Jump to content

Euroins asigurare RCA


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

Salut,tocmai ce mi am facut asigurarea la euroins,m-am luat dupa cineva care mi-a zis ca sunt foarte buni si foarte seriosi,pe langa faptul ca a costat mai putin!imi puteti confirma ca asa este,adica sunt macar decenti in rca-uri!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    6

  • Paparazzi

    6

  • Cosmin_F

    5

  • Shymano

    4

Tocmai am aflat citind pe forumuri si m-a luat durerea de cap cand am vazut peste tot :NU EUROINS!!

Treaba este ca eu circul cu masina prin italia si daca hotii astia fac atatea inselatorii prin tara dar daca evenimentul se petrece in afara tarii!ce faci atunci cand respectivul tip nu si poate repara masina ca asigurarea ta e incheiata la niste "hoti"!concluzia te da in judecata pe tine :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum ai noroc ;

intr-adevar foarte multa lume se plange de Carpatica si Euroins , dar ca o incurajare pt tine , un coleg a fost lovit de cineva care avea Euroins si si-a reparat masina fara nici o problema .

Bafta si sa nu ai nevoie sa treci pe la asiguratori !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca circuli mai mult pe afara si ai avea un eveniment din cauza ta, un eventual nefericit pe care l-ai accidenta ar avea mai putine probleme cu euroins decat un romanash pe care l-ai lovi in Romania.

De ce?

Atunci cand lovesti pe cineva in afara Romaniei, evenimentul se despagubeste pe sistemul Carte verde. In fapt, italianul pagubit, sa spunem, ar lua legatura cu firma de asigurari din Italia care are un parteneriat cu Euroins in sistem Carte Verde, acea firma ar face constatarea, ar da ok-ul la plata despagubirilor si ar lua banii de la Euroins, INSA dupa toate rigorile BAAR adica Biroul care reglementeaza international Carte verde. Cand e vorba de daune pe Carte Verde, nici un asigurator nu-si permite sa se joace...pentru ca la nereguli constatate intervine riscul sa fii exclus din randul celor care pot emite Carte Verde! BAAR e altceva decat CSA...

Asadar, condu prudent (tocmai ai platit o polita de RCA la o firma indoielnica) si drumuri bune prin Europa!

Tocmai am aflat citind pe forumuri si m-a luat durerea de cap cand am vazut peste tot :NU EUROINS!!

Treaba este ca eu circul cu masina prin italia si daca hotii astia fac atatea inselatorii prin tara dar daca evenimentul se petrece in afara tarii!ce faci atunci cand respectivul tip nu si poate repara masina ca asigurarea ta e incheiata la niste "hoti"!concluzia te da in judecata pe tine :angry:

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult pentru lamurire si m-ati linistit putin!!!!Acum o sa mi fac un casco la Alinaz sau Generalli ca sa nu ma mai incurc cu astfel de companii!!!!Mie mi s-a spus ca sunt a 3 - companie de asigurari in Romania si auzind numele Euroins am zis ca sunt la inceput de drum si incearca sa bata concurenta prin preturi avantajoase si maxima seriozitate!!Ca planul initial erea Generalli sau Alianz!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit! Ai indeplinit conditiile legale asa ca trebuie sa ai protectia legii. Oricum strada este o aventura pe viata si pe moarte si finalul il semneaza mereu norocul.

Mult noroc tie si tuturor.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult pentru lamurire si m-ati linistit putin!!!!Acum o sa mi fac un casco la Alinaz sau Generalli ca sa nu ma mai incurc cu astfel de companii!!!!Mie mi s-a spus ca sunt a 3 - companie de asigurari in Romania si auzind numele Euroins am zis ca sunt la inceput de drum si incearca sa bata concurenta prin preturi avantajoase si maxima seriozitate!!Ca planul initial erea Generalli sau Alianz!!!!

Cu placere! Daca cochetezi cu ideea achizitionarii unui Casco, ar trebui sa cauti unul cu acoperire europeana in standard. 90% din asiguratori extind CASCO-ul extern contra cost (mult) sau gratuit daca cumperi si RCA-ul de la ei. La tine chestia cu gratuitatea a cazut.

