Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Inscriptiile de pe spate sunt optiuni sau vin impreuna cu anumite pachete la configurarea masinii. A mea e highline 4motion si nu am nimic pe spate si nici revopsita nu a fost. Asadar imi lipsesc 3 badge-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt optiuni platite. Poti opta ptr ele sau poti opta ptr a nu fi puse. Oricare din cele 2 variante e free of charge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O părere va rog, trebuie sa vând b6 marți, 2.0 manual cbdc, o am de 4 ani, mulțumit, dar vreau o automata, in minus cea din anunț nu are comenzi si scaune încălzite, sau faruri cu lupa, o parere va rog, mașina de firma cu istoric PBN: https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-passat-passat-b7-bmt-2-0-tdi-140-cp-dsg-6-IDaxOGn.html

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Mai am o întrebare: voi ce ați alege între o mașina de la un autohouse care da garanție 1 an(nu știu cum s-ar putea executa garanția aia în România, dar...) la 139.000 de km la 10500 euro și o mașină de la un dealer oficial VW la același nr. de km dar cu 1000 de euro mai scumpă? Diferența dintre ele e că mașina de la dealer are faruri cu Xenon. În rest, au aceeași configurație. 

 

Mulțumesc!

 

Edit: amândouă mașinile sunt din 2014 și le-aș aduce din Germania

Modificat de alextoderascu
am uitat sa scriu ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia-o pe aia de la dealer.

garantia din DE in RO, este f greu de probat / executat ( am avut eu si n-am facut nimic cu ea ptr ca reprezentantelor din RO, 

le tremura chilotii cand trebuie sa dea defect ptr garantie in DE ( eu am avut garantie pe DAS WELT de la reprezentanta din DE si nu am putut-o folosi in RO )..

fara deviz din RO, nu-ti executa nimeni garantia in DE deci... este degeaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Mulțumesc!

La asta mă gândeam și eu că e dificil de executat garanția de la un autohouse. 

Singura problemă e că aia de la dealer are Xenon pe care nu știu dacă chiar îl vreau sau nu ținând cont că dacă pică ceva la instalație costă destul de mult și că eu nu prea circul noaptea. Însă asta e...dacă nu găsesc altfel, am sa iau așa și am să sper să am noroc să nu pice nimic. Nu prea am văzut aici pe forum probleme legate de instalația de faruri Xenon așa că, banuiesc că e destul de fiabilă.

 

Mulțumesc încă o dată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ok cu xenon, sunt in piata piese la preturi accesibile plus ca, nu sunt asa sensibile .

eu am trecut de la halogene la lde si crede-ma, este altceva.

cand nu le ai, zici ca e ok si fara ele dar dupa ce le ai, n-ai mai vrea halogene :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge pe xenon. Chiar daca circuli putin noaptea e suficient odata sa prinzi o ploaie zdravana unde diferenta xenon - halogen poate face diferenta. Zic poate, pt. ca e relativ, depinde de mai multi factori, vederea soferului etc.Plus ca la revanzare o masina mai dotata are sanse mai mari de revanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

OK. Mulțumesc mult de răspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,  

Va cer si ei sfatul pentru achizitia unui Passat B7. Am doua optiuni si nu stiu ce sa aleg:

1. https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GrtWG.html

2. https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-2-0tdi-4motion-highline-177cp-ID9ZqLL.html

Prima e final de 2011 si are in plus Xenon fata de cea de-a doua. A doua are incalzire stationara fata de parbriz incalzit, 177 CP si e anul 2014.

Cum vi se par masinile ca si preturi ai dotari?

Multumesc,

Marius

Modificat de marius0512
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal as merge pe a 2-a, chiar daca nu imi voi mai cumpara masina fara xenon dar tine foarte mult de prioritatile fiecaruia. Din ce vad in descriere a doua are si ACC, Lane assist (camera in parbriz), este si 4x4 deci ceva mai multe in plus decat prima. 

