Jump to content

Golf 6 - Lumini de zi - DRL


Cocoon
 Share

Postare recomandată

Salutare,

As avea o intrebare pentru cei mai documentati: aveti idee pe ce bec actioneaza DRL la G VI? Am vazut ca, aparent, se aprinde becul de faza lunga (la cele fara xenon) insa este un bec ciudat cu 'palarie' la sub filament - gen cele H4 cu 2 faze care au o palarie anti-orbire pe faza scurta. Ideea e daca aveti detalii - ce putere are acel bec, ce soclu si la ce tensiune functioneaza; am vazut ca fata de becurile normale (faza scurta de exemplu) parca au o lumina mai 'anemica' (gen becurile care nu au tensiune suficienta). In cazul in care sunt folosite cele de faza lunga si au un modul special de comutare/alimentare ma gandeam daca as putea aplica o solutie asemanatoare si la Passat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • The_Ego

    12

  • Mistery

    10

  • gmihai24

    6

Merci.

Inteleg ca in timpul zilei functioneaza faza de 15W, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Uite

este DRL la Golf 6 .

O zi buna

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este DRL doar pentru masinile ce au venit echipate cu xenon de la sfarsitul lui 2010, el intreaba de DRL pe halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a primit raspunsul corect imediat mai sus. Ca o concluzie, exista DRL cu bec H15 si DRL cu LED-uri. Ala cu LED-uri este mai frumos, tine mai mult decat un bec si consuma mai putin curent deci benzina.

Tensiunea la H15 este de 12V si se vede anemic ca are 15W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire nu poti sa alegi cu LED-uri sau fara, indiferent cat de frumos e si cat consuma (diferent de consum nici nu merita luata in discutie, ai consumatori mult mai mari la masina de care sa iti bati capul). Zic ca nu poti sa alegi pt ca ori iei Xenon si vine standard cu LED-urile alea, chit ca le vrei sau nu, ori nu iei xenon si tot nu poti alege LED-uri sau nu (ca ar fi fost interesanta o optiune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Poate sa monteze DRL cu leduri ca in filmulet-ul de

.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata interesant... Dar odata cu montajul, s-or putea muta DLR de pe faza scurta (in cazul xenon) doar pe leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6 nu are DRL pe scurta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiindu-te cunoscator, m-ai facut sa ma duc sa ma conving ;). Prima e pe DRL, a doua pe faza scurta.

post-5117-0-97212100-1313518810_thumb.jp

post-5117-0-65453500-1313518822_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi, si sunt la fel? ca asa vad din poze. NU mai are becul de faza lunga cu filament dublu H15 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL e la fel cu faza scurta pe xenon, inainte sa aiba led-uri ca drl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt la fel. Deci DRL pe xenon, inainte de led, inseamna faza scurta. De aceea intrebam daca in cazul montajului din postul colegului @DRI@N faza scurta va fii inlocuita de led-urile montate sau se vor aprinde ambele, ceea ce nu mi-ar placea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu mai exista becul h15 la faza lunga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la halogen, exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe pozitii nu se pot seta luminile de zi? ar fi ok si asa decat sa ma apuc sa tai prin grila radiatorului sau sa-l las pe faza scurta,

sa imi aprinda becul la fiecare contact pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, la mine asa s-au setat cand am recodificat pentru LED. Prin Vag-Com operezi schimbarea si practic DRL functioneaza ca pozitii. Luminitele de pozitie nu se mai aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Uite

este DRL la Golf 6 .

O zi buna

Astea se pot monta si pe Golf 6 cu faruri obisnuite? (halogen) Eventual de unde as putea sa le achizitionez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie luate faruri cu Xenon, model 2011 ce au LED-uri. Pretul pt retrofit e unul prohibitiv de mult peste 1000Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie luate faruri cu Xenon, model 2011 ce au LED-uri. Pretul pt retrofit e unul prohibitiv de mult peste 1000Euro.

Salut, am vazut ca tu ti-ai schimbat stopurile, chiar vroiam sa te intreb daca ai facut si ceva legat de faruri. In sensul ca ai niste stopuri super mijto cu faruri stock, sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Stopurile ai fost in total cam 500e. Au fost foarte simplu de montat. Farurile din pacate sunt dublu doar carcasa si becurile. Daca totusi te intereseaza sa iti schimbi farurile cu cea asemanator celor din video, vezi ca am postat pe ultima pg din Golf VI un link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai si la dealer Xenon costa 1200eur+ iar mai nou cica trebuie luate la pachet cu stopurile LED (Acuma nu stiu 100% daca e pe bune chestia asta sau e de la dealer). Chiar daca pretul e destul de mare isi merita fiecare banutz,luminile de drum cu LED arata incredibil de bine cat despre xenon-ul de fabrica nu cred ca mai trebuie sa mentionez ca nu are nici o legatura cu kit-urile din comert (dar costa si de 10-15 ori mai mult)

P.S Am vazut ca s-a discutat mai sus, LED-urile de la far sunt pozitia, nu se mai aprinde decat farul pentru lumina de drum si faza lunga.

Modificat de Alexanderz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED-urile pt DRL-uri de pe VW (golf, touareg, tiguan) mie imi par a ghirlande luminoase puse cam rar, nu arata deloc bine, mai bune erau cele de dinainte fara leduri. Audi a scos modele mult mai frumoase, chiar pentru mezinul gamei A1, cele de pe VW imi par low cost comparativ. Utilitatea lor este indiscutabila, iar calitatea la fel.

off topic : Fiecare dupa cum vrea cu xenonul, daca circuli noaptea da. Arata bine si stins :))

Am mers cu xenon oem si acum cu halogen oem, dureroasa tranzitia :(

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!