Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Sigur a facut cineva prima revizie la 15,000/1an. Ceva preturi, ce tip de ulei s-a folosit, cumva Castrol Edge Proffesional cel mult laudat?

Sper sa reziste placutzele de frana macar pina la 30,000 ca se duc repede..

Ma intreb cum de nu au schimbat service-ul long life din calculator la predarea masinii? Nu se poate sau nu stiu inca? Ca vad ca masina vrea schimb ulei pe la vro 25,000 cel putin dupa senzor. Nu ca ai putea sa faci chestia asta in romania ca de noi mergem numai pe plaja cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in calculator era resetat si pus la 15000 km sau 365 zile cand am luat masina.

Eu am facut prima revizie la 9100 km (implinise un an).

Cost aproximativ 1800 dar am cerut sa-mi schimbe si filtrul de aer si cel de polen (era prevazuta doar schimbarea de ulei si filtru ulei).

Mi-au pus Castrol SLX Professional 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in calculator era resetat si pus la 15000 km sau 365 zile cand am luat masina.

Eu am facut prima revizie la 9100 km (implinise un an).

Cost aproximativ 1800 dar am cerut sa-mi schimbe si filtrul de aer si cel de polen (era prevazuta doar schimbarea de ulei si filtru ulei).

Mi-au pus Castrol SLX Professional 5W30.

Aha deci cum m-am asteptat au uitat la mine sa imi reseteze treaba, sigur ma aranjeaza la prima revizie..Acuma am vro 12000 si calc mai arata inca 14500 pina la schimb.. Si la tine sigur aveai ulei long life si eventual asta care il lauda ei acuma Castrol Edge Professional despre care zic ca e cu 40% mai bun, ca e dublu filtrat ca e tocmai ca uleiul cu care vine masina.

Putini km pt o revizie la o masina cu ulei long life in "vene". Ti-au schimbat uleiul care sigur iti tinea pina la 20000km dar ce se umple mai repede la noi cu praf : filtru aer si polen nu au in program heh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Azi prima revizie 1 an/9500 km : schimbat doar ce e prevazut in caietul de service. Pret cu tva : 610 lei :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uau ai scapat ieftin de tot . Esti sigur ca nu ai fost din greseala cu un Polo?

La mine la C-ta 1600 RON schimbat toate filtre si ulei. Ehh sa se bucure si ei o data ca la reprezentanta nu ma mai prind dupa ce trece garantia de 2 ani.

Oricum se poate si 1800 ca mai sus colegul din Bucuresti deci inca o data felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uau ai scapat ieftin de tot . Esti sigur ca nu ai fost din greseala cu un Polo?

La mine la C-ta 1600 RON schimbat toate filtre si ulei. Ehh sa se bucure si ei o data ca la reprezentanta nu ma mai prind dupa ce trece garantia de 2 ani.

Oricum se poate si 1800 ca mai sus colegul din Bucuresti deci inca o data felicitari.

Ai fost la Cardinal? Ai incercat si la Skoda? Si ei sunt service autorizat VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia a fost facuta la Cardinal. La Skoda Autogrup Nord am fost destui ani (am avut O2) si mi-a ajuns de ei. La Sud treaba era buna dar am vazut ca s-a stricat caruta si acolo. Oricum urmatorul schimb il fac la un service unde pot sa imi aduc eu uleiul si filtrele si sa vad ce se intampla..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Skoda AutoGrup schimbul de ulei cu filtru cu tot este 700 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda AutoGrup schimbul de ulei cu filtru cu tot este 700 lei.

Adica manopera sau ce? Ca numai uleiul plus filtre costa atat sau mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai facut cineva revizii si de 30k/45k ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A incercat cineva si alte uleiuri decat Castrol si Mobil din reprezentanta?

Se termina garantia si ma gandesc sa pun Liqui Moly sau Motul la revizia de 30k.

Vreo recomandare cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cam pustiu pe aria asta, asa bune sunt modelele astea noi de Touareg :) ?. Hai sa mai animez treburile pe aici.

Asa ca, azi s-a efectuat revizia de 30k km, la Cybernet Bacau. S-au schimbat uleiul si toate filtrele, exceptand filtrul de aer. Pretul a fost 1100RON. Partea nasoala e ca trebuie schimbate toate placutele, iar costul va fi undeva la vreo 2600RON. Se duc al naibii de repede astea Xenomorf, nu fac fata traficului urban. Personal o sa apelez in curand la o masinuta pt foiala urbana.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt mai scumpe si decat cele de pe x5 :) in aprilie ajungem si noi la revizia de 30k pbn .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nasoala treaba cu placutele ehh cele originale sunt vro 1300 RON are cineva idee cine le face?

Altfel ma gandesc la ATE cu vro 600 RON numai fata deocamdata ca spate mai merg. Si Brembo tot cam atat sunt.

Ce ziceti e ok asa?

Si eu ma gandeam pt foiala urbana altceva dar de cand am dat de gust la v6 nu cred ca pot sa ma mai tarai cu vrun 1.4 mpi chiar si prin oras.

Poate vrun golf gti sh pe acolo ar merge cand o permite bugetul.

