Jump to content

ITP expirat .


arleckin
 Share

Postare recomandată

.http://www.rtv.net/ai-masina-inmatriculata-in-strainatate-din-aprilie-iti-poti-face-itp-ul-in-romania_14311.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    7

  • Muale

    7

  • Roger

    6

  • alexanderdj

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ebi, nu a bagat nimic,am stat langa masina. Foaie cu noxele a scos dar ce era tiparit acolo era facut "din oficiu", sonda de care zici ca se baga la ulei e bagata in cana cu fierbator si sonda de noxe e inlocuita cu un mic aparat (se baga in mufa sondei) si de la o rotita se regleaza cat sa iasa :). nu am dat spaga,altfel nu ma pica prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu am fost ieri la ITP, am stat 20 minute cat te obliga softul si gata. Mi-a testat franele si noxele dar pt folie si micile chestii la caroserie (prag infundat etc) nu au zis nimic in afara de "folia ai montat-o maine daca te intreaba cineva" :)) Costul a fost 100lei si nu a necesitat spaga. Ba chiar m-au rugat sa-i mai recomand daca pot. Probabil e foamea mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu locuiesc in Romania si imi expira ITP-ul anul acesta in decembrie. Intrebarea mea este : pot face verificarea mai devreme? Eu vin in august in Romania si as vrea sa fac atunci inspectia. Se poate asa, sau trebuie sa vin in decembrie neaparat, la expirarea lui? Multumesc.

Nu conteaza in tara locuiesti ci in ce tara este inmatriculata masina.

Daca ai numere straine, ITP-ul romanesc nu are nicio valoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.http://www.rtv.net/ai-masina-inmatriculata-in-strainatate-din-aprilie-iti-poti-face-itp-ul-in-romania_14311.html

Dupa cum spuneam: ITP-ul facut in Romania la o masina cu numere straine nu are nicio valabilitate.

Chiar daca in acel articol scrie ca va fi candva, etc..eu nu m-as baza pe asta pentru ca doar e Romania, unu la mana, iar doi la mana nu e chiar atat de simplu de aplicat.

Sa luam de exemplu...masina mea. Vin in tara in aprile, tot atunci expira si ITP-ul. Sa zicem ca merg la o statie ITP autorizata RAR, fac controlul...si unde-mi pune avizul? pe frunte? Talonul meu difera de cel romanesc si cartea la fel si nu exista rubrica pt asa ceva. Buuuun.

Daca fac accident si sunt vinovat, cu ITP romanesc si cu asigurare RCA si casco belgiene, crezi ca-l va despagubi careva pe bietul om...sau pe mine?! Raspuns: NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum...itp=itp. cum sa nu fie valabil? iti dai seama ca au baze de date comune UE, tot ce trebuie. altminteri nu l-ar mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baze ce? Comune zici?

Am ras cu pofta...=))))

Ca idee, stii ca TUV-ul german nu e recunoscut in Belgia? Ca idee, cu un set de arcuri si amortizoare de la H&R, NOI , luate din Germania, montate in Romania...nu treci ITP-ul in Belgia.

Cu alte cuvinte montezi tot ce vrei tu pe masina, cu conditia sa fie cumparate din Belgia.

In Romania e la fel? Nu cred.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil,nu te contrazic. incurcate sunt caile UE. in cazul asta itp-ul facut in Ro ar fi valabil doar in Ro. adica, nu se mai duce romanul cu masina pana in Bulgaria, ii faci aici Itp si tot aici si circula cu ea. nu stiu, deja ma doare capul, imi esti dator cu o aspirina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au aparut mai nou probleme legate de "virgula" la cauciucuri?

eu intotdeauna am avut iarna 205/60/16 pe masina si am trecut 2 ITP-uri.

acum aflu mai nou ca tre' sa corespunda la "virgula", respectiv 205/55/16, ba chiar si indicii de viteza si greutate... niciun pic mai sus sau mai jos...

v-ati confruntat cu asa ceva de curand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bineinteles. Dar daca respecti aceleasi dimensiuni trecute in carte nu vor fi probleme, iar daca se tot strang spre exemplu si un prag cum are colegul Claudiu si noxe/siguranta vei fi clar respins!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil,nu te contrazic. incurcate sunt caile UE. in cazul asta itp-ul facut in Ro ar fi valabil doar in Ro. adica, nu se mai duce romanul cu masina pana in Bulgaria, ii faci aici Itp si tot aici si circula cu ea. nu stiu, deja ma doare capul, imi esti dator cu o aspirina.

Nu e nimic incurcat. Fiecare tara cu legile ei...inca. ITP-ul facut in Ro la o masina cu numere de RO e valabil oriunde mergi cu masina aia.

