Jump to content

Golf 6 - Lumini de zi - DRL


Cocoon
 Share

Postare recomandată

sebastian_moroianu

Salut

Ma bag si eu in seama legat de farurile cu xenon originale. Modelele 2011 vin cu functia AFS2 (Active Frontlight aSsistent - parca de la asta vine prescurtarea).

Costa 1200 Euro pentru ca, pe langa ledurile care au luat ochii lumii, se regleaza automat in functie de incarcatura (adica reglare sus jos care la modelele fara xenon ai butonul de reglare in stanga jos langa cel de reglarea intensitatii luminii in bord).

Si, in plus, la viteze de pana la 60-80 km/h (inca nu mi-am dat seama exact) se rotesc in sensul virajului cu 15 grade, oferindu-ti o vizibilitate mai buna in viraj dupa cum se vede in filmuletul:

. La viteze mai mari de 80 km/h (mers pe drum national, autostrada) se invart cu mai putin de 15 grade, dar se ridica putin mai sus, ca sa vezi cativa metri mai departe decat in mod normal. Functionalitatile astea sunt foarte utile pentru cei care merg mult noaptea, pe drumuri mai putin luminate. Pentru cei care vor mai mult de fitza cred ca ledurile sunt de ajuns. Ceea ce am observat este ca Golf-ul, fata de Octavia spre exemplu, nu are faruri cu lupa decat la modelele cu xenon din fabrica. Deci doar xenonul aftermarket fara far cu lupa, va pierde mult din calitatea luminii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • The_Ego

    12

  • Mistery

    10

  • gmihai24

    6

in schimb se pare ca halogenul pe far cu lupa nu e deloc o idee stralucita, asta, se pare, fiind si motivul pt care nu au pus pe toate modelele far cu lupa, chit ca e vorba doar de halogen. Daca am avea sosele marcate ca in filmul ala, xenonul ar fi chiar moft, Din ce stiu eu, functia aia de care zici tu cu reglarea pe verticala exista la orice model de xenon, fiind cerinta expres in UE (xenon fara aia nu e legal). Sa nu o ai ar insemna ca la orice denivelare la rupi ochii celorlalti participanti la trafic, asta fiind si motivul pt care e obligatorie. De altfel se si vede la orice masina cu xenon, de orice marca, cand au de trecut peste niste damburi de exemplu, imediat se misca lumina in jos.

oricum, mie asta nu mi se pare justificare a pretului. La BMW (bmw, care e marca premium, nu orice mizerie) xenonul e 600 euro. deci....

poate totusi gasesc si ei niste solutii pt a scadea pretul ca practic acum nu prea se pune dotarea aia, si e chiar pacat. La juma de pret si-ar pune mult mai multi. In fond, asta e scopul dotarilor, sa fie puse.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Pretul este exagerat la VW, peste 1200euro. La Renault este 625Euro,dar nu cred ca are DRL-uri pe led. Optiunea pe Audi A1 costa 1000euro. La A4 costa 1200, dar in pret sunt incluse si stopuri spate LED.

Faptul ca are AFS ma lasa rece. Toate masinile cu xenon oem au autoleveling. Am condus noaptea pe serpentine Passat b5.5 cu xenon oem, fara afs si se vedea extraordinar de bine. AFS si LED-urile sunt chichite ca sa creasca pretul.

Daca VW ar veni in ajutorul clientilor ar trebui sa bage afs pe halogen, aici chiar ai nevoie sa vezi mai bine in curbe. Cum halogenele nu costa, nu se chinuie sa implementeze tehnologia pentru siguranta celor fara xenon.

Eu totusi as da banii pe xenon, dar nu la peste 1200.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Ce solutii am avea pentru a inlocui acele becuri GALBENE de pe luminile de zii ? mi se par ca dau un aspect de masina veche. Din gama blue vision, cool blue, etc...exista astfel de becuri ?

Eu personal n-am gasit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Ai scris de doua ori zii,chiar nu te zgarie pe ochi sau in urechi? O zi-singular,doua zile - plural.Cum ar suna expresia :sa ai o zii buna ?

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut LED-uri puse pe fosta mea masina, un Golf V, dar le-am schimbat de 3 ori in 2 ani, sunt destul de proaste calitativ si din pacate nu prea se gasesc altele decat foarte greu. Eu nu ti-as sugera sa-ti pui pe masina asa ceva, pentru motivul enumerat mai sus si in plus, daca pui numai 1 LED pe parte oricum nu se prea observa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si eu am un g6 1,6 tdi bmt echipat cu xenon fata AFS2 si stopuri spate normale cu bec, am schimbat stopurile spate cu led si dupa aceeia mia dat la bord bec arsspate, am intrat cu vag-com si la centr el bit 18 am schimbat codu din 00 in 04 acu imi merge dar lumina de zi numai in fata.

Modificat de manur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica lumina de zi numai in fata? Pai oricum stopurile nu se aprind cand sunt activate drl-urile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt preturile la reprezentantele din romania,uitati aici aveti link-ul cu acelasi produs si aproape cu 50% mai ieftin si sunt originale:http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-6-5k/beleuchtung-und-lichtanlage/scheinwerfer-und-nebelscheinwerfer/golf-vi-xenon-led-tagfahrlicht-scheinwerfer-set-original.

Va recomand sait-ul cu incredere, mi-am cumparat de aici tempomat pentru masina anterioara Golf IV.Astept si eu poate apar pentru Jetta DRL-uri pe led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am postat si eu in retrofit. Recomand si eu site-ul, am avut o experienta pozitiva. Cu tot cu becuri xenon+ adaptoare eventual autoleveling sare de 1000Euro, doar piesele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am cautat si eu preturi la bec H15, mai jos de 130 lei/buc nu am gasit probabil si pentru ca nu am gasit decat OSRAM :dry:

 


da, si eu am un g6 1,6 tdi bmt echipat cu xenon fata AFS2 si stopuri spate normale cu bec, am schimbat stopurile spate cu led si dupa aceeia mia dat la bord bec arsspate, am intrat cu vag-com si la centr el bit 18 am schimbat codu din 00 in 04 acu imi merge dar lumina de zi numai in fata.


ciudat, am incercat si eu azi, indiferent ca am 00 sau 04 pe byte 18, tot nu am stopuri spate aprinse, si chiar doaream asta cand am DRL aprins

 

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, drl inseamna lumini fata aprinse. Vreti si spate? Mutati switchul de lumini de pe pozitia 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe jumatate corect :P

eu il am in pozitia AUTO si tot nu am nimic aprins pe spate

lasand gluma la o parte, e adevarat ce spui, dar fiecare vrea ceva mai altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti pozitiile daca vreti sa se aprinda si stopurile, dar din nou - de ce!? :sly:

Astept sa faca cineva retrofit la xenon pe MK6 si sa ne dea un DIY si costurile totale, sa stim si noi in jurul a ce ne orientam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Eu am leduri 30w pe masina si sunt foarte multumit de ele. Acum sa vedem cat tin, le am de mai bine de 6 luni.

 

post-107483-0-88268400-1384336849_thumb.

post-107483-0-87525800-1384336850_thumb.

post-107483-0-38451800-1384336851_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare! Dar cred ca mai bine bagi un xenon 8.000K pe proiectoare si muti DRL-ul acolo din Vag-Com!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alea sunt facute ziua, dar fac atat de multa lumina incat totul in jurul lor pare intunecat... 

 

True_story_barney.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt facute noaptea cand le-am montat dar si ziua sunt zen :) Fac poze pe lumina si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!