Jump to content

filtru de aer imbibat cu ulei


pabloescobar
 Share

Postare recomandată

Si la mine aceiasi problema,dar stai linistit.din cate am citit pana acum e normal.mergi cu ea subturata.asa ca poti sa stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 66 JOK

    12

  • Reed

    5

  • Fane_05

    5

  • 84.mky

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

anormal nu este chiar, vezi ca s-a mai discutat chestia asta intr-un topic pe undeva si dupa cum spune si acolo e normal la motorul acesta sa fie un pic de ulei in/la filtru de aer, dar nu mult, putin pe margine pe garnitura lui.

asai! acceasi chestii sunt si la mn masina merge oky nu consuma ulei sau benzina 224000 km se comporta perfect!

am desfacut ieri filtru sa vad ``ce mai face`` tongue.gif... cam asa arata 11032009696.th.jpg

pe filtrul propriuzis nu este ulei, doar pe margina aceea de cauciuc.

toate arata asa! daca tot ai ajuns pana acolo ai 2 suruburi de la suportul filtrului ala de plastic plus 4 de la clapeta de accealeratie dar intai sa scoti mufa de la clapeta scoate o borna de la baterie o curati cu degripant si o pui la loc medicament pt masina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut ! Am remarcat acesiasi problema si la masina cumnatului meu cu ulei pe garnitura filtrului dar problema e ca ea nu prea trage asa nu se "infinge la drum" cum ar trebuie, ce e de facut ? vad ca ar trebui sa curat nu stiu ce la clapeta de acceleratie, sa scot furtunul care intra il filtru sa verific epuratorul si ceva de verificat sa nu fie catalizatorul infundat! Mentionez ca masina e luata recent si am vazut ca are si cui tractare la spate posibil sa se fi tras de ea in germania (golf 4 1,6 16 v, 105 cp).multumesc baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Mai fratilor, explicatia pentru filtrul imbibat, e destul de simpla.pe carcasa superioara. E un canal din plastic atasat, care, nu e bine sigilat.Presiunea existenta combinata cu temperatura ridicata, a fortat imbinarile,  motiv pentru care uleiul a ajuns si in filtrul de aer, in loc sa ajunga direct in corpul clapetei si ulterior in motor. Treaba e probata la masina din semnatura.

Modificat de 2cesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 24.02.2016 at 10:13 AM, 2cesti said:

Mai fratilor, explicatia pentru filtrul imbibat, e destul de simpla.pe carcasa superioara. E un canal din plastic atasat, care, nu e bine sigilat.Presiunea existenta combinata cu temperatura ridicata, a fortat imbinarile,  motiv pentru care uleiul a ajuns si in filtrul de aer, in loc sa ajunga direct in corpul clapetei si ulterior in motor. Treaba e probata la masina din semnatura.

O fotografie ai puea posta te rog.

Eu am aceeasi pb, iar eu confirm faptul ca la turatii de peste 3700 rpm imi mananca destul de mult ulei.

Asta il contrazice colegul care spunea de mersul subturat.

Am desfacut si eu zilele trecute filtrul de aer si am observat ulei si acolo.

Ulei se regaseste si imediat sub acesta langa acceleratie.

Imaginea poate vorbeste de la sine.

Nu stiu inca daca e vb de motor pentru ca nu imi scoate fum ci doar pierd ulei pe care nu stiu exact pe unde si cum.

La mecanici imi place sa merg pregatit, pentru ca cei la care am fost nu mi-au dat solutii pana acum si vreau ca la urmatoarea vizita sa ii dau macar hinturi ?

Masina are acum 218000 km, motor 1.4, 16 v, din 98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!