu m-am gandit. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil e pompa. Nu e normal sa pice - daca erai in Vest undeva ti-o schimbau chiar daca nu mai ai garantie. Mie mi-a picat cred pe la 90k, tot pompa.

Nu e bine sa mai mergi cu ea (daca e pompa), risti sa strici si alte piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o intrebare. pe loc, la relanti, cand invart volanul motorul are un tremurat usor. ce poate fi ? de la pompa? lichidul e la nivel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema s-a remediat. Pompa servo a fost schimbata cu una noua OEM. E totul ok acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune cat te-a costat toata distractia Piesa + manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu. Tot dreapta imi trage. Ideea este ca eu asa am cumparat-o. Fostul proprietar a lovit-o pe partea dreapta dar la usa nu la roata. In 5 service-uri am umblat la directie si degeaba...am schimbat cauciucuri...le am schimbat rotile intre ele..NIMIC...

Drept sa spun deja m-am obisnuit cu ea asa...la fel si eu corectez mereu in stanga...practic doar cu mana stanga conduc...efort nu e deloc...dar daca o las ma baga in sant in scurt timp. Si eu tot suspensie pneumatica si nema problema si la mine ca erori in bord.

Ai rezolvat cumva problema Florin? Se pricepe cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florin23_dodo
Publicat (modificat)

Am pus anvelopele de vara si am mai facut o geometrie iar directia s-a imbunatatit dar tot nu este 100% perfect. daca iau mana de pe volan tot trage dreapta dar mai putin ca inainte. Stii cum e in romania...trebuie sa faci 3-4 drumuri la un service auto pana iti rezolva o problema. Banuiesc ca este din geometrie, astia nu prea o fac perfect indiferent la ce service te duci, merg pe ideea "hai ca merge chiar daca nu e perfect".

Modificat de florin23_dodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_leca

salut. eu am schimbat jantele si anvelopele de iarna, care erau pe 17", si am pus de jante si anvelope de vara pe 19 " si tot dreapta imi tragea, am facut de 2 ori echilibrarea rotilor, dupa care am facut geometria, si tot dreapta tragea, acum am schimbat anvelopele pe fata, care erau continental, cu unele Michelin, si e OK, sau probabil e doar in capul meu, ca asta vreau eu sa cred :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.Am o nelamurire in privinta unui touareg R5.Cand motorul este la relanti si invart de volan in partea dreapta se simte o usoara trepidatie .Stie cineva ce poate fi?Multumesc.Nivelu uleiului este aproape normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare domnilor, aceeasi problema o am si eu dar la mine la franare si tremura putin volanul ...am schimbat discuri si etrieri cauciucuri am facut geometrie peste geometrie si nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma dupa ce am facut 5 geometrii la roti am ajuns la concluzia ca daca trage putin dreapta este din cauza inclinatiei drumului, pentru ca daca merg pe contrasens trage stanga, daca merg pe mijloc merge drept. Asta e, roti mari, directie sensibila. Daca iti tremura volanul verifica totusi sa nu ai vreo janta stramba sau anvelope echilibrate gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut pe toti! Am o problema cu masina. Este vorba de un VW Touareg 3.0 TDI, suspensie pneumatica. Anvelopele de vara mi s-au tocit neuniform, uzura fiind de tipul dintilor de fierastrau, in sensul ca atunci cand trec cu mana peste anvelopa, se simte uzura neuniforma a zimtilor de pe marginile cauciucului. Desi am facut geometria rotilor de 4 ori, se pare ca mecanicii nu sunt capabili sa o faca asa cum trebuie. Din cate m-am documentat, aceasta uzura se datoreaza convergentei rotilor reglata prost. Daca ati fost multumiti de un anume service de roti, va rog sa imi spuneti, mentionez totusi ca m-ar interesa parerille posesorilor de Touareg, mai ales a celor cu suspensia pe perne de aer. Daca aveti detalii legate de vreo procedura aparte specifica acestei masini, va rog sa imi dati detalii. Va multumesc, cu stima Alex M!

Modificat de Baddboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu este nimeni multumit de un loc in care si-a facut geometria?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/14/2012 at 11:00 PM, chry said:

Salutare.Am o nelamurire in privinta unui touareg R5.Cand motorul este la relanti si invart de volan in partea dreapta se simte o usoara trepidatie .Stie cineva ce poate fi?Multumesc.Nivelu uleiului este aproape normal.

si eu am acelasi lucru la al meu.. trepidatia aceea ..dar nu imi face mereu .. imi face doar cand vrea .. am un 5.0 tdi v10 .. de 1 an .. si pana acum vad ca nu m-a lasat pompa .. sper sa nu ma lase .. ca pe mine nu ma costa pompa cat ma costa manopera :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intereseaza pe cineva, pana la urma am facut geometria la PBV1 si a iesit perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!