Jump to content

ITP expirat .


arleckin
 Share

Postare recomandată

Va salut !

Locuiesc in afara tarii de aproape un an iar la sfarsitul lunii vreau sa vin in vacanta acasa . Uitandu-ma pe actele masinii , desi nu prea am fost interesat sa le mai verific din cand in cand am observat ca mi-a exiprat itp-ul din luna mai . Aici m-am interesat si nu exista posibilitatea de a-l face la vreun service . Nu am avut norocul sa ma opreasca nimeni si sper in continuare . Ma intereseaza ce-as putea pati la vama , daca cei de acolo ma vor lasa sau nu sa intru in tara sau nu . Tot m-am interesat si singura posibilitate de a trece ar fi sa chem pe cineva cu platforma . Va multumesc mult !

Modificat de arleckin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    7

  • Muale

    7

  • Roger

    6

  • alexanderdj

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sanse mici sa verifice cei de la Vama ..Itp-ul...

Ei verifica doar actele masinii..si nu in mod special Itp-ul

Ai grija de politistii de la rutiera.

Acum ... mai depinde si de noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti o platforma, ai mare grija la rutiera, amenda este foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ITP expirat poti scapa numai cu avertisment si talon de recuperat de la RAR...dar si cu amenda de 200-300RON si cu talon luat...

Dar asta o face rutiera nu cred ca cei din vama au in job si asta...

Te mai costa ITP-ul la RAR inca vreo 100-150RON...sa-ti recuperezi talonul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram putin speriat de cei de la vama . Cu siguranta am sa-l fac in primul oras , la primul service gasit , desi am inteles ca o sa platesc ceva in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai sa platesti nimic in pluc,chiar eu am facut itp`u zilele astea si a costat fix 100ron :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai sa nu te opreasca police pe drum si sa verifice actele, in rest nu ai nici o problema, eu am uitat la o masina de ITP si am mers aproape 1 an de zile asa prin tara cu ea toata ziua, noroc ca nu m-a oprit politia niciodata.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca apuci sa faci ITP-ul la un service e cum zice Nemtalau, daca te opreste politia esti obligat sa faci ITP-ul in RAR ca sa-ti recuperezi talonul si e ceva mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era parca o prevedere care zicea ca la 90 de zile de la expirarea ITP sau RCA - se suspenda automat inmatricularea.

Si:

Conducerea pe drumurile publice a autovehiculelor a caror inmatriculare a fost suspendata in conditiile Ordonantei de urgenta nr. 189/2005 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 5.000 lei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis cineva amenda 200-300 ron. Pe mine cand m au prins cu ITP ul expirat , au zis politistii amenda de 800 ron. Asta se intampla aprox acum 4 saptamani.

Aceasta prevedere de 90 zile, unde ai gasito ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care-i motivul pentru care nu se poate face ITP-ul intr-o alta tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis cineva amenda 200-300 ron. Pe mine cand m au prins cu ITP ul expirat , au zis politistii amenda de 800 ron. Asta se intampla aprox acum 4 saptamani.

Aceasta prevedere de 90 zile, unde ai gasito ?

scrie in qoute-ul pe care l-am pus unde e prevederea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era parca o prevedere care zicea ca la 90 de zile de la expirarea ITP sau RCA - se suspenda automat inmatricularea.

LEGEA 432/2006 privind aprobarea OUG 189/2005:

3. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:

"Art. 3. - (1) Incepand cu data de 1 aprilie 2006, la implinirea unui termen de 15 zile de la data expirarii ITP sau a asigurarii RCA, se suspenda de drept certificatele de inmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate in aceasta situatie. Suspendarea se comunica detinatorului vehiculului de indata, in scris, de catre Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor sau, dupa caz, de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

nu stiu ei asa ceva si nu comunica nimeni nimic, aici nu este america sau germania, aici este o tara saraca cu multi oameni la fel, cei mai multi saraci cu duhul, motiv pentru care nu stie nici o autoritate mai nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care "ei" nu stiu asa ceva si nu comunica nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vama, cel putin la mine nu au verificat nimic, nici macar pasapoartele. Daca mergi legal, nu te opreste nici politia. Daca faci accident, companiile de asigurari in lipsa ITP vor incerca sa nu plateasca nimic spunand ca este din cauza defectiunilor tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vii prin Arad, anunta-ma cu cateva zile inainte sa-ti fac programare la un prieten de-al meu care lucreaza la reprezentanta la Opel. Costa 90 de lei parca si in jumatate de ora ai rezolvat problema. Ai CIV-ul la tine? Fara CIV nu merge sa-ti faci ITP-ul. Numai sa-mi dai PM ca poate uit de topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal , nu am nici cea mai mica idee . Am tot intrebat pe la service-urile de aici si au zis ca nu . Doar in Romania ..