Modificat de Xenomorf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, mi se pare ca sunt Brembo placutele. Pretul ala, 1300RON e pt cele de pe fata doar, nu :) , cica alea pe spate ar fi mai ieftine un pic? Da-i bataie, parca tu nu mai ai garantie. Treaba cu V6 cam asa e, numai ca la Constanta mai gasesti pe unde sa simti toti cilindrii(varianta, bulevardele mari cu multe benzi pe sens cum ar fi Mamaia, Tomis, Al. Lapusneanu etc, stiu f bine orasul). Numai ca in marele Vaslui e nasol rau, daca incerci sa profiti de toti caii, ai toate sansele sa intri intr-unul. De consum nu mai zic, sub 14% nu vrea sa coboare nici in ruptul capului in oras. Iar o cutiuta dotata binisor pana in 4k euro isi va scoate investitia complet in 2 ani din consum si ca va prelungi intervalul pt schimbarea consumabilelor tancului.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da 1300 numai alea fata oricum am gasit sursa pt alea originale la vro 950 dar tot mi se pare mult o sa merg pe ATE si vad eu cum franeaza si dupa aia si spate tot ATE pun. Oricum trebuie schimbate pana nu se duc senzorii de uzura ca costa si aia 100 bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles de la service, placutele vin cu tot cu senzor, asa ca pretul ala de 2600 ron pe care l-am dat mai sus, include placute fata+spate cu tot cu senzori+manopera. Oricum, luna viitoare probabil ca voi face schimbul, voi reveni cu detalii exacte legate de operatiune si costuri. Chiar si daca nu era garantia, probabil tot pe schimb la reprezentanta as fi mers. Modelul este unul relativ nou, iar solutiile after-market sunt putine si costa si acelea destul de mult. Asta e: obrazul subtire cu cheltuiala se tine :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...oricum trebuie schimbate pana nu se duc senzorii de uzura ca costa si aia 100 bucata...

din cate stiu senzorii se duc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 Astazi am efectuat ''dureroasa'' operatiune de schimbare a placutelor de frana la Cybernet Bacau. Initial, am avut 2 propuneri din partea lor, sa merg pe varianta original sau pe varianta aftermarket(am fost foarte surprins de a 2 a propunere, mai ales ca au zis ca nu afecteaza garantia, era vorba de TRW-uri). Am optat pt varianta originala, s-au schimbat toate placutele, Brambo erau, nota de plata in final a fost 3346RON. Varianta aftermarket ajungea undeva la 1800-1900RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auuuuuuu

spune-mi te rog ca in pretul ala nu au intrat numai placutele si manopera pt. ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma apropiu de revizia de 60.000km, ati facut careva revizia asta, la ce costuri sa ma astept, cam ce se schimba? (ma intereseaza in speciala daca trebuie sa schimb discurile).

Referitor la placutele de frana, eu am luat unele cu 450 ron pechea cu tot cu senzori, nu imi aduc acuma aminte marca dar ma uit pe factura si va zic, le-am montat cu 50 ron manopera si merg impecabil, deja de 5000 km. Nu le-am facut la un service autorizat, sunt consumabile, nu trebuie setat nimic in calculatorul masinii, totul a durat 20 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etrierii se desfac cu comanda din diagnoza ?

la cati mm ai schimbat placutele vechi ? era atins senzoru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti raspund eu. Nu e nevoie de nici o diagnoza sa desfaci etrierii si e chiar usor de schimbat placutele. Legat de grosime, nu pot sa-ti dau date exacte, dar la mine, la schimb, placutele erau cam la un sfert din grosime, iar la una din ele, deja firul era atins. Probabil ca nu mai duceau mai mult de 1000-2000km pana sa se aprinda martorul in bord.

Alexandru, legat de discuri, chiar am discutat cu cei de la reprezentanta, daca este vreun interval pt schimbul lor. Si nu se schimba decat in functie de uzura lor, uzura care depinde de modul de exploatare. Din ce am inteles, discurile duc lejer 90000km.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti raspund eu. Nu e nevoie de nici o diagnoza sa desfaci etrierii si e chiar usor de schimbat placutele. Legat de grosime, nu pot sa-ti dau date exacte, dar la mine, la schimb, placutele erau cam la un sfert din grosime, iar la una din ele, deja firul era atins. Probabil ca nu mai duceau mai mult de 1000-2000km pana sa se aprinda martorul in bord.

Alexandru, legat de discuri, chiar am discutat cu cei de la reprezentanta, daca este vreun interval pt schimbul lor. Si nu se schimba decat in functie de uzura lor, uzura care depinde de modul de exploatare. Din ce am inteles, discurile duc lejer 90000km.

 

ok, mersi Lucian, ma gandeam sa nu fie obligatoriu indiferent de uzura lor, sti tu cum iti baga reprezentantele pe gat toate cele, ca trebuie sau nu.

Un cost aproximativ pt revizia de 60.000?

 

Ref la grosimea placutelor, din grosimea lor initiala aprox jumate ramane pe placuta cand le schimbi deoarece ajunge la senzor care e destul de inalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa apara in plus fata de revizia de 30000km, imi amintesc ca am discutat si despre schimbul uleiului de la cutie, despre care mi s-a spus ca producatorul nu are specificat vreun interval pt aceasta operatiune. Dar de ce mai mergi la reprezentanta, parca e iesita din garantie masina la tine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!