Asta la rece fara sa imi dau cu parerea asupra veridicitatii km samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Știe careva să citească bine în germană? Am istoricul de service de la o mașină care are acum 170.000 km. Ca dotări, mașina corespunde cu ce vreau eu. Mai mult, are RNS 510 și camera de marsarier. Ca minusuri: e făcută în 2013. E de la un dealer VW din Germania. Însă are un preț cam suspect de mic: 10.600  euro. Din ce am reușit eu să traduc cu google translate, schimburile de ulei motor și cutie de viteză au fost făcute la timp. Am văzut că s-ar fi schimbat și vopsit o portieră și, parcă, ceva la spoilerul față.

Raportul autodna pe vin-ul mașinii nu-mi indică nicio daună raportată. La alte mașini mi-a apărut în raport că au avut daune.

În rest, mașina arată bine.

Merită mașina? Nu sunt cam mulți km?

Ce părere aveți?

 

Mulțumesc!

Fahrzeughistorie (33).pdf

Modificat de alextoderascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt deloc multi Km. De ce este un minus ca este 2013? Pretul, intr-adevar este cam mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

E un minus fata de ce mi-as dori eu. In sensul ca mi-as dori una din 2014.

Ma gandeam ca, avand 170.000km, in 10.000 km ar trebui sa schimb pe langa uleiul de la motor si filtrele aferente si uleiul si filtrul de ulei de la cutia de viteze si kitul de distributie, avand in vedere faptul ca, din cate am mai citit pe aici, pompa de apa e posibil sa pice pe la 180.000km. 

 

Am vorbit la Sandra in Iasi si schimburile astea m-ar duce cam in 1090 euro la ei.

Incerc sa-mi fac o idee daca sa merg pe masina asta sau pe una cam cu 1000 euro mai scumpa, din 2014 care are 153.000km dar e cu RNS315 si fara camera de marsarier insa are un set de cauciucuri de iarna cu tot cu jante( asta ar fi un avantaj ca daca sunt jantele originale VW sigur au senzorul in valva, masina avand TPMS).

 

 

Inca o chestie: e posibil sa am surprize cu masina chiar daca e luata de la dealer VW? In sensul in care sa nu o verifice ca la carte si sa schimbe ceva prost inainte de a o pune la vanzare?

Multumesc mult!

Modificat de alextoderascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cum e, nimic nu e 100% chiar daca e Germania. Dar in general autohaus are prețurile mai mari și prin prisma faptului ca oferă servicii mai bune. 

Din ce am observat dealerii serioși și autohausurile verifica mașinile. In schimb abia așteaptă sa vândă ceva in afara Germaniei sa nu își mai bată capul cu eventualele probleme ale mașinii respective. 

Pretul pare mic dar acum in Germania este scandal mare cu tot ce înseamnă diesel pana in euro 5 inclusiv. Vor sa interzică sa se mai circule cu dieselul in orașele mari. Poate au prins frica și vor sa scape de ele. Ca o comparație eu am luat un Passat 2013 cu 93.000 km la 13500 in Ianuarie . 

Si un sfat, nu cumpara mașina din Germania dacă in anunț scrie ca e doar pentru export. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Am inteles. Pe ce anunturi ma uit eu nu am gasit niciunul in care sa scrie ca masinile sunt doar pentru export. 

 

Legat de preturi am vazut ca dupa hotararea aia din justitie de la ei au scazut preturile pana in 1000 de euro. 

 

Insa In cazul asta ziceam ca pretul masinii de la dealerul VW e mai mic cam cu 1000 de euro fata de o masina mai noua cu 1 an si mai tanara cu 17.000km, asta desi aia mai ieftina este mai dotata decat cealalta. Atat de mult sa fie diferenta aia de 1 an? Sau in cazul celeilalte in diferenta intra si setul de iarna?

 

Multumesc mult!

Modificat de alextoderascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar crezi ca 17k face diferența? Alege ce îți place și simți ca ai vrea... 

