Jump to content

Flansa amortizor, nelamurire?!


puricele
 Share

Postare recomandată

ie logica imi spune cand distanta e mica, pt ca, daca falnsele se uzeaza prind joc si implicit distanta se mareste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii de ce intreb??

eu de noi de cand le am pus flansele de amortizor aveau distanta mare intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sunt bune flansele distanta e mare, iar cand sunt uzate distanta e mica. Si eu le-am schimbat cu tot cu telescoape marca Sachs, cu unele Lemforder si acum stau mai distantate decat cu cele vechi. Am facut peste 30 de mii de km de atunci si inca sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc , si flansele mele au distanta intre ele de cel putin 3 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Am si eu niste probleme la al meu mk4,dar sa incep cu inceputul.

Acum cateva zile  ma duc la vulcanizare linistit sa o incalt de vara.Dupa ce baiatul de acolo imi pune roata fata stanga imi arata ca aveam putin joc la roata.Imi lasa masina jos si amortizorul dreapta fata imi ramane putin blocat.Tata mia spus ca este de vina flansa.

Astazi in drum spre munk se aude pe partea dreapata la gropi bufnituri,masina nu imi trage in nici o directie nimic.

In seara asta zic sa o mai fatai putin sa vad daca se mai aude.Ma invart cu ea prin curte la mers usor in prima treapta ca mai mult nu imi permite curtea sai dau nu se aude nimic.Incerc sa urc cu ea bordurile cu partea dreapta atat cu roata din fata cat si cu cea din spate si la fel nu aude nimic,dar in schimb am observat ca volanul imi merge mai greu.

Cand virez dreapta/stanga maxim iar nu se aude nimic.

Am plecat dimineata cu ea de la munca si pe drum am luat ceva gropi si nu mi sa mai auzit absolut nimic nici troncanit nici bufnituri,nimic.

Oricum saptamana viitoare o bag in service sa imi schimbe flansele de pe fata.

E posibil sa mai am si alceva defectiuni e langa flanse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Asa arata ale mele falnse neschimbate

post-142248-0-54633500-1428077091_thumb.post-142248-0-88132800-1428077103_thumb.post-142248-0-54633500-1428077091_thumb.

post-142248-0-13936400-1428077117_thumb.

Modificat de dragomiricacristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine dupa schimbare flanse si rulmenti a disparut toata distanta.logic este sa se micsoreze distanta cind pui noi nu invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Mie mi sa micsorat distanta rau de tot dupa ce mia lasat jos masina la vulcanizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu ce sa mai zic

cand sun t bune flansele cum este distanta mare sau mica??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

O sa va anunt joi dupa ce le schimb daca s-a modificat distanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se da urmatoarea problema pentru un golf4,1.6,16 valve:plec de la tara catre Bucuresti (distanta drum=150km) si dupa aproximativ 30 km se aude un troncanit la roata stanga,fata(e un fel de zgomot metalic,nu stiu exact cum sa il descriu ,zgomot cu aceeas frecventa indiferent de viteza,dar care nu se amplifica la viraje si nu se aude daca stau pe loc).Bineinteles ca m-am speriat,mai ales ca era duminica si niciun service deschis.Am mers usurel pana in Bucuresti cu gandul ca a doua zi sa o duc la service.M-am dus la service si minune,nu se mai auzea nimic!!!!I s-au facut ceva teste pe acolo,au verificat rotil,e,teste de amortizoare..etc...nimik :tuktuk: Am mai mers cateva zile,am facut drumul Bucuresti- tara fara probleme,am mers si pe acolo,toate bune.Duminica,la intoarcerea in Bucuresti ,ghiciti:acelasi zgomot reapare tot cam dupa 30km parcursi :tuktuk: :tuktuk: :tuktuk: :tuktuk: .Am oprit,m-am uitat ..nimic(oricum nu ma prea pricep la mecanica).Am ajuns in Bucuresti cu zgomotul minune.In dimineata asta am dat o tura cu ea si minune din nou:nu se aude nimic!!

