Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Nici ala de aer nu e scump

Asa am ales eu acum sa schimb dupa ce in urma cu 9 luni am schimbat tot

Peste 8 sau 9 luni cand fac iar km daca nu se mai intampla ceva , schimb iar tot

Imi pare rau daca v-am suparat

Uleiul e 5W30 chiar daca va suparati iar

Adica acum 6 luni era sper ok si azi e blamat , nici chiar asa ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei 5 W 30 folosesc intotseauna.

(atat ca nu am Touareg, o am pe sora-sa , dar inima e tot aia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara nu ai inteles corect mesajul meu, ori eu am scris pe fuga ori tu ai luat-o prea personal :)

 

sa clarificam putin lucruruile:nu am mentionat niciunde ca 5w30 nu este bun, NU ar avea cum sa nu fie bun atata timp cat indeplineste normele impuse de producator, chiar si eu folosesc in motoare 5w30. 

Atentie, nu confunda vascozitatea si alte chestii cu norma uleiului.

 

Eu si colegul adidas probabil avand mai multe informatii despre uleiuri si discutii pe tema asta am mentionat despre 0w30, multe reprezentante mai ales in afara tarii pun 0w30. 

 

P.S. sunt colegi care intrebau prin alte topic-uri de cand si de ce cei din reprezentanta au inlocuit 5w30 cu 0w30....de aici discutia :)

 

@tavitara @cristobob discutia despre filtru de polen privea pe aia care nu tin la sanatatea lor....daca cititi tot comentariul meu vedeti foarte clar la cati km fac eu schimburile si ce schimb la revizia respectiva.

 

Tinand cont de tine @tavitara nu incape vorba de scump sau ieftin, am vazut cum iti intreti masina si unde faci service-urile, este clar nu banii au fost problema cu privire la cele 2 filtre.

 

Intrebarea mea peste care ai trecut era, in Reprezentanta folosesc Castrol?nu au bidoane cu ulei original VW (chiar daca, uleiul este produs tot de Castrol dar ambalat frumos) ?

 

image.png.deabe415202369154f4117032503f460.png

 

Legat de unde circuli nu are importanta asa mare, oras sau extern...Romaina este pe lista tarilor cu mult praf :)

 

Si inca odata, cu riscul de a ma repeta, este alegerea fiecaruia cand/cum si ce face, fiind un loc public cred ca avem cu totii dreptul sa ne spunem parerea.

 

Drumuri bune

 

 

 

 

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi pare rău că nu am făcut o poza la filtrul de motorina acuma când l-am schimbat. Era plin de mizerie pe fundul capacului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Bogdan.TM said:

Intrebarea mea peste care ai trecut era, in Reprezentanta folosesc Castrol?nu au bidoane cu ulei original VW (chiar daca, uleiul este produs tot de Castrol dar ambalat frumos) ?

 

image.png.deabe415202369154f4117032503f460.png

 

 

 

Eu de 3 ani si 4 revizii la Nurvil nu am vazut decat Castrol bidon auriu

Probabil ca la alte reprezentante sau si aici la Nurvil la altii le pun si OEM bidon gri , la mine niciodata

Poate se mai uita si la om cand aleg uleiul , m-am dus cu pantaloni de trening si tenesi luati la reducere de la Cropp , or fi zis ca la tara merge si asa

Ca pret / L - aprox 70 lei

6 hours ago, Bogdan.TM said:

Romaina este pe lista tarilor cu mult praf :)

 

Si multe gropi in asfalt ... a trebuit sa trag o fuga pana la Sibiu acum dupa amiaza

De sambata pana azi s-au dublat craterele din asfalt pe Valea Oltului

Macar e aer curat si natura frumoasa , noi sa fim sanatosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta intrebam despre Castrol in Reprezentanta, din cunostiintele mele si informatiile culese din diverse surse stiam ca folosesc doar produse OEM, defapt asta si vand cand ii suni sa ii intrebi despre o lucrare, iar pt. mine si cred ca pt toti produsele acestea OEM sunt ambalate intr-un alt mod..au un cod ce se ragaseste in programele dedicate(ETKA, ELSA....etc)

Ex. uleiul postat de mine sau filtrele...etc

image.thumb.png.54df95d952321b110188fc62d79d8683.png

 

 

70ron/l este "normal" cand alegi Reprezentanta....numai adaosul este de 50%, mai mult ca sigur asta baga la toti, nu tin cont de haine :)

Castrol este un ulei mediocru, spun asta cu riscul  de a-mi sari lumea in cap, este parerea si alegerea mea si nu luata dupa ureche, dar asta este alta discutie si nu se poarta in acest topic.

