Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Iti apreciez sarcasmul fin. Nu ai decât sa înțelegi ce vrei. Asa cum am spus, discuția despre uleiuri se încheie. Daca vrei sa dezvolți subiectul uleiurilor "mai" superioare, poți sa o faci pe thread-ul dedicat acestui subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/25/2018 at 9:05 AM, a_andrei said:

In carte da, e trecut doar uleiul de care zici tu pt Longlife. Vedem cum se comporta cu asta, inainte am avut Proffesional LL 5W30 si nu mi-a placut.

Tu ai pus un ulei care nu respecta nici normal de viscozitatea nici pe cea de aditivare, doar ca nu iti plăcea cum se auzea motorul. E masina ta, sunt banii tai, in concluzie faci ce doresti.

On 7/25/2018 at 10:39 AM, GTD said:

Din ce motiv sunt mai superioare ?

Cum ar fi daca pe langa agresivitatea verbala dai dovada ca vorbești corect românește. Superior nu are grad de comparație deșteptule!

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La 60.000 km trebuie schimbat uleiul din cutie? Distributia tot la 60.000 sau 5 ani? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ripper_Sko

cel mai bine te uiti in cartea masinii, acolo tinde explica tot, dar pana atunci te ajut eu:

1. Distribuția este pe lanț si teoretic nu se schinba

2. Uleiul in cutie nu se schimba, doar se completează daca are pierderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce discuri de frână recomandați? Merita sa dau dublu pe cele originale sau sa iau ATE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ripper_Sko si eu sunt in aceeasi dilema, in primavara o sa trebuiasca sa le schimb ca deja am 67000km si nu le-am schimbat niciodata. Din cate am inteles cela AM se ovalizeaza, totusi as incerca ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

revizia la 220.000 km

8L ulei Castrol EDGE Professional Long Life III 5W-30 cod 507 00

filtru ulei + inel etansare , filtru motorina , filtru aer

stergator spate ( 75 lei ) + completare ulei servo + verificare completa masina

1200 lei la Nurvil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic
  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Am achizitionat de curand un VW Toaureg din 2014 si am zis ca ar fi frumos sa continui sa fac reviziile la reprezentanta, desi a iesit din garantie anul trecut. Am zis sa am istoricul complet la reprezentata pentru atunci cand va veni momentul vanzarii (desi nu stiu cati mai apreciaza acest lucru).

Am cerut o cotatie la Midocar Vitan si am primit urmatoarele preturi:

 - 2200 lei pentru ulei si filtre

 - 4400 lei pentru placute fata + spate

Ambele preturi includ manopera. M-am mai uitat pe acest thread si am vazut preturi foarte diferite - de exemplu este aproape dublu fata de cat a platit colegul @tavitarala Nurvil in Valcea. 

Aveti vreo recomandare de reprezentanta in bucuresti cu preturi mai decente? Totusi este vorba de o masina veche de 5 ani...

Modificat de geoteo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai bine ceri o ferta de pret online si faci o programare la Nurvil

imediat tragi o fuga aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca iau in considerare varianta asta. Mi se pare prea mare diferenta de pret!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atsasez oferta celor de la ElcarGid Buzau, dealer si service Volkswagen. Puteti elimina repererele: 4, 10 si 11 intrucat acelea au fost la cererea mea, prin urmare revizia ajunge la undeva in jurul sumei de 1100ron. Aceasta este revizia de 4 ani/75000Km.
Mai bine dai o fuga pana la Buzau, ofertele pe care le-am primit de la dealerii din Bucuresti erau de-a dreptul nerezonabile iar Midocar pur si simplu a depasit masura cu mult, de la ei am primit cea mai scumpa oferta.

 

proforma.png

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

~900 RON platiti la revizia de 110k la un service multimarca din zona Pantelimon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan8871 poti da mai multe detalii? Ce filtre s-au folosit si ce ulei, intrucat pretul este destul de apropiat cu cel dintr-un service autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am factura la mine insa am cerut sa primeze calitatea nu pretul. Din ce-mi aduc aminte toate filtrele au fost Mann si uleiul Castrol Edge LL cu sigla VW (1x bidon 5L, 3x 1L). Revizia a fost facuta prin decembrie 2018.

