Jump to content

Euroins asigurare RCA


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

NitoiCristi si ne mai intrebam de ce isi fac firmele de asigurari de cap, pentru ca inca sunt oameni care platesc din buzunarul lor cand ar trebui sa plateasca firma de asigurari.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    6

  • Paparazzi

    6

  • Cosmin_F

    5

  • Shymano

    4

Necaz mare am avut si eu cu Euroins , vai de capul meu ! M-a lovit unu' in februarie , nu mi-a acordat prioritate . Am facut intelegere amiabila , m-am dus la biroul din Cj unde au sediul , mi- facut dosarul un tip obraznic si mi-a dat o lista cu firmele agreate. Toate bune , am incercat si eu ca tot omul sa gasesc un service respectabil si cu referinte ( Compexit , Autoworld dar nu numai etc. ), insa peste tot , conditia era sa platesc eu suma ( 6700 lei a fost pana la urma ) si sa-i recuperez de la Euroins . Daca nu , ei imi fac masina , dar va ramane la ei pana vor fi virati bani in contul lor motivul - au " n " dosare de luni de zile neplatite . Am rezolvat greu de tot pana la urma , cu bani frumosi - a se citi spaga - dati la una din firmele agreate de ei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca un exemplu negativ pentru ce nu ar trebui sa faceti cu companiile de asigurari si service-urile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi expira asigurarea in 7 decembrie, si m-am hotarat.. fara Euroins,Carpatica...dar de Astra Asigurari ce ziceti?...la ei o am facuta pe cea valabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine, dupa ce am vorbit si cu doamna directoare care m a trimis la directorul zonal de daune , care m a trimis la constatatorul de daune, nu am rezolvat nimif. Acest constatator care se da atot stiutor si o fire foarte flegmatica nu a facut decat sa imi doresc sa ma zbat si mai tare sa le fac o reclama negativa. Azi am scris mailuri catre CSA si OPC. Sper sa primesc un raspuns din partea acestor doua autoritati. Intre timp: NU VA FACETI ASIGURARE LA EUROINS! o sa regretati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ...

Nu imi doream nici in ruptul capului sa ajung sa scriu si eu p-aici ... Pe 16.12 m-a lovit un idiot cu asigurare la Euroins (masina de firma; de fapt, eu am intrat in cretin, s-a gandit el ca e mai bine sa nu stea pe loc si sa cedeze prioritate in timp ce eu traversam intersectia). Ok, am stat vreo 3 ore la amiabila (mare prostie, mai bine mergeam la politie), inspectorul de daune s-a aratat destul de amabil, cu toate ca se apropia ora lui de plecare (vezi Doamne, nu mai lua dosare dupa ora 14.00), la sfarsit imi recomanda un service cu care se inteleg ei bine (i-am cerut eu asta, sa-mi recomande unul dintre service-urile pe care te pun sa le alegi, cu care sa se inteleaga si la bani si la toate; mi-a spus ca astia lucreaza ok ... in fine). Am lasat masina in service marti, pe 20.12, asteptand sa fiu sunat vineri sa-mi spuna ce mai gasesc la reconstatare. Nu am primit niciun semn, ba mai mult, astazi primesc un plic ce trebuia sa-mi vina vineri, de la Euroins, in care imi spun ca nu imi aproba cererea de despagubire, pe motiv ca vor sa mai faca ei nush ce investigatii.

CE ESTE INTERESANT AICI: in aceasta scrisoare numarul masinii este scris gresit (in loc de WXP este WSP), la fel si proprietarul masinii, in locul numelui meu este trecuta o firma. Am sunat astazi la vreo 2 nr de telefon pe care le au trecute acolo, in scrisoare, maine voi incerca sa mai sun la altele 2, gasite pe site-ul lor. Voi incerca sa ajung si la cel care mi-a deschis dosarul, sa vad despre ce este vorba ... Nici nu vreau sa ma gandesc in ce am intrat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"constatarea amiabila" nu este asa amiabila, si cel mai bine este sa mergi la politie, nu de alta dar carpatica, euroins si mai nou astra cauta orice metoda sa se sustraga de la plati

constatarea amiabila functioneaza numai daca da unul peste tine plin de bani, caruia nu-i pasa de bani, si nu vrea sa se implice in circul asigurarilor