Aveti idee ce se poate fi?un service bun in Militari?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dragomiricacristinel

Am schimbat si eu flansele amandoua.Erau varza amandoua stateau ridicate,dupa montarea celor noi Sasch distanta sa micsorat semnificativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat astazi flansele si daca tot mi-am amintit de topicul acesta am zis sa fac niste poze.

 

Flansa veche.

post-16597-0-42443400-1429196151_thumb.j

 

Flansa noua.

post-16597-0-43447200-1429196173_thumb.j

 

O comparatie (stanga, cea veche, montata acum aproximativ 70.000 km).

post-16597-0-33365800-1429196229_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex tu ai pus flanse pe original sau ma insel?? te intreb ca am mai vazut la un coleg flanse OEM montate, dar tot mai avea cam 1 cm distanta, dar la tine stau perfect talerele... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc colegilor pentru poze

deci si la mine sunt duse flansele

distanta este mare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Lemforder sunt si ale mele, dar au cod de original pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios cum stau lipite.

Si eu cand mi-am schimbat flansele si rulmentii acestora (oem) mai aveam cca 1 cm spatiu. Posibil sa conteze si starea amortizoarelor si a arcurilor.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti ce este ciudat??

eu cand am schimbat flansele am schimbat si amortizoarele, protectii amortizor , tot

mai putin arcurile

si de la inceput eu aveam ceva distanta intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca conteaza si motorul, TDI fiind mai greu apasa mai tare pe puntea fata.

NIci la mine nu stateau perfect lipite, desi am pus si OEM si Lemforder. 

Trebuie sa recunosc ca am suspensia modificata, insa asta putin conteaza, la momentul 0, doar ca si durata de viata a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Eu am pus sasch si tot la fel stau.O sai fac poze cand am timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dragomiricacristinel

Flansele noi

post-142248-0-11707500-1430152491_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut...azi am schimbat si eu flansele si rulmentii pe fata....sunt foarte dezamagit de pretul lucrarii si timpul ei ba chiar si de modul de a lucra...adica(180lei - 2 ore - batai cu ciocanul de 5kg si fortat prea tare cu ranga in bascula)

Total nemultumit...mai bine faceam eu trebuia doar sa astept o zi sa-mi improvizez presa de comprimat si era ok...mult mai ok

una peste alta e invatare de minte la service te astepti la orice ce,te duci cu o problema si pleci cu alta

Ma asteptam sa aibe presa calumea, dar avea improvizata ceea ce puteam sa fac si eu..si la montajul lor la loc se apasau doi insi pe o ranga mare , ca mai aveam putin si plangeam cand vedeam ca basula nu mai avea cursa unde sa mearga si ei tot fortau..

dar mentionez ca la schimbarea amortizoarelor stiu ce am de facut,,,gata service pt masina mea in domeniul asta,,doar la motor sa fie ceva si atunci mai vede saraca service...in rest fac eu cu ceva sfaturi de aici si gata ...scuze poate am fost putin :offtopic: multumesc....dar pentru cei ce vor sa schimbe flanse rulmenti mai bine o fac ei acasa in parcare decat la service cu preturi asa mari,,,nu trebuie decat doua prezoane de 250-300 mm sudat la un capat un cioc(pe fiecare prezon) si o bucata de teava(20-30mm) sa poata culisa pe prezon,la fel sudat un cioc pe acea teava  piulita si dai presa la arc...mare filozofie.....o zi buna va doresc


dragomirica cristinel...am pus febi la a mea,,normal am vrut ceva mai ieftin pentru ca vreau sa schimb amortizoarele peste 3-4 luni si abea atunci o sa pun flanse mai bune(trw) ...inainte sa schimb flansele aveam acea distanta exagerat de mare(14mm) acum cu cele noi am 3-4mm

Modificat de kokolino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!