Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Pro la spusele lui ego ; si eu am facut mereu la fel ; 7 masini cumparate din RO de noi ; km reali, fara probleme majore ( decat la una am furat-o cu chiulasa fisurata dar deh..asta e ) ; mai bine schimb bucsaraie decat sa umblu la motor / cutie / si alte chestii specifice numarului de km ; am fost de atatea ori in ipostaza cumparatorului si a vanzatorului...incat ar trebui sa scriu o carte despre cat de prosti sunt romanii si ce vor ei sa cumpere defapt.....in primul rand PRET MIC, in al doilea rand KM PUTINI, nu conteaza daca sunt sau nu reali, SI MASINI IMPECABILE ESTETIC ; tehnic nu conteaza daca sunt cazaturi ; si nu generalizez, dar 80% din ei gandesc cu dosu' ; plus ca nu se documenteaza niciodata si cumpara mereu motorizarile cu probleme din fabrica, care sunt la preturi nai mici. Mentalitate tipic romaneasca..zau, daca as avea noroc de bani cum am de prosti, m-as imbogati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la Porsche Nord si m am lamurit. Km reali , insa masina cu multe probleme. Un calcul facut de ei s-o aduc in stare ok m-ar fi costat 7700lei doar piesele. Plus ca are multe elemente revopsite, capota nu era a ei, unul din stalpi cu ceva urme dubioase...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam mai sus..o iei la pret mai mic, dar investesti in ea cel putin pana o duci in pretul pietei, cu unele compromisuri.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia masina din germania si nu o sa regreti,ti-am zis ca astea de la noi sunt de belea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Astea de la noi sunt de belea" daca te uiti doar la cele mai ieftine gioarse posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Germania eventual luai una la care nu stiai tot ce are, nu aveai posibilitatea sa verifici, cartile service nu spun mare lucru. Uneori ma intreb daca romanului nu ii place sa fie mintit, sa nu afle tot. E mai simplu sa mergi pe mana samsarului cu "adusa recent, impecabila".

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca te uiti la cele mai scumpe, ai vreo garantie ca nu o sa ai probleme cu masina? Discutam recent cu un nene la spalatorie care isi cauta un A6, imi spunea ca el prefera sa ia una mai ieftina cu conditia sa nu fie lovita si sa ai aiba ceva dotari, dupa care sa ii schimbe el toate consumabilele, distributie etc.

In cazul de fata, la un A4 cu 3000E ii schimbi: kit ambreiaj+volant, distributie, discuri frana+placute, ulei+filtre si iti mai raman bani si de niste componente de articulatie, amortizoare samd.

Modificat de B_490_RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot asa prefer..sa dau 1000-2000 sub pretul normal, bani care imi raman ii bag in problemele care apar dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RZV Da, daca te uiti la cele mai scumpe ai sanse mult mai bune sa iei o masina fara probleme. In primul rand scapi de samsari. In al doilea rand, cine are probleme cu o masina si vrea sa scape de ea nu o pune la un pret la care dureaza luni de zile s-o dea. Daca vezi o masina care isi tine pretul de multa vreme, sansele sa fie o masina buna sunt f mari. Evident ca nu ai GARANTIA asta si ca in orice altceva exista probabil si contra-exemple. Dar sa te duci la masini sub pretul pietei "recent aduse" si sa presupui ca samsarul isi face pomana cu tine inseamna sa ti-o cauti cu lumanarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, alegeti-va ce masina vreti voi, de pe mobile, cereti vin, verificati istoric. Parerea mea este ori sa luati cu 30000km ori cu 170000km.

Cine stie ce zic intelege!

Important este sa gasesti masina buna! Adusul ei nu e problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am zis sa ia masina din germania din autohaus ,nu de la samsari(nu stiu de ce este o categorie de oameni foarte discriminata pe acest forum de catre unii colegi)

 

in general exista o lista usor de gasit pe net unde se vind masini audi provenite din flote cu km acceptabili ,concesionari audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este rolulul rotitei langa schimbator la b8? Care este diferenta intre cele care au rotita si cele care nu o au? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca te referi la butoanele de la MMI.