Daca e sa-ti dau un pont: vezi ca ING bank intermediaza de cativa ani un CASCO de la Generali cu acoperire europeana in standard (nu conteaza unde ai RCA-ul).Serviciile de despagubire sunt onorate de Generali deci nu sunt probleme.

Polite Casco cu acoperire europeana s-ar putea sa mai gasesti la BCR asigurari si probabil la Omniasig. Dar cel mai bine te poate informa un broker de asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o singura nelamurire,tata mi a trimis asigurarea prin posta in Italia si imi ajunge in 10 zile maxim iar apoi pe fax mi-a trimis o copie dupa original ca sa o am la indemana dar ma indoiesc ca pot circula aratand copia pana imi soseste originalul!se poate sau mai bine stau linistit si circul can imi vine respectiva foaie!!!

P.s:pentru casco se va duce tata si se va interesa,iti multumesc mult pentru pontul dat Diesel,am sa l trimit la ING!!! :icon_thumleft: multumesc foarte mult

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de circulat cu asigurarea trimisa prin fax. Poate e ok sau poate ca nu e...Habar n-am.

Insa ce e sigur este ca nu vei putea face asigurare CASCO in Romania, la o masina care se afla fizic in Italia.

Cei de la CASCO tre sa vada cu ochii lor masina, sa-i faca poze si un raport de inspectie in vederea asigurarii. Nimeni nu asigura blana ursului din padure...daca intelegi ce vreau sa spun.

Pentru Casco va trebui sa mergi in Romania, asta e procedura, la fel ca si atunci cand vrei sa-ti faci ITP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca nu mi-am dat seama desi este 100%%logic ceea ce zici!corect!!asa ca trebuie sa ma duc cu masina pentru casco,nici nu mi a dat in gand ca asa se procedeaza :D ,oricum casco vreau neaparat dar astept sa mi ajunga asigurarea in original(ca sa nu risc ceva)si apoi o tai in tara cateva zile pentru casco special apoi pentru o mica plimbare ^_^ !Multumesc inca odata Diesel apreciez foarte mult ajutorul dat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am circulat 6 luni cu o copie pana am primit originala de la leasing. M-a oprit politia de 3 ori si nici unu nu a comentat ceva. Dar asta era in Ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing si in Romania...alta spetza!

Incearca sa explici macaronarului ca o carte verde pe fax e la fel de buna ca aia in original... RO%20flag.gif :sly:

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect incearca sa explici ca la urma urmei poate sa creada ca ti ai facut tu o astfel de foaie si ai scos-o la imprimanta!!!!sau poate vede ca ai numere straine vede foaia aude explicatia si te lasa sa pleci!dar eu am mai cIrculat inainte cu o masina pe numele lu mama si inscrisa aici in italia,scazuse aigurarea ,am reinoit-o si mi sa dat de la compania de asigurari respectiva,o dovada pana imi fac originalul,ma oprit politia si mi-a dat 70 euro amenda ca cica trebuia sa lipesc dovada pe geam!!!!asta a fost motivul amenzii gasit,deaia ma gandesc ca daca am luat amenda si aveam dovada,dar cu o copie dupa original ce sa mai zis1sau poate trebuie so lipesc si pe asta pe geam si gata :)) :)) rezolv problema

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Italia, dovada asigurarii obligatorie trebuie sa fie afisata in parbriz conform legii. Astfel ca plimbandu-te pe strada poti sa vezi ca vecinul e asigurat la Generali, Allianz...etc. Am observat si eu acest lucru, vizitand Italia si mi-am dat seama ca e obligatoriu pentru ca toti aveau in parbriz "asigurarea"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Italienii asa isi infrumuseteaza masinile :lol: . Mie mi se pare urat sa stai nu 3-4 abtibilduri in parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pe mine m a lovit un taxi si avea rca la euroins si... de o luna tot astept raspuns de la ei. mai astept o sapt si daca nu primesc nimic iese mare scandal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pararazi si cosmin_firut: si eu sunt tot din Craiova si, mai mult decat atat, am toate asigurarile la EUROINS. Treaba sta in felul urmator: pana acum cateva luni EUROINS intr-adevar avea probleme mari, dar o data cu schimbarea conducerii din Craiova imaginea EUROINS s-a schimbat radical in bine. O cunosc personal pe d-na directoare Marinela Baloiu si pot sa spun cu mana pe inima ca face tot posibilul pentru rezolvarea problemelor clientilor asigurati la EUROINS.

