Jump to content

Flansa amortizor, nelamurire?!


puricele
 Share

Postare recomandată

Tampoanele astea sunt pe spate nu? La mine la reglabila pe fata e decat un burduf de cauciuc peste tija amortizorului. Oricum suspensia noua va veni completa. Si pe spate o sa schimb flansele cu tot cu kitul de protectie.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut nimic in afara de un burduf de cauciuc. Sunt curios daca urmatoarea va veni cu asa ceva.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa vina si cea sport, le cheama bump-stop sau opritor,sa nu iti bata in capul telescopului. oricum, alea nu scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu pe fata nu am protectii de spuma si nu am vazut asa ceva pe golf, insa fac referire la suspensia stock.

Doar pe spate am vazut protectiile din spuma si aceste protectii au prinse in partea de jos un tub din plastic.

Pe fata am doar un burduf de plastic ce vine peste tija si se aseaza pe corpul telescopului.

Daca oricare din aceste protectii sunt deteriorate si intra mizeria la tija amortizorului, acesta se va uza prematur, ceea ce poate cauza si zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

protectia e sub burduful de cauciuc, nu se vad ca cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am schimbat distributia ieri si am observat ceva ciudat pe partea dreapta.Atunci cand ridic masina pe cric dispare complet spatiul din poza atasata.Am si ceva bocnituri cand trec mai ales pe cale ferata.Intentionez sa schimb bucsele de la bascula la sfarsitul lunii si de aceea vreau sa intreb daca si la voi dispare acel spatiu(adica este normal).

Ca si preturi flansa+rulment 50 ron/parte la fel si bucsele.Sa caut mai bine prin oras pentru un pret mai bun?intreb pentru ca sunt ,,zgarcit" din nastere si execut lucrarea eu. :)

post-95513-0-75106000-1395767997_thumb.j

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa am platit si eu, flanse lemforder.

Ca sa faci singur lucrarea iti trebuie cheile speciale pt capatul amortizorului, tubularele fara fund sa poti baga imbusul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o cheie inelara si polizata ca sa intre in locas. :)

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in completarea :) lui Vali

Presa pentru arc. Sa nu desfaci cumva flansa fara sa fie arcul comprimat in presa !

Nu de alta dar cine stie pe unde zboara.

 

Prima piulita care tine flansa de aluminiu o poti desface fara probleme. De a doua piulita e vorba, care tine flansa de cauciuc si rulmentu de sarcina.

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
VwGolf IV Manole

Buna

Am si eu o nelamurire: cand sunt duse flansele (mi a zis un mecanic ca trebuie sa le schimb) imi poate bate volanul cand franez? deoarece cand pun frana parca are un soc masina, se zgudie in ultimul hal :) si discurile si placutele abia le am schimbat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic da, cred cu tarie ca si practic. Iti dai seama ca acele flanse au rolul de a amortiza socurile. Daca ele au jocuri, tot ansamblul ce tine de amortizor si fuzeta nu va fi stabil si de aici si zgomote, socuri, daca vei vedea masina intr-un geam cand vei pune frana vei vedea cu siguranta ca roata nu e teapana in timpul franarii ci ramane in urma. Insa verifica si starea bucselor de la brate, sa nu ai pbme si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VwGolf IV Manole

Bucsele le-am schimbat acum 3 luni, si au mai fost verificate, sunt ok.

 

Multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci schimba si flansele amortizoarelor. Ele tot un fel de bucse sunt, care in timp capata joc si pot genera pbme in genul tau. Gandeste-te ca in loc sa preia socurile din suspensia golfului care e tip McPerson, practic se comporta ca un ciocan.

E un dezavantaj al designului McPerson, unde aceste flanse conteaza f mult pt confort.

Dar, dupa mine nu ar trebui sa ai pbme pe un drum fara denivelari si la franari de la viteza mica. Verifica sa nu ai dezechilibrate rotile, sa nu ai ovalizate discurile, curata cu spray de frane discurile si placutele, mizeria ce se poate strange acolo mai cauzeaza vibratii in volan la franare. Eu am patit-o si eram la un pas sa schimb discuriel, care le o examinare nu aveau nimic, iar dupa ce le-am curatay cu spray pt frane totul a fost cum trebuia. Si tot sa fie 5 ani de atunci.

Dar repet, daca ai joc in flanse schimbale, astfel nu pui stres suplimentar pe restul componentelor care se pot uza prematur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Buna ziua,deţin un vw golf 4; 1,4 -16 valve ,motor axp. am o problema ,am schimbat amortizorul cu flansa si rulmentul,pentru ca cel vechi era terminat cât si flansa ,la demontarea celor vechi am constatat ca flansa  de cauciuc era pur si simplu strâmbă ,iar distanta dintre caroserie si ciuperă era destul de mare ,acum cu totul nou distanta este mică dar se pare ca tot strâmbă stă acea flansa,deci dacă ridici capota si priveşti spre acele cuperci una sta strâmb adica un pic trasa spre interior iar cealaltă sta drept  ,mutumesc

  •  

  •  


  •  
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telescopul e drept? oala telescopului se prezinta ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescopul este nou ,la oală nu pare a fi ceva în neregulă,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Intrucat ma confrunt cu o bataie pe partea stanga, cand iau putin de volan stanga ma gandesc sa schimb flansele.

Are cineva idee daca bat in curba, cand amortijorul este usor destins?

Precizez ca am deja un cm intre oala si capatul de flanasa.

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu are nimeni nici o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu cred ca flansele bat. rulmentii sau planetarele mai degraba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bat si flansele cand treci peste denivelari....zgootul pare ca vine din bord sau din torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu a zis nimic de drum denivelat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude nimic pe drum cu denivelari, am ridicat masina si pe partea cu pricina nu am joc in flansa, am pe partea cealalta. La mine zgomotul se aude atunci cand intru in curba spre stanga. Am schimbat bieletele antiruliu, bucsele de la bara sunt ok, am schimbat si capatul de planetara pe partea aceea! Roata nu are nici un joc....de la ce poate fi?! Suportul motor de la cutie cel de sus e nou! Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru mine nu este clar

cand este dusa flansa de la amortizor??

cand distanta dintre flanse si oala telescopului este mare sau sta lipita de oala telescopului???

am citit aici si am intanlit ambele variante

multumesc

Modificat de mihaiionascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!