Toate ofertele pe care le-am avut de la reprezentantele din Bucuresti erau absurde, cel mai mic pret era de 1400 RON, si am zis pas. Cei de la Revizie Auto Service mi-au spus ca manopera este 150 cu piesele mele si 100 ron cu piesele comandate prin / de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Mesteru' din mine a comis-o ...  am nevoie de o recomandare, un sfat, ce se intampla daca am prea mult ulei la motor?

Datele problemei: 

  • am facut revizia in decembrie
  • in luna iunie am facut cam 5.5k, la final am verificat uleiul si era la a doua lini dupa minim, pana atunci nu-l ai verificasem.
  • m-am gandit ca daca incap 7.8 litri, e suficient sa completez cu 2 litri pentru a mai creste putin.
    • prima data cand am verificat, imi arata ca nivelul de ulei este la maxim -  am crezut ca este in regula
    • astazi, la 3 zile dupa, am facut in drum de 500km, si dupa ce am verificat uleiul am observat ca este ca in poza de mai jos, si de aici intrebarea mea, "Cum pot sa scot uleiul suplimentar?"

Ce variante am ca scot uleiul? Daca imi puteti recomanda pe cineva, va rog.

Vad ca a mai avut un coleg problema asta, sa fac si eu la fel? Parca nu m-as baga sa scot cu seringa si furtunul, ce parere aveti despre asta? 

 

Multumesc,

Stefan

i65386107_390545035137218_7157800897022525440_n.thumb.jpg.cd0f4c182d8a6d75e70da7a3fec9e001.jpg

Modificat de stefan8871
Update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.mihai

Pentru moment ai putea să încerci ceva simplu și practic, cu un furtun și o siringă de 100ml de la farmacie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am reusit, nu merge pana jos furtul. Singurul loc pe unde m-am gandit sa-l introduc a fost pe la capacul unde se pune ulei. Din ce-am vazut acolo este un mic grilaj, si am reusit cu greu sa introduc cam 5-6 cm de furtun, apoi efectiv nu mai cobora pe canal.

Stiti pe cineva care ar putea sa ma ajute in seara aceasta sau maine seara? Miercuri seara am de facut un drum de 900 km si nu vreau sa plec la drum asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci busonul de golire pentru o fractiune de secunda dupa care il strangi inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu iei o pompa de tras uleiul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.mihai

Desfaci șurubul astfel încât să picure cât de cât și așteaptă până când scoți cantitatea dorită, simplu și fără costuri adiționale (pompă) etc... Spor ✌?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă desface șurubul un pic prea mult?

 

Pe aceași idee #scoate joja de 500 de ori și o șterge de fiecare data. Mergi la un service sa te rezolve. Multe au extractoare de ulei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat la un service, au extras baietii 1,5 litrii de ulei cu o pompa speciala. Acum nivelul uleiului este la mijloc intre min si max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de retinut = daca scade sub minim e de ajuns 1L de ulei

eu am tot timpul 1 L pastrat de la ultima revizie in portbagaj

desi picura incet dar sigur intre cutie si motor la simering , dupa 10k facuti in 10 luni am doar 2 linii sub maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revizia la 232.000 km => 12.000 km = 12 luni

8 L ulei Castrol Edge Pro LL 5W30

Filtru Ulei + inel

Filtru polen

Service lichid frana

Scanare completa + testare completa

1163 lei - Nurvil Valcea - curatenie , amabilitate = multumit

 

pierdere ulei - 4 liniute in 12.000 km - recomandare Nurvil = nu se umbla la nimic momentan , picurarea de ulei e o minilacrimare , de neluat in seama

stare generala buna a masinii , rugina putina de tot , la 9 ani si 230k

consum mediu in ultimii 9500 km mixt - 60% afara , 30% in localitate - 10% cautand loc de parcare

 

z1.jpg

z2.jpg

z3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!