Exista posibilitatea de a trimite actele in Romania si sa platesc ceva in plus ...adica na....mai pe ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face in orice tara doar la RAR lor. si la noi se poate face in regim de urgenta pentru masinile inmatriculate in alte state, costa undeva pe la 360 ron

noi avem o masina pe care o scoatem din 2 in 2 ani din garaj, itp-ul il fac dupa minim 1 an de la expirare, nu s-a intamplat absolut nimic niciodata cu suspendare de certificat si de-astea. mentionez ca am si inscris masina de pe o firma pe alta din 2006 si as fi aflat ca nu mai e inmatriculata. asta a fost o vrajeala ca si multe altele...

Modificat de kelu2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, problema apare doar in cazul unui accident, in care este implicata o masina cu I.T.P-ul expirat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face in orice tara doar la RAR lor. si la noi se poate face in regim de urgenta pentru masinile inmatriculate in alte state, costa undeva pe la 360 ron

noi avem o masina pe care o scoatem din 2 in 2 ani din garaj, itp-ul il fac dupa minim 1 an de la expirare, nu s-a intamplat absolut nimic niciodata cu suspendare de certificat si de-astea. mentionez ca am si inscris masina de pe o firma pe alta din 2006 si as fi aflat ca nu mai e inmatriculata. asta a fost o vrajeala ca si multe altele...

Nu prea cred ca e adevarat ce spui. Eu am masina inmatriculata in Belgia si mi-a expirat ITP-ul in luna aprile. La acea vreme inca eram in Romania. Am dat zeci de telefoane pe la RAR si concluzia a fost ca NU se face ITP pentru masinile inmatriculate in afara tarii. Motivele: nu am CIV romanesc, nu exista legatura in RAR-ul romanesc si vreo firma de asiguarare din afara, in caz de accident.

Prin urmare, am facut programare la dealer in Bruxelles pentru pregatire ITP (CT-ul lor), apoi am fost direct la RAR-ul lor si am rezolvat.

Din fericire aici nu am auzit de o lege care sa faca referire la radiere pentru lipsa CT, in schimb, cum bine spunea un coleg mai sus, ai probleme daca esti implicat in vreun accident si, bineinteles, exista amenzi daca te prinde politia (aprox 250E am auzit din folclor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era parca o prevedere care zicea ca la 90 de zile de la expirarea ITP sau RCA - se suspenda automat inmatricularea.

LEGEA 432/2006 privind aprobarea OUG 189/2005:

3. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:

"Art. 3. - (1) Incepand cu data de 1 aprilie 2006, la implinirea unui termen de 15 zile de la data expirarii ITP sau a asigurarii RCA, se suspenda de drept certificatele de inmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate in aceasta situatie. Suspendarea se comunica detinatorului vehiculului de indata, in scris, de catre Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor sau, dupa caz, de catre serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor".

povesti.a stat dacia lu bunicu ani de zile cu rca si itp neplatite!

si nu a suspendat nimeni nimic!!!

15 zile?si daca esti in spital?povesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti dreptate si imi cer scuze. aveti aici raspunsul de pe pagina rarom.ro:

Un autoturism inmatriculat in una din tarile Uniunii Europene poate efectua ITP-ul in Romania ?

Nu. Inspectia tehnica periodica se poate efectua numai in tara unde este inmatriculat vehiculul respectiv.

ce am vazut eu in lista de tarife de la rar cred ca era altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Cum zice si Florin mai sus, in cazul unui accident ,din vina ta sau a altuia, RCA-ul si Casco NU au valabilitate ( firmele de asigurari nu despagubesc eventualele daune ), plus problemele cu politia rutiera

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice persoana NEVINOVATA care a suferit prejudicii in urma unui accident rutier iar cel vinovat nu detine o polita valabila RCA va fi despagubit de catre FONDUL DE PROTECTIE A VICTEMELOR STRAZII care "garantează,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!