 

Eu unul nu merg in reprezentanta decat atunci cand:verific o masina, cumpar anumite piese ce le gasesc mai ifetin decat in "piata" si cam atat.

 

Offtopic:vara trecuta pt prima data am facut si eu Valea Oltului, drumul a fost bun,zona relativ frumusica...dar prefer Defileul Jiului, Orsova :)

 

Drumuri bune

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Bogdan.TM said:

...

... in reprezentanta ... cumpar anumite piese ce le gasesc mai ifetin decat in "piata" ...

 

Si cam ce piese sunt mai ieftine la reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destule, mai ales pt. masini cu o vechime de peste 10 ani sunt fel si fel de discount-uri.

 

Nu o sa stau sa dezbat aici acest subiect pt. ca nu este topicul potrivit, daca doresti imi poti scrie in privat.

 

Salut

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe factura exact si am calculat cu tot cu TVA - 63 lei / L la uleiul pus de ei

Deci nu e chiar o tragedie diferenta mai ales ca e manopera inclusa in pretul mai mare de la filtre / ulei

Stiu ca e mai ieftin sa faci revizia la ateliere mici dar na , fiecare cum alege

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 @Bogdan.TM, afirmatiile tale cu privire la uleiurile pe care un dealer din reteaua VW ar trebui sa il foloseasca se bazeaza pe ce? Daca vrei o informatie oficiala mai bine intra aici erwin.audi.com, fa-ti cont si acceseaza sectiunea "Engine Oils" si o sa gasesti fix pdf-ul pe care eu l-am postat. Restul comentariilor sunt de prisos. 

  

step_50400_50700.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ANdi B. nu stiu despre ce afirmatii vorbesti , dar eu daca imi recitesc comentariile vad ca am folosit multe semne de intrebare si cel putin pt mine "?"=semnul intrebarii, banuiesc ca pentru toti semnele de punctuatie au acelasi insemnatate.

 

Daca tu citesti doar ce iti convine si nu iti place sa iei discutia de la capat asta este altceva :) spun asta banuind ca ai citit doar ultimul meu post!

 

Sanatate!

image.thumb.png.c3abb5c5659159c56214f74ad571253d.png

image.thumb.png.702a2d1534742359482fd822b20e7236.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca fiecare reprezentanta foloseste ce are prin stoc, unii Castrol, altii Mobil1..unii 5W30, altii 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, eu recunosc nu am facut niciodata schimbul de ulei in motor in Reprezentanta...de curios am cerut oferta de la VW si Audi pt schimb ulei+filtre si m-am convins ca nu este o regula sa foloseasca ulei original la bidon gri, oarecum logic atata timp cat pe unele busoane scrie Castrol.Probabil folosesc ulei OE doar la cerere sau asa cum ai spus tu...ce au pe stoc .

 

Una peste alta am aflat si ce preturi astronomice au pt. o revizie :) 

 

~2100 ron VW vs 1800ron Audi

 

image.thumb.png.8d53933a30c7bd57fe3f65e860324811.png

 

image.thumb.png.cab7fcd8726a5700b06f08c27d9abc76.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil difera de la reprezentanta la reprezentanta

Eu cel mai mult am platit 1800 la o revizie completa anul trecut dar au intrat aici si ITP si schimbare stergatoare

2100 doar revizia e chiar mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Revizia la 269.347 km

14.100 km si 7 luni de la ultima revizie

Schimbat toate filtrele si 8L ulei Castrol EDGE Professional Long Life III 5W-30

Au spus ca nu se mai gaseste , acum se foloseste 0W30 dar au apucat sa cumpere original 5W30 inainte sa dispara

Probabil au prins ceva oferta si acum scapa de el la pret mare

Trebuiau sa imi curete si galeria de admisie si supapa dar m-au tinut o ora jumatate sa astept pana m-au primit si apoi evident nu au mai avut timp ptr ca dureaza 3 opre minim

Am platit garniturile si urmeaza sa merg joi saptamana viitoare pentru curatare , atunci voi plati manopera

1700 lei revizia + garniturile de la galerie si supapa

Scuzati praful , nu am avut timp de facut curat prin masina , prea ocupat perioada asta

Nivelul de ulei foarte ok dupa 14.000 km in conditiile in care am acea pierdere intre motor si cutia de viteze

km.jpg

ulei.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut am un Touareg din 2015 are 180000 de mii km am tot fost la service autorizat să schimb uleiul in cutie dar toți îmi spun că nu se schimba niciodată au controlat cu seria masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu se schimba , citeste informatiile de pe forum

Practic il poti schimba , e masina ta si alegerea ta

Eu nu l-am schimbat inca la 270k si nu simt nimic in neregula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Este bun 0W30 pentru un motor de 250.000 km? Trebuie sa fac schimbul și as trece pe original 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok

Nu ai fost complet multumit de Ravenol ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veci nu mai pun Ravenol.Liquimoly ma gândeam sa pun sau original. Doar ca asta OM este 0W30. Nu știu cât de subțire se face vara și ce ungere face. Dintr-o data nu mai e bun 5W, ăștia cred ca duc lipsa de clienți și vor sa mai facă niște bani. Cel puțin asa am impresia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine ti-a spus tie ca nu mai este bun 5w30, dar ar fi bine sa nu iei informatia de buna.de asemenea nu stiu ce experiente neplacute ai avut cu Ravenol pt ca este un ulei excelent(mai ales VMP), folosesc de ani de zile in diferite motoare(diesel).

Intr adevar mi se pare ca Treg se impaca mai bine cu Mobil 1 5w30 fata de Ravenol dar asta doar dpdv consum ulei, chestie ce difera de la motor la motor, unii se bat cu pumnul in piept ca nu le consuma gram(eu nu cred asta), altii recunosc ca au un consum de pana la 1 l de la schimb la schimb.

Ca Reprezentanta a trecut pe 0w30 este alta poveste, nu are rost sa intram in detalii despre contracte si alte chestii.

Asa cum ei baga de zeci de ani de zile Castrol, asta nu inseamna ca este un ulei bun dar nici de aruncat...ideea este ca sunt pe piata uleiuri mult mai bune, date dovedite in urma testelor/analizelor etc si la preturi mai accesibile.

 

Nu te uita la vascozitate si nu iti pierde timpul sa intelegi care este mai bun sau mai puitn bun ca irosesti timpul aiurea, sunt oameni dedicati care fac asta si asa cum ani de zile Treg tau a functionat cu 5w30..functioneaza si de acuma inainte.Respecta normele definite de producator si totul este in regula.

 

0w30 sua 5w30 este aceeasi "Marie" :)

 

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

0w30 sua 5w30 este aceeasi "Marie"

Doar la cald. Vascozitatea mai buna la rece ne face sa presupunem ca 0w30 contine compusi care il fac superior lui 5w30.

Acel "0" ajuta pe timp de iarna, nu incurca vara.

Oricand as alege 0w30 in defavoarea lui 5w30, daca nu deranjeaza pretul ceva mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Cifra dinainte de W (care vine de la winter, iarna) reprezinta vascozitatea uleiului la rece, iar cea de dupa W reprezinta vascozitatea la cald, adica la temperatura de functionare a motorului. 0W e superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Edit: Am facut service-ul zilele trecute si am pus VW original 0W-30, de curiozitate. 40 lei litrul si 180 lei bidonul de 5L, 600 lei in total cu tot cu filtre Mann. Motorul e ceva mai zgomotos (comparativ cu Liqui Moly TopTec 4200) dar am senzatia ca urca mai repede in ture si merge mai fin. Cel putin asta e senzatia dupa vreo 1000 Km. Pe cutie scrie ca e produs in Germania, de catre Shell.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 8/3/2022 at 2:31 PM, adidas00 said:

Edit: Am facut service-ul zilele trecute si am pus VW original 0W-30, de curiozitate. 40 lei litrul si 180 lei bidonul de 5L, 600 lei in total cu tot cu filtre Mann. Motorul e ceva mai zgomotos (comparativ cu Liqui Moly TopTec 4200) dar am senzatia ca urca mai repede in ture si merge mai fin. Cel putin asta e senzatia dupa vreo 1000 Km. Pe cutie scrie ca e produs in Germania, de catre Shell.


Și eu am înțeles ca uleiul original vw este Shell de fapt, am luat astăzi un bidon de 1L vw 0w30 sa am pt completat, avand in vedere ca in Decembrie mi-au pus castrol 0w30 care am înțeles ca nu toate sunt 507.. am vrut sa iau de la un alt service, care este și reprezentant Castrol România și culmea, ei mi-au zis ca uleiul Castrol 0w30 nu ar avea norma 507 și intr-adevăr, nu scrie pe el vw 507, motiv pentru care am luat vw original 507 .. ce părere aveți de asta ? La reprezentanta mi-au Printat cum ca ar fi 507 castrol 0w30 professional, poate asta sa fie diferența, nu știu. Mi se pare cam neprofesionist faptul cum au schimbat toți dintr-o data uleiul din 5w30 in 0w30 castrol fără ceva explicații concrete, just “nu se mai găsește 5w30 si oricum 0w30 e mai bun iarna” wtf. Nici nu știu ce ulei sa pun la următoarea revizie, sa merg pe vw 0w30 sau castrol 5w30 ? De găsit am văzut ca se găsește in continuare 5w30.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!