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am avut chef sa ma iau la hartza cu ei ( euroins ), dar la urmatoarea dauna ( Doamne fereste! ) imi iau avocat si-mi scot si bani de concediu, nu doar de dauna. Recomand sa nu incheiati amiabila. Sa-si ia si cascatul ala o amenda, plus ca in instanta nu au ce comenta fatza de procesul verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am, nu am chef, daca vad ca o dau cotita va trebui sa fac ceva; nu am bani sa schimb bara, aripa, far, proiector, e si capota usor lovita, plus ce-o mai fi si nu se vede ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma inscriu si eu in acest topic,mi-a indoit vecinu cu duba cand a dat in spate in parcare si nu a vazut masina mea si a lovit aripa drapta fata.Am fost la politie mi-au dat proces verbal si am luat o copie dupa asigurarea lui.Curios cum rezolv cu Euroinsu ca eu as vrea sa imi fac masina in regim propriu ca am prieteni tinichigiu si vopsitor si macar mi-o fac cum trebuie si nu tin masina in service cu lunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Multi Ani!

Am trimis un email la CSA si am avut parte de o surpriza, mi au raspuns!

Mi au cerut datele dosarului. le am trimis si sunt sigur ca dupa ce trece perioada asta de concedii imi vor da un semn.

Sfatul meu este sa bombardati CSA ul cu emailuri!

Taximetristul care m a lovit pe mine a decedat inainte de Craciun, infarct :(

Ce mai pot face eu in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare cu cei de la astra, in urma unei decizii cretine luata de un ispector de-al lor, si am facut reclamatii la CSA si OPC.

Pe cei de la OPC se pare ca ii doare la banana, insa CSA chiar a luat masuri, ce-i drept in vreo 3 luni, dar am rezolvat problema datorita avertismentelor pe care le-au facut celor de la Astra pentru a schimba decizia (care initial era ca ei sa plateasca 50% din reparatie, si eu 50).

In legatura cu decesul .... nu o spun oficial pentru ca nu sunt in masura, insa eu cred ca nu ar trebui sa influenteze in nici un fel solutionarea dosarului, pentru ca la momentul producerii de daune tertilor, era in viata si detinea si o polita valabila, ce se intampla ulterior nu cred ca este de luat in seama....dar gandindu-ne si la practicile paguboase facute de societatile de asigurari pe timp de criza....te poti astepta la orice.

Referitor la partea asta cu criza, oricum este o aberatie, pe ei nu ii afecteaza deloc dar invoca motive ireale. Oricum accidentele nici nu au crescut nici nu au scazut fata de dinainte de criza, preturile la polite sunt oricum aceleasi, ba poate mai mari, in plus pe strazi circula muuuult mai multe masini, ceea ce inseamna pentru ei incasari, iar preturile pentru reparatii sunt chiar mai mici decat alte perioade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toate posturile de aici referitoare la Euroins si pot spune un singur lucru stati departe de Euroins sunt cei mai mari tepari(doar seful este bulgar), eu lucrez la un service auto din Timisoara si am avut multe probleme cu ei pana cand am decis sa nu mai reparam masini care vin lovite de la Euroins. Cu multe insistente am reusit sa ne recuperam banii pe care aveam sa-i primim in urma masinilor reparate la noi in service, eu personal m-am ocupat cu recuperarea banilor si credeti-ma ca am facut zeci de adrese la Bucuresti,CSA, etc pana cand cineva ne-a bagat in seama. Din cate stiu in Timisoara nici un service nu mai repara masini de la Euroins doar daca isi plateste omul reparatia si isi recupereaza banii dupa aia la Pastele cailor de la euroins.