Cu Bulgaria e simplu. Ai numere bulgaresti, faci ITP-ul in Bulgaria si circului unde vrea lupa ta cu xenon de la farul drept, care este :)

Iti sunt dator cu ce vrei tu daca-mi arati una bucata autoturism inmatriculat intr-o alta tara UE si care face un ITP in Ro,

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au aparut mai nou probleme legate de "virgula" la cauciucuri?

eu intotdeauna am avut iarna 205/60/16 pe masina si am trecut 2 ITP-uri.

acum aflu mai nou ca tre' sa corespunda la "virgula", respectiv 205/55/16, ba chiar si indicii de viteza si greutate... niciun pic mai sus sau mai jos...

v-ati confruntat cu asa ceva de curand?

Trebuie sa ai dimensiunile trecute in carte. Daca difera in plus indicii de viteza si greutate nu ai probleme, dar daca sunt valori mai mici (de ex, trebuia sa ai indice de viteza V si tu te duci cu T sau ai indice de incarcare 97 si te duci cu 93) nu treci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Nici eu nu locuiesc in Romania si imi expira ITP-ul anul acesta in decembrie. Intrebarea mea este : pot face verificarea mai devreme? Eu vin in august in Romania si as vrea sa fac atunci inspectia. Se poate asa, sau trebuie sa vin in decembrie neaparat, la expirarea lui? Multumesc.

Nu conteaza in tara locuiesti ci in ce tara este inmatriculata masina.

Daca ai numere straine, ITP-ul romanesc nu are nicio valoare

Pai dupa ce am scris eu reiese ca am numere de romania si imi expira itp-ul in decembrie, de aceea intrebasem daca il pot face in vara cand vin in tara, sa nu mai fie nevoie sa vin si in decembrie doar pt inspectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l faci fara nici o problema in vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Insa nu uita ca risti sa ramai fara talon daca te opreste vreun politist iar in cazul unui accident nu esti acoperit de polita RCA si nici casco nu functioneaza. Deci mare grija pe drumul casa-ITP. Cauta o unitate foarte apropiata de casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegului ii expira itp-ul in decembrie.2012 si vrea sa il faca in vara.2012, cand vine acasa, in vizita! :D Nu risca nimic :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Da, greseala mea. Am inteles ca o sa ramana o perioada fara ITP valabil. Eh, 9:40 nu e o ora prea buna dupa o noapte de Yams :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Chiar ma gandeam cui i se adreseaza postul... :icon_cheesygrin: Cu totii gresim! Multumesc de raspunsuri! O zi excelenta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si colegul Ciprian.

Itp-ul imi expira prin noiembrie 2012 si ma gandesc sa-l fac din vara sau chiar mai devreme, ca mi-e sa nu patesc iar cu parbrizul ca am o steluta mai mare pe-acolo. Apropo: aveti idee ce primul itp, atunci cand am trecut masina pe numele meu mi l-au dat pe 1 an si dupa aceea mi l-au dat pentru 2 ani? Nu inteleg chestia asta si ma cam bazaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Cand ai trecut masina pe numele tau ai facut tu itp-ul? sau era inca in valabilitate? ma gandesc ca mai avea 1 an pana expira inspectia de la fostul proprietar si de aceea ai avut impresia ca ti l-au dat doar atat. Nu am mai auzit pana acum de itp-uri date doar pe 1 an, de aceea ma gandesc ca trebuie sa fie ceva la mijloc.. itp-uri cu regim special stiu de taxi-uri si de autoturismele de la scoala de soferi, atat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, hai ca m-ai pus pe ganduri! N-am inmatriculat eu masina pe numele, a facut-o taica-miu ca el se pricepe mai bine la toate procedurile astea legale. Posibil sa ai dreptate si sa mai fi avut masina itp valabil si sa nu se fi facut si itp-ul la rar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Daca masina era deja inmatriculata in Romania cand ai luat-o tu, la RAR i-ai facut doar identificarea, nu are treaba cu ITP-ul, si astfel se aplica ce am scris eu mai sus, cu inspectia valabila 1 an rest de la fostul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, era deja inmatriculata, inseamna ca se aplica ce-ai zis tu.

Multumesc pentru raspunsuri, m-ai scapat de-un pitic de pe creier! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a expirat si mie ITP-ul la Golf cat am tinut masina in garaj in lunile de iarna. Cum e de-a dreptul exagerat sa iau platforma pentru a o duce de acasa pana la service, presupun ca singura optiune este sa ma risc sa ma duc cu ea pana acolo pe roti. Care este amenda si ce se poate intampla ? Citisem pe undeva ca se retine talonul dar nu pricep daca ei il retin pe ce se presupune ca mai pun cei de la RAR stampila ?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!