Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

E pe autovit si o am si in semnatura. N-as vrea sa pun link direct aici in topic pt ca nu-i topic de vanzari aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa cauti de la vanzatori privati, eventual primul proprietar desi asta nu e asa important ca o istorie service. Nu te feri de cele care au fost luate de noi in Ro si rulate numai aici. Depinde foarte mult si de buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MosCraciunRevine

Sunt pareri si pareri,eu de exemplu sunt de partea celor cu masini din Germania.Romanul e roman,drumurile sunt cum sunt,da sunt de acord poti sa iti iei teapa de masina proasta din germania,dar mi se pare riscu mai mare sa iei teapa in romania cu toti hotii astia.Altii se mai duceau gen Florin in germania si cautau masina la reprezentanta deja rulata cu pret mult mai mic sau la vanzatori privati care au tinuto ca in puf si nu prea au mers cu ea,dar iti trebuie timp pentru asta.Eu din 3 masini luate din germania in familie + prieteni si cunostinte care au luat nu a luat nimeni teapa.Ice eu sunt sigur ca masina ta e bomboana...dar cum am spus de ce sa nu de-a cu 3-4k euro mai putin si sa fie tot audi B8?sincer daca aveam 12-13k(cand am luat masina de la profil) nici numai stateam pe ganduri..luam direct B8,e masina care o ador,imi place la nebunie design exterior,imi place mai mult ca modelele respective de 2012-2014.Omu daca vrea B8 si are banii minimi de unul dintre cele ieftine o sa-l ia pe ala ieftin...mai ales ca e greu sa o vinzi cu motorizarea aia zic eu...impozit mare.De vandut o sa o vinzi tu pana la urma stai linistit:) toate se vand,iti urez mult succes cu vanzarea si dupa aceasta urare sa te vad cu mesaj la mine "Am vandut-o":)).

Modificat de MosCraciunRevine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cum am spus de ce sa nu de-a cu 3-4k euro mai putin si sa fie tot audi B8?

 

Pentru ca sunt masini complet diferite :) Am mers cu carca de B8-uri, diferenta facuta de un nivel de echipare aproape de full fata de ce se mai vehiculeaza pe-aici este ENORMA. Tine cont ca vorbim de o masina care a fost 63k de noua versus unele care au fost sub 40k. Iti dai seama ca la o astfel de diferenta nu putem vorbi de 2 masini "aproape la fel", nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu sa intelegi ce diferenta fac dotarile daca nu ai experimentat live asta; si nu vorbesc de a sta intr-o masina si apoi in alta, trebuie mers putin in ea, trebuie folosite dotarile alea, abia apoi realizezi cat de urat e fara multe dintre ele :).

Imi cer scuze pentru offtopic.

Subscriu la treaba cu dotarile > anul fabricatiei; asta pentru ca suntem pe un forum auto si plec de la premiza ca exista ceva pasiune pentru masini; altfel, da, or sa moara dusmanii daca te vad cu A4, chiar daca nu ai Cruise Control - ca ei nu stie oricum :d.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sa nu ne suparam ca unele A4 au optionale de 20.000 de euro si altele nu.

Cele care nu au, probabil vin la pachet salarial si trebuie sa aiba cateva optionale gen cruise control , Bluetooth, navigatie si clima.

Pentru ca esti senior consultant trebuie sa ai a4 sau ceva similar (si nu GTD) iar daca bugetul din pachet nu-ti permite, ramai fara xenoane, clima duala si B&O. Dar vei primi a doua pereche de jante + anvelope de iarna pe care le vei schimba la dealer in Noiembre, ca ceasul.

In plus, vei primi versiunea de 2L aia cea mai eco pt a fi taxa mica. Dar combustibilul e gratis in limita de 25-30.000 de Km pe an. Orice km im plus parcurs atrage penalizare. Plus ca fransiza e de 700 de euro.

Viata nu e roza, nici chiar in A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

A mai aparut ceva care corespunde cerintelor mele...

Vad ca masina a fost bagata in service la noi in iulie 2014, iar acum e scoasa la vanzare...In capul meu s-au creat mai multe scenarii, unul din ele fiind ori c-a fost adusa lovita si reparata, sau cu f. multi km si derulata inapoi.

Asa ceva pe mobile.de nu gasesti sub 14000eur, si banuiesc ca vanzatorul nu vrea sa faca cadou 1000-1500eur aiurea...

Astept parerile voastre. 

Va multumesc!

http://www.autovit.ro/audi-a4-C35636538.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa ce ti-ai dat si tu seama deja, sunt si cateva "incorectitudini" in anunt, printre care ciuciu dublu-climatronic si ciuciu sline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mereu cand citesc primul proprietar si faza cu adusa/inmatriculata e clar ca e genul de anunt standard de samsar.

Primul proprietar insemna fie sa o iei din Germania, fie masina sa fi fost luata de noua de aici, altfel nu se poate discuta de asa ceva.

 

Nu are nici senzor de ploaie&lumina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mereu cand citesc primul proprietar si faza cu adusa/inmatriculata e clar ca e genul de anunt standard de samsar.