UN set de cauciucuri e simplu de luat și nu fac 1000euro poate dacă te spargi in figuri cu 18"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Gata. Am luat mașina de la dealerul VW. 170.000 km, istoricul verificat, mașina arata foarte bine, cu mici zgârâieturi pe spoilerul spate stânga dar care nu sunt deranjante pentru mine. Interiorul zici că e nou, încă miroase a plastic nou în ea. Motorul trage bine, am venit acasă cu ea. S-a comportat super. La 180km/h(în Germania) s-a așezat frumos pe șosea. Reprizele de accelerație sunt cele pe care le așteptam de la o mașina de 140 de cp.

 

Ca un sfat: SJ-Automobile e deținut de un român. E de evitat. Are câteva mașini și nici nu ai unde să testezi mașina, curtea în care le ține e mică. Nu are elevator sa te uiți sub mașină, etc.

Franke Automobile are patron turc. Mașina pe care am văzut-o la ei avea 158.000 km dar arăta mult mai urât ca asta. Plus că cheile mi s-au părut mult mai ușoare ca astea de la mașina de la dealer. Nici aici nu ai unde să testezi mașina. Nu a vrut să lase nimic la preț. Mai mult, amortizoarele de la portbagaj nu țineau deloc bine în sensul în care trebuia să-l ții cu o mână să nu-ți cadă în cap. Nu-i recomand deloc, nu mi s-au părut serioși nicio clipă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sec si la subiect...

Nu stiti o masina bună

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a mea.

Nu glumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, 23axn said:

Sec si la subiect...

Nu stiti o masina bună

  Este o afirmatie nu-i asa? Daca era intrebare, avea "?" la sfarsit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era intrebare evident, scuze ca nu am pus semnul intrebarii...

Caut un passat B7 cat mai dotat intre 8 si 9500.. să fie in mințile lui ??? km 215000 si servisat corespunzator cu dovezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prețul asta vei găsi doar gioarse. Ca idee în ultimul an an băgat peste 1000 de euro în mașină, nu ca ar fi avut probleme dar îmi place sa fie impecabila,  asa ca amm schimbat multe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca are sanse sa gaseasca un passat b7 in banii astia,nu highline cu siguranta...cu rulaj de 200-230kkm

acum 2 ani o reprezentanta din afara tarii dadea 8500 de euro  pe un confortline...noi de ce am da mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanse are, dar mici, mai ales ca marja lui incepea la 8000 si e cam "larga", pana la 9500, adica cu 20% mai mult.

Nu doresc sa imi vand masina, dar ca exemplu, de cand e la mine am inclusiv bonurile de motorina, toate bonurile si facturile pentru absolut orice banut bagat in masina, de la capacelul de ventil si pana la EGR schimbat cu garantie in service, fisier cu interventiile la datam ora si minut, iar pana cand a ajuns la mine am copii de acte, inclusiv extras operatii service (care bat cu cartea) sau copie dupa contractul de leasing operational :). Crede-ma ca nu as vinde-o in veci la 8000, desi e 2012. Asa am avut si la masina precedenta, si s-a vandut in cateva zile, peste media pietei.

Daca prin "servisata corespunzator cu dovezi" nu doreste ceva de genul de mai sus, ci o doar o carte service cu stampile de germania, e plin pe mobile de ele, dar zicala conform careia daca nu deschizi ochii deschizi apoi portofelul va fi sigur aplicata.

Gandeste-te doar ca imediat dupa cumparare, strict pe schimburile de fluide, filtre, distributie si eventual anvelope pentru sezonul alternativ ajungi la 1500 de euro minim, nimeni nu iti vinde o masina cu toate acestea facute, la 8000, ar insemna sa iti vanda un Passat B7 de 5-6 ani la 6500.

Asadar fie dai 8000 si mai pui 1500 - 2000 sa o pui la punct, fie dai direct 10000 pe ceva ca la primul paragraf, deci tot acolo ajungi.

Bafta la cautat!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!