Modificat de ovidiu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 variante. Una langa schimbator, mai precis in spatele lui si alta care se afla pe bord, deasupra comenzilor de AC. Cea din urma e mai rudimentara sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o categorie contestata datorita lucrurilor facute de ei(samsari). Dar de ce? Datorita romanului fara prea mult cap, care crede ca daca e ieftin, e bun!

Jale, in orice caz, de ambele parti. Daca ar exista oameni inteligenti, multe masini ar sta pe stoc mult timp;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este rolulul rotitei langa schimbator la b8? Care este diferenta intre cele care au rotita si cele care nu o au? 

 

Cele care nu au acele butoane in spatele schimbatorului nu au navigatie. Au de asemenea ecranul putin mai mic si procesorul MMI-ului mai slab (se misca vizibil mai greu totul decat la varianta cu navi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti zic ca e foarte cheala la interior. Nici macar clima cu doua zone pt fata si una pt spate. Nu pare sa aiba nici butonul de autohold in spatele celui de frana. CB e monocrom, nu color.

Nu inteleg de ce are antena cand nu are navigatie. Parbriz incalzit ar fi ceva sa aiba si sa nu fie doar dezaburirea clasica :)).

Oricum dubioase sunt configuratiile nemtiilor cu webasto si asa chel in rest.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta am vazut si eu , insa am zis ca decat una din 2009 care sa aiba navi, dubluclimatronic, as prefera una cu 3 ani mai tanara...Exterior fata de altele in schimb vad ca are si led pe fata+spate, pachet crom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotarile din descriere par sa se pupe cu pozele, nu sunt exagerari de neam prost (webasto trebuie verificat, nu se poate vedea din poze). Intr-adevar antena GPS de pe plafon e bizara, ne-avand navi. De asemenea, omul e samsar, mai are si alte anunturi (1, 2) ceea ce nu e minunat. In rest, sunt de acord cu ce zice Ego, masina e destul de cheala, personal as mai lasa la anul de fabricatie dar as lua ceva dotat decent, fac o diferenta f mare dotarile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand doi iti zic ca esti beat...  :)). Va multumesc mult baieti, in cazul asta mai astept pana apare ceva mai cumsecade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1. Dotarile fac sa fie un Audi.

Exteriorul sincer la orice A4 b8 trebuie xenon. Acel pachet crom inafara de banda aia cromata in jurul geamurilor nu aduce nimic. Nici nu stiam ca se poate sa nu vina cu ea.

Led-uri pe spate nu aveau cele '09-10, in primul an de la aparitie sigur nu. 

Top tip: de anul fabricatiei iti dai seama usor dupa oglinzi. In primii ani aveau oglinzi destul de mari (limuzina alba).

Audi_A4_B8_Avant_2.0_TDI_front_20100725.

Audi_A4_B8_front_20080414.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar, am vazut multe masini cu superdotari, dar fie lipseau xenoanele, fie erau break. Nici eu nu-mi dau seama cum isi confogureaza unii masinile, insa mare e gradina... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca tre' sa te hotarasti ce anume cauti si sa vezi la ce esti dispus sa renunti. O masina si cu un nr decent de km si cu dotari ca lumea si intr-o stare f buna o sa coste. Ori asa, ori e manarita. Nimeni nu-ti face tie pomana. Eu stau cu masina la vanzare de cateva luni si lumea prefera sa ia masini samsarite "recent aduse" cu 2-3.000€ mai ieftine decat costa in Germania si spera ca sunt ei mai cu motz. Si apoi ii gasesti pe forumuri cum se plang de diverse probleme. Aia e :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca in primul rand prefer sa iau o masina care nu a fost manarita. Totusi e mult prea mare diferenta la teapa intre a lua o masina cu dauna totala si facuta boboc si una mai cheala dar care nu o sa-ti rezerve surprize prea mari la service-urile urmatoare. Intre doua rele as prefera al doilea, bineinteles. Banuiesc ca tu ai la vanzare 3.0 TDI Quattro din poza, nu? Pune si tu aici poze, poate e cineva interesat.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!