STATI DEPARTE DE EUROINS!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca e sa o luam dupa lege cei care platesc asigurarea RCA la orice companie chiar daca aceasta se numeste Asirom , Euroins , Carpatica , Generalii , etc. se plimba pe sosele Romaniei legal . Chiar daca au avut nenorocul sa loveasca un alt participant la trafic , si compania de asigurari nu plateste tot ce trebuie sa faca este sa se duca la CSA si OPC , sa le faca o mica reclamatie si sa vedeti cum isi schimba cei la care aveti asigurarea hotararea :)) .....e pe probate ..... asta nu inseamna ca pt 20 - 50 Ron nu ar trebui sa scapam de aceste griji ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaaaaa? Si atunci, de ce sunt sute si sute de procese pe rol impotriva lor ? (E adevarat , eu am cunostinta doar de cateva, pana-n 10, dar asta restrans la aria persoanelor cunoscute).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o dauna asa cum am scris mai sus,am avut aripa infundata,si mi-o dat 580 ron pentru reparatie in regie proprie ca nu am avut chef de umblat prin service,si am facut masina la un prieten.Euroinsul,greu de comunicat cu ei nu raspund la telefoane etc,cumva am facut actele acum astept sa vad cand baga banii ca teoretic au zis in 30 zile ,dar practic au zis 90 zile<rusine>,dar eu sper sa nu am vreo surpriza dupa cei 90 de zile ca ii mananc de vii:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toti fac asa la Tiriac un prieten a fost despagubit in 7 zile daca nu mai putin si a primit si bani ok nu in batjocura cu dau unele firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huurrraaa !!!!

Astazi am fost anuntat de cei de la service ca mi-au aprobat cererea de despagubire ... s-a dat acceptul de plata, pe miercuri-joi ar trebui ca masina sa fie gata. Sper sa se termine odata acest tam-tam, doamne-ajuta sa fie totul ok la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Shymano ce pot sa zic felicitari ca in sfarsit revii pe drumurile noastre :)) .... sa speram ca pe viitor sa nu mai ai"nevoie" de o pauza nedorita :)) .... Drumuri bune fara accidente .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt urari ... sa dea Dumnezeu sa nu mai avem niciunul astfel de momente ...

Ieri am primit si de la cei de la Euroins un mail, in care imi spuneau ca acceptul de plata s-a dat pe 31.01, ca urmare pot sa merg sa ridic masina din service. Asta, in conditiile in care eu am luat-o din data de 06.02; ce ma nemultumeste este faptul ca nu au reusit sa-mi scoata aceeasi culoare, difera nuanta. Eu am bej capuccino, ei au scos-o ceva gen gri. Nu se vede foarte rau, dar daca esti atent se cunoaste ca vopseaua originala este mai deschisa ... Sincer, mi-e si sila sa mai merg sa le fac scandal celor de la service, dupa ce am luat masina plina de praf, gazata, cu alta nuanta pe ea, ba chiar nici masca cromata de pe capota nu se lipeste cum trebuie ... nu mai zic de farul schimbat, care nu a avut niciun fel de reglaj facut, de imi batea cat un proiector. Asta este, mergem inainte, asta-i tara de rahat in care traim, unde nu poti rezolva nimic cum trebuie daca nu dai cu bani multi in ei. Probabil ca ieseau toate bine, asa cum trebuie, daca "cotizam" la service ...

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spaga la service merge doar daca e un service decent. Ei s-au incadrat in banii care i-au primit de la euroinsecta!

Cand faceti plangeri la csa, faceti pe site si va cere acolo numarul dosarului de dauna si mai multe chestii ca sa dureze mai putin rezolvarea neplacerii semnalate de voi. Dati pe google "plangere csa" si va apare acolo. In termen de 30 de zile(parca) sunt obligati sa dea raspuns. Mie mi-au raspuns in 3 saptamani cand am facut plangere catre Astra. Si aveam casco atunci...

Feriti-va de berbeci!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumnatul meu si-a reparat masina pe o asigurare euroins ,paguba de aproape 4000 ron ,aproape o saptamana a durat de la constatare pana la iesire din service , ce am bagat de vina e ca nu au nimerit nuanta in rest arata bine avand in vedere ca a trecut o jumate de an .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si un proces cu nesimtitii astia de la EUROINS. L-am castigat in decembrie 2011. I-am stresat putin si au platit in urma pronuntarii sentintei....

Nu va recomand.

Am scris si la cei de la CSA ca nu este posibil ca o astfel de societate sa functioneze in conditiile in care nu-si respecta obligatiile de plata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E printre cele bune Groupama. Dovada sta pretul cerut pentru serviciile oferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!