@cosmin_firut: poti vorbi personal cu d-na Marinela Balaiu la sediul din Str. A.I. Cuza, Bl. 150, Sc.1, Et.1, Ap. 1 (str. perpendiculara pe Calea Bucuresti, cea care este in continuarea str. N.Balcescu) si problema se va rezolva cu siguranta.

Bafta si aveti incredere in EUROINS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...nu stiu cum stau lucrurile la Craiova, dar stiu ca foarte multe persoane din tara asta si-au propus sa nu faca intelegere amiabila cu cei vinovati asigurati la Euroins sau Carpatica. Asadar, cei care fac la Euroins sau Carpatica pentru ca e mai ieftin sau pt ca nu-i intereseaza soarta nefericitilor pe care i-au accidentat, ar trebui sa stie ca sunt expusi unei amenzi conforme cu incalcarea regulilor pe care au facut-o...si mai mult ca sigur amenda respectiva depaseste diferenta de tarif economisita mergand la Euroins sau Carpatica. Asadar, aveti incredere in cine merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord ^^^^

Si ey sunt hotarat sa nu fac amiabila daca am ghinionul sa ma.loveasca unu cu Euroins sau Carpatica. Am un prieten care nu avea casco din pacate si a stat cu masina lovita 4 luni din cauza celor de la carpatica.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru informatie!

o sa incerc si varianta asta. deja a trecut o luna de zile si nu am primit nici un raspuns. defiecare data cand am fost la biroul de daune mi s a spus ca individul care a facut constatarea nu este si nu au nr lui de telefon :))

am sunat si la bucuresti, dar nu mi a raspuns nimeni. oare chiar exista birou in bucuresti? cred ca sunt indreptatit sa imi pun aceasta intrebare deoarece de o saptamana sun intr una la bucuresti si nu raspunde nimeni.

dupa cele intamplate, cu siguranta, nu o sa imi fac asigurare la EUROINS.

merci fcdm3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Chiar saptamana asta am avut accident cu masina. iar persoana care a intrat in mine are asigurare Euroins.O sa te anunt cat dureaza sa imi repar masina la ei.Momentan a trecut o saptamana de la constatare si nici un semn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toamna trecut mi-am facut masina pe casco la euroins, am avut casco 3 ani fara nici un incident la firma lor după aștia 3 ani a trebuit schimbata bara fata, bara spate + revopsirea totala a masinii din cauza unor evenimente neplăcute, mi-au făcut un singur dosar în loc de 4 cate ar fi trebuit normal și m-au obligat să duc masina la cel mai scump service din oras spunand că ei au contract doar cu acel service, toata reparatia a costat 117 milioane (lei vechi) După ce m-au indrumat sa declar ca masina a fost vandalizata( ceea ce nu sa intâmplat) îmi spun ca nu pot suporta doar 38 milioane (reprezentand 10% din suma total asigurata) pentru ca masina a fost vandalizata! si ca este greseala inspectorului de daune ca mi-a facut 1 singur dosar in loc de 4 si ei nu au nici o vina ( cu toate ca inspectoruld e daune este angajatul lor )!

Ca urmare am fost nevoit să plătesc eu 79 milioane pentru a scoate masina din service, în conditiile in care cu maxim 50 miliaone făceam operatiunea asta la alt service și mult mai calitativ!

Prin urmare am renuntat la euroins definitiv, sunt pur si simplu mizerii de oameni, am avut la ei 5 dube , 2 autoturisme si 1 autobuz, am renuntat la toate asigurarile făcute cu firma asta! Pur si simplu îmi este rusine în cazul inc are provoc un accident să îi dau respectivului Rca-ul făcut la euroins!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine dimineata merg la doama directoare a sucursalei euroins din craiova.

o sa va anunt daca am rezolvat ceva sau nu.

multumesc fcdm3 pentru pont! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!