Jump to content

Bucse bara stabilizare


TM17DNI
 Share

Postare recomandată

Cred că suntem offtopic. Dacă sunt cele de la puntea spate, cu prindere în 3 puncte de fuzetă, se numesc “braț suspensie roată”. Dar vezi că se pot schimba doar bucșele din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe puntea fata daca ai idee . Revino cu un edit la comentariul tau daca stii ce bucse trebuie acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma cine a reușit sa schimbe bucsele la bara stabilizatoare fata? De 3 Zile scârțâie la denivelări ? și nu o mai suport. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat, dar din pacate cei de la service mi-au masurat gresit bara si am luat bucse de 24 mm in loc de 23,6 mm cat aveam eu nevoie si masina avea un comportament ciudat pe viraje dupa schimbare. Ulterior am vazut ca pe bara este o eticheta unde scrie codul si dimensiunea de 23,6 mm :)) Luasem Powerflex, deci de poliuretan si fiind un pic mai mare bucsa era un joc maricel acolo si a trebuit sa iau pana la urma alta bara cu totul din dezmembrari si nu mai mi-am batut capul cu alte bucse. Tot din cauza scartaitului peste denivelari umblasem si eu la ea. Asta din dezmembrari e muta vad, dar e la noroc cu ele.

Gasesti si bucse simple de la Tedgum sau Febest. Operatiunea de schimbare nu este foarte grea, se prinde bara in menghina si se gaureste cu un burghiu, dar nu stiu exact dimensiunea burghiului, cat sa se desprinda cele doua placi metalice, deci nu se gaureste pana la capat sa strapungi piulita. Ungi bucsa cu niste vaselina, o montezi pe bara, ii pui clemele la loc si sus pe masina. Ideal sa schimbi si suruburile. Si cam asta e. Mie imi pare rau ca la mine n-a reusit din pricina dimensiunii diferite a bucsilor, dar asta e, neatentia mecanicului.

Untitled1112.thumb.jpg.9d599f224d3b839677be279f1a122d5e.jpgUntitled1111.thumb.jpg.a92c66719b9c7c54348b2a8c1216f33e.jpg

 

Modificat de Catalin87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

se poate schimba/demonta bara stabilizatoare fata la Passat b6 fara a da jos jugul? am inteles ca procedura e destul de complicata . Se folosesc ceva pini de aliniere jug?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Nu stie nimeni daca se poate demonta bara stabilizatoare fără a demonta jugul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate demonta bara de torsiune fara sa dai jos cadrul. Dupa montare se reface unghiul se fuga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, a schimbat cineva bara stabilizatoare cu ceva spot, h&r, elibach, etc? Mă refer la passat b7,  dar fiind tot platformă 3c bănuiesc ca sunt identice si la b6.

Modificat de Cehu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am motat bare stabilizatoare h&r pe b7 merg si pe b6, iar in imagine toate modelele cu care sunt compatibile

20230216_134431.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Marcus Van Bishop

Eram curios dacă este vreo modificare evidenta de comportament al mașinii după montarea banii AM?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pt mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, este, unghiul de înclinare al mașinii este mult mai mic si implicit mult mai stabilă pe curbe, 2700 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!