Primul proprietar insemna fie sa o iei din Germania, fie masina sa fi fost luata de noua de aici, altfel nu se poate discuta de asa ceva.

 

Nu are nici senzor de ploaie&lumina.

De ce zici ca n-are de lumina? Are AUTO pe comutator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul nu trebuie sa fie la baza oglinzii? 

Asa trebuie sa arate cea cu senzor.

 

Stiu ca cel de lumina si ploaie vin mereu impreuna acolo.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo e cel de ploaie sigur, cel de lumina nu cred ca-i tot acolo. Ma gandesc ca daca ar fi acolo, ai putea merge noaptea si cineva cu niste faruri pe faza lunga suficient de puternice ar putea sa-ti pacaleasca masina ca e zi si sa stinga luminile :) Anyway, eu am incercat sa-l pacalesc (gen sa-l acopar cu mana) si nu a functionat, deci nu cred ca-i acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pacalitul noaptea nu se intampla niciodata. 90% din masini acolo au senzorul, in special VAG si merge fara nicio problema.

 

Am avut A4 b8 cu oglinda cu acel tunel si era cu functie auto. Poate toate vin cu functie auto?

Nu vad unde ar putea sa fie senzorul de lumina si nu stiam ca se poate separa de cel de ploaie.

 

L.E.: Aici zice ca e acelasi lucru senzorul de lumina cu cel de ploaie, practic in acelasi loc

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/582637-DIY-B8-Auto-Dim-Mirror-and-Rain-Light-Sensor-(RLS)?p=9501158#post9501158

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care n-are auto, deci nu, nu e standard. Si n-ai cum sa ai mod auto fara senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca are oglinda normala. Poti sa incerci maine de curiozitate cand e soare, lasat comutator pe auto si pus ceva care sa fie opac pt mai mult de 5-10secunde peste acel senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa acopar pt 10-12 sec si nimic. Cred ca e in grila. Stiu ca si la fosta la care nu aveam auto se stingeau ceasurile din bord cand intram in tunel eu avand deci oglinda simpla

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e off-topic si/sau s-a mai discutat (caz in care cer scuze anticipat).

 

Eu evaluez achizitia unui passat b7 cu dsg si 4 motion si de ceva vreme umblu pe site-urile de profil. 

 

Poate sa imi explice si mie cineva cum apar masinile astea in RO cu pret mai mic decat minimul care se poate gasi pe mobile/autoscout?

Eu vad maim ulte posibilitati:

- Masina era avariata, a adus-o pe platforma si a reparat-o

- Masina avea mult mai multi KM 

- A cumparat-o direct de la particular (deci putin mai ieftin), eventual l-a pacalit pe ala putin (putin plauzibil ca omul serios se enerveaza daca vrei sa tragi de pret fara motiv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o cumpara fara TVA (-19% cat e in Germania) si in tara nu se plateste nimic. Vezi cazurile cu samsarii arestati pentru ca nu plateau TVA-ul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, raspunsul sunt km f multi. E cel mai simplu si cu cel mai mic risc pt samsar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca inainte de a blama samsarii care oricum sunt principala sursa a parcului auto audi/vw din romania si implicit a surselor de discutii de pe forumul nostru ar trebui sa ne uitam si la noi...

 

unii dintre noi oare cit de fraieri trebuie sa fim sa credem ca putem gasi prin navigarea pe internet masini  audi a4 de 2-3 ani cu 120000 km la 11-12000 euro?ei samsarii au prins sensibilitatea noastra si ne dau ceea ce ne dorim....noi acceptam tacit si asta e,venim pe forum si ne descarmam apoi

 

daca ice_2k incearca sa vinda masina lui care e dupa parerea mea chiar ieftina,tot noi spunem ca e scumpa....tot la samsari apelam

 

si acum un sfat on topic pt cei car vor sa-si ia un B8 -exista parcuri auto audi unde se vind doar masinile din proprietatea flotei audi usor de gasit pe net in germania.acolo se ofera si garantie si km sunt foarte putini (20,000- 50,000 km)dar tra sa platesti TVA ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A existat optiunea de S-line interior ce includea si suspensia sau S-line exterior cu barile de S-line, dar fara elemente interioare cum ar fi scaunele si nici nu te obliga la suspensie. Asadar in poza masina cel mai probabil are S-line interior si nu are praguri. Ce trist navigatie, dar fara clima pe 3 zone. Arata asa urat si gura aia in cotiera unde venea ventilatia pt spate la "climatronicul" de Audi. Ceva dubios este ca dupa oglinzi arata a fi mai noua de 2010, dar jantele au fost tipice de S-line din 2009/2010.

 

Aburirea farurilor n-am observat-o pe multe A4 b8. Pe alte modele insa da.

 

Cutia e probabil Multitronic. Cutia este love it or hate it, inferioara S-tronicului din multe puncte de vedere si n-a fost fara probleme ei de fiabilitate. Parerea mea este ca o cutie automata fara o carte service reala si solida in spate nu merita achizitionata, cu atat mai mult cu cat discutam de 100k+ si reali cine stie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!