Jump to content

Euroins asigurare RCA


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    6

  • Paparazzi

    6

  • Cosmin_F

    5

  • Shymano

    4

Desi nu am avut o dauna mare,nu am avut probleme cu ei,reparatia facand-o in regie proprie,au promis ca teoretic banii ii iau in 30 zile,practic au zis ca in martie,dar surpriza ,azi am observat ca banii au fost virati in cont.Poate am avut eu noroc de data asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sume mici (pana in 1000-1200 lei) plata se face binisor (mai ales daca, conform unui program de specialitate, gen Audatex, ar trebui sa plateasca triplu).

dar, chiar si asa, feriti-va de ei . NU FACETI ASIGURARI LA EUROLINS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspunsurile legate de grupama,desi am deviat de la titlul topicului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca topicul este destinat pentru asiguratorul Euroins dar la fel ca si colegul am o intrebare care deviaza de la subiectul topicului: despre Generali Asigurari ce imi puteti spune? Tocmai mi-am facut asigurare RCA la ei si ma gandeam daca mai sunt sunt colegi trecuti cu probleme pe la ei,sau cel putin cum se comporta pe partea de daune.Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca topicul este destinat pentru asiguratorul Euroins dar la fel ca si colegul am o intrebare care deviaza de la subiectul topicului: despre Generali Asigurari ce imi puteti spune? Tocmai mi-am facut asigurare RCA la ei si ma gandeam daca mai sunt sunt colegi trecuti cu probleme pe la ei,sau cel putin cum se comporta pe partea de daune.Multumesc,

sper ca nu sunt probleme si nu vor fi. cu riscul de a fi acuzat de reclama : allianz>generali > si restul lumii. am dat 300 lei doar pe 6 luni la generali in dec 2011 la o o2 2006, 31 ani, fara incidente.

drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

incep sa urasc si eu Euroins. Ghinionul meu ca ieri m-a lovit unul in parcare cu RCA la astia. Am zis sa o facem amiabil ca suntem colegi, dar deja regret. Dupa ce ca ieri ne-a tinut pe hol vreo 20 min pentru ca apoi sa ne spuna ca nu mai are timp de noi ca programul de lucru se apropie de sfarsit (era ora 13.10), azi am reusit sa facem constatarea. Lovitura nu a fost prea puternica, dar mi-a deplasat bara fata si grila radiatorului. Faza e ca pe bara aveam ceva zgarieturi inainte de impact atat pe partea lovita (dreapta) cat si de stanga. La sfarsit imi spune ca nu imi poate plati decat 50% din vopsitul barii. Sau ii vireaza in cont sau ma duc la un service. Cica se mai face si reconstatare, pentru ca asa cum am spus bara e putin deplasata in jos. Urmeaza ca luni sa merg sa ridic devizul si sa aleg varianta. Am preferat sa aman, ca intre timp sa ma mai documentez putin.

Ce ma sfatuiti sa fac? Nu prea ma incanta sa platesc juma de suma la vopsire. Am sanse la OPC, CSA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

"Prin Decizia nr. 1 din 28 martie 2005 data in recurs in interesul legii, I.C.C.J. a statuat ca societatile de asigurare trebuie citate in procesul penal numai in calitate de asigurator, deoarece raporturile juridice dintre aceste societati si asigurat au la baza o solidaritate tacita, stabilita prin conventie, care da dreptul persoanelor pagubite prin producerea accidentelor sa pretinda despagubiri, atat celor rapunzatori de producerea acestora, cat si direct asigutorului de raspundere civila.

Prin urmare, societatea de asigurare nu are calitate de parte responsabila civilmente in cadrul procesului penal ci de asigurator.

Asiguratorul are in unele situatii un drept de regres impotriva persoanei vinovate de producerea pagubei. Spre exemplu, daca asiguratorul a achitat asiguratului indemnizatia de asigurare, el este indreptatit la promovarea unei actiuni impotriva persoanei vinovate de producerea riscului asigurat, care poate fi o persoana fizica sau juridica. Dar cel chemat in judecata poate fi si administratorul drumului , daca avarierea autoturismului s-a produs datorita nesemnalizarii corespunzatoare a gropii existente in carosabil.

Actiunea asiguratorului impotriva persoanei vinovate de producerea accidentului rutier se prescrie in termenul general de 3 ani, in acest sens se are in vedere fapta culpabila a tertului si nu contractul de asigurare. Prin urmare, in aceasta situatie, actiunea in regres are ca temei raspunderea delictuala pentru fapta proprie si nu cea contractuala.

In raporturile dintre asigurat si asigurator insa termenul de prescriptie este de 2 ani dat fiind contractul de asigurare.

Instanta competenta in solutionarea actiunii in regres este in conformitate cu dispozitiile art. 5 C.proc. civ. instanta de la domiciliul paratului.

Cabinet avocatura Tudor Ion

www.avocat-tudor.ro

in colaborare cu

www.bursadeconta.ro "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!