Jump to content

Bucse bara stabilizare


TM17DNI
 Share

Postare recomandată

ptr bogdanelpassat .aceasta problema am avuto si eu la fel am schimbat tot si tot batea si cineva de aici de pe forum mia spus ce sa schimb.in capul amortizorului este o bucsa mare de cauciuc nu stiu exact denumirea este in jur de 180 ron am schimbato si de atunci numai trancane la linia de tren sau denivelari.incearca si varianta asta.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanelpassat

Multumesc frumos ! :) Am schimbat amortizoarele..cu tot cu flansele acelea(au un rulment in ele pe care culiseaza nustiu exact )..cineva mi-a spus ca ar fi bratul de la caseta de directie, acuma nustiu ce sa cred, daca ar fi sa schimb bucsele de la bara stabilizatoare trebuie luata cu totul, asa am inteles..si costa 650 lei si daca schimb caseta..tot cam atat cu una SH..deci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi util pentru acest topic să se spună cum se comportă mașina când sunt defecte aceste bucși și cum se constată defecțiunea.

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Stie cineva unde pot gasi bara rigidizare pentru B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema, sper sa postez unde trebuie,in curbele mai stranse sau la viteze mari in depasire cand schimb banda de mers, am impresia ca nu pot sa controlez masina, ca si cum spatele s-ar misca(parca ar vira o data cu rotile fata), sa fie vreo problema la  bucsele de la bratele din spate,sau bielete antirului din spate,sau ceva mai grav? Pana ajung la mecanic ar fi buna o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Fiind nedumerit de faptul ca aici se vorbește ca nu se pot schimba bucsele de bara stabilizatoate dar totuși un vestit producător de bucse poliuretanice le are la vânzare dar nu oferă un tutorial de montare, i-am scris un mail. Iar răspunsul lui m-a lămurit repede: bucsele originale sunt fixate de bara stabilizatoate printr-o brida care este din două bucăți. Un "u" si o tablă dreaptă. Cele două bucăți sunt prinse una de alta cu nituri tubulare( goale pe interior),prin care trec șuruburile care tin bara cu totul de sasiu. Se da jos bara cu tot cu bride, se scormonesc niturile cu burghiu de 12 dar cu grijă să nu ajungă burghiul în capătul nitului, la filet, se despart cele două componente ale bridelor, se pune bucsa nouă și cele două componente ale bridei se reunesc la montaj, prin șuruburile cu care erau prinse initial. Care nu ati inteles va dau fwd la mail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai cautat si acel producator te rog sa il numesti. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Help!!! ce zgomot manifesta aceste bucse de la bara stabilizatoare pentru ca ma confrunt cu un zgomot la denivelari gen cale ferata sau in momentul cand ii dau un svic la masina, este un zgomot de frecare fier pe fier si a aparut odata cu frigul. La masina este schimbat absolut tot pe fata inafara de bara stabilizatoare si planetara stanga, nu as tinde sa cred ca este de la planetara pentru ca am mai schimbat una si stiu cum se manifesta, voi ce ziceti sa fie de la bara stabilizatoare!!!!!!   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam o bataie care semana cu o bataie de ciocan pe puntea fata la denivelari. Cand am dat jos bucsele, pe langa faptul ca erau complet aplatizate (max 0.5cm grosime), cauciucul era foarte tare si clar ca bara stabilizatoare se plimba in voie in acea bucsa. Am pus Lemforder si nu mai am zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte bine daca ai putut schimba doar bucse, la toroapa de passat se schimba bara stabilizatoare cu totul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A facut cineva operatia de schimbare a bucsilor?am schimbat si eu totul pe fata cu exceptia flabselor de la telescoape si bucsilor de la bara stabilizatoare.

Urat sistem au adoptat.totul bazat pe marketing... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aduce cineva bucsele cu pricina?bara fata de la cotiga mea are ~25mm in diametru.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

A mai aflat cineva daca se pot inlocui sau nu aceste bucse? Bucse se gasesc, chiar si kit-uri de reparatie, dar am impresia ca sunt pt bare stabilizatoare AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la toata lumea!Pai daca bucsele sunt prinse de colierele alea, care la randul lor sunt sudate de bara, de unde naiba bataile pe puntea fata?Va intreb pentru ca si eu am un Passat B6 si aud niste batai pe puntea fata, initial, un mecanic mi-a zis ca am probleme cu caseta, dar anumite simptome nu le-am regasit, am mai intrebat si pe altii, o firma care se ocupa cu reconditionarea csetelor de directie si mi-au spus ca la simptomele descrise de mine ar fi vorba ori de bieletele antiruliu sau bara stabilizatoare fata.Uneori nici nu stiu cum sa o mai iau si ce sa mai schimb la masina.In fine, imi poate da cineva o idee despre ce ar putea fi?deci, aud niste batai sub puntea fata, dar nu sunt permanente, adica in unele momente cand ma astept sa iau cate o groapa zdravana, nu se intampla nimic, alteori cand e doar o denivelare, se aude un zgomot infundat metalic.

Va multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Si eu sunt am acceasi problema. Eu am schimbat tot, flanse amortizoare, bielete antiruliu, bucsele mari de la brate (alea de aluminiu. Erau imbatranite tare). Dupa lungi cautari am gasit asa ceva online care dupa codurile de original ar trebui sa fie ceea ce trebuie, dar inca nu le-am comandat:

https://www.autopieseonline24.ro/tedgum/8536407

 

Modificat de REMUSGL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara stabilizatoare este usor de diagnosticat. Cred totusi ca bucsele alea tin cam cat masina... Daca ai batai si ai schimbat atatea piese si nu ai rezolvat e timpul sa schimbi mecanicul. Suspensia Passatului b6 e simplu de diagnosticat si reparatsi este foarte rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti dupa ce am shimbat caseta de directie se intampla ceva ciudat in sensul ca daca merg maintare nu se aude nimic daca merg incet gen 10/h se aude la apasarea franei ca un sunet ascutit de tabla asa ,de la ce ar putea fi? Chestia este ca nu face mereu ,are momente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute de frana de proasta calitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut . Trebuie sa schimb niste piese la directie si ma intrebam ce firma sa aleg , trebuie sa schimb bieletele antiruliu (fata spate) , brate longitudinale si rulmentii pe spate . Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale, Lemforder, Meyle HD.

Rulment FAG, SKF, SNR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , rulmentii se schimba cu totul adica cu tot cu flansa sau se poate cumpara doar rulmentul in sine ? Nu-i problema pretul doar intreb . O sa merg pe Lemforder si SKF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , multumesc . Bratele longitudinale , ce sunt ele si cum le gasesc ca piesa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!