Jump to content

ITP expirat .


arleckin
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema intrucatva asemanatoare. Vreau sa duc zilele astea o masina la remat, e vorba de cca 2 km ,dar masina nu mai are itp si nici rca de vreun an.Platforma ia jumatate din cat as recupa pe fier. Credeti ca e foarte grav daca plec cu ea trasa in conditiile date? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    7

  • Muale

    7

  • Roger

    6

  • alexanderdj

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acuma ai cele 3 acte?

- certificat de distrugere (copie legalizata )

- certificat de inmatriculare (talon) copie legalizata

- certificat de radiere (copie legalizat)

Cred ca primul e valabil doar cateva zile si deci odata ce ai actele astea intrebarile tale raman fara obiect.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o masina inmatriculata in Spania si cand se apropia data ITP-ului am incercat sa il fac in Romania. Dar nu s-a putut si a trebuit sa merg acolo cu masina. Din fericire, am verificat din timp si am ajuns acolo inainte de expirare. Acum am o masina inmatriculata in tara si ma pregatesc sa o duc la ITP. Stie cineva cam ce preturi mai sunt? Sau in functie de ce criterii sunt costurile ITP-ului ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 80 si 120. Mai rar 80 dar nu depaseste 120 de multe ori. Depinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc; mi-am facut o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu privire la efectuarea itp-ului unei masini in strainatate aceasta fiind inmatriculata in romania am sunat la rar si raspunsul acestora a fost scurt si clar:itp-ul unei masini inscrisa in ro se poate face numai in ro,cu privire la radierea masinii dupa o x perioada de la expirarea itp era ceva in lege dar eu am o astfel de masina cu itp expirat de 2 ani si nu este suspendata,nici nu am primit vreo instiintare sau ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este precizat si pe site-ul RAR: "Inspectia tehnica periodica se poate efectua numai in tara unde este inmatriculat vehiculul respectiv".

Faptul ca nu se aplica prevederile legale in cazul ITP expirat este o alta discutie, cert este ca exista o lege in acest sens si te poti astepta la orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma ai cele 3 acte?

- certificat de distrugere (copie legalizata )

- certificat de inmatriculare (talon) copie legalizata

- certificat de radiere (copie legalizat)

Cred ca primul e valabil doar cateva zile si deci odata ce ai actele astea intrebarile tale raman fara obiect.

Nu are cum sa aiba certificatul de distrugere, acesta se da de la centrul Remat unde duce masina.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Legii nu ii pasa cum duci masina la remat asa ca nu ofera decat solutia platformei. In practica masina se duce cum "te descurci".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mi-a expirat si mie ITP-ul de vreo luna. Am fost plecat din tara vreun an si cand m-am intors am constatat ca nu mai am ITP. Problema e ca la masina ar trebui sa-i mai schimb un rulment fata, un pivot directie fata si pragul de la sofer ca s-a gaurit. Plus ca daca a stat cateva luni fara sa fie miscata vad ca si pe frane sunt urme de rugina. De mers, merge si nici nu se simte ceva in neregula cand sunt la volan.

Nu stiu in ce ordine sa ma apuc de treaba. Daca o duc la ITP intai, am vreo sansa sa "treaca"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai este valabila treaba ca daca esti respins la ITP , ai 30 de zile posibilitatea de a circula cu masina ca sa rezolvi problemele constatate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi ITP-ul, pret 79 lei,la reprezentanta Dacia. Nu mi-au turat motorul la noxe si nici n-au actionat frana de "deget", au calcat pedala.Foarte atenti si respectuosi, au 10 de la mine.STIMA

post-88683-0-71230000-1329829921_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e valabila chestia cu 30 zile daca esti respins (dar cred ca trebuie sa ai la tine fisa de la service daca te intreaba politia). revenirea am inteles ca se poate doar la service-ul initial. daca faci la altul platesti verificarea completa.

si eu am facut (de 2 ori din cauza unor probleme) si nu a verificat noxe deloc. nu s-a legat de xenon/led si nici de trusa/extinctor...

a verificat seria motorului si a caroseriei,RCA,actele si sistemul de rulare (frane,directie)

taxa a fost 95 lei si inca 30 revenirea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenirea este valabila pentru aceiasi statie, 30lei ai platit revenirea pentru siguranta, 20lei este pentru poluare, 10lei pentru altele... Sistemul de franare, directie, evacuare se pune la punct intr-un service autorizat si daca probleme persista vei putea face o plangere catre RAR ceea ce nu-si doreste nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde am facut era 30 lei revenirea pt orice.

remedierea am facut-o neautorizat (bucse) si nu a fost nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare sau o curiozitate. Daca fac ITP si am pragurile farmate imi da cu revenire? sau nu are treaba pt ca sunt doar estetice? Oricum o sa le repar insa vreau sa stiu daca inainte sau dupa ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers, am citit sigur ca se poate face ITp-ul si la masinile inscrise in alte tari, deci nu mai e nevoie sa mearga omul in Spania, da banul si face aici. pac-pac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce sanse am sa trec de ITP cu sonda lambda 2 stricata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde unde-l faci. mie nu mi-au luat noxele deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers, am citit sigur ca se poate face ITp-ul si la masinile inscrise in alte tari, deci nu mai e nevoie sa mearga omul in Spania, da banul si face aici. pac-pac.

Serios? Eu nu cred ca e valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Nici eu nu locuiesc in Romania si imi expira ITP-ul anul acesta in decembrie. Intrebarea mea este : pot face verificarea mai devreme? Eu vin in august in Romania si as vrea sa fac atunci inspectia. Se poate asa, sau trebuie sa vin in decembrie neaparat, la expirarea lui? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face...eu am cumparat masina in iunie si i-am facut ITP-ul inainte de a cumpara...ii expira in septembrie...

RCA-ul si rovineta nu se poate decit cu 1-2-3 saptamini inainte...am incercat sa le fac cu vreo 2 luni inainte si nu vor, bulangii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce sanse am sa trec de ITP cu sonda lambda 2 stricata?

Sonda lambda 2 masoara doar eficienta catalizatorului si nu schimba calitatea noxelor. Atat numai ca ar fi bine ca omul de la ITP sa nu vada becul aprins de poluare excesiva. Asa ca sterge eroarea inainte de a merge la service sau scoate bornele de la baterie inainte, dar totusi sa mergi apoi cu masina vreo 5 Km ca ECU sa-si stabileasca parametrii corecti de functionare uitati in momentul scoaterii bornei.

In legatura cu ce zice MUALE ca lui nu i-au luat noxele, asa ceva nu se poate. Listingul cu noxele se pune la dosar capsat. Probabil a dat ciubuc si i-a pus listingul scos de la alta masina sau i-a luat noxele fara sa vada clientul ca doar nu este ceva spectaculos. Iti baga o sonda pe esapament si alta in locul jojei de ulei pentru temperatura si apasa pe un buton. Se tipareste buletinul si gata.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!