Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Ieri am ridicat masina.

Greseala pe culoare nu a fost facuta din fabrica. Oricum culoarea pe care a venit, sa zicem ma multumeste . De asemenea dealerul a fost mai mult decat ok in contul confuziei create.

Ieri am facut 200 km, si pot sa spun ca asteptarile mele de la masina sunt cele scontate.

Am atasat o poza cu masinutza dupa preluare.

Ce discount ai luat din cauza acestei erori?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

M-am interesat si eu de aceasta oferta business, mi s-a facut o configuratie la un dealer insa ar mai fi niste dotari pe care le-as dori si care nu sunt prezente in oferta lor, cum ar fi: parbriz incalzit, pachet ambient, rear camera, bixenon adaptiv deci implicit si leduri fata/spate, incalzire scaune spate :D.

 

Ramane de vazut dc se poate "extinde" oferta si implicit reducerea la ceea ce as dori.

Voi ce credeti ? :) Mai e pe stoc o masina configurata CL plus ce am enumerat mai sus?

 

 

Multam,

Nu cred ca vei gasi, am cautat eu pt mine si nu exista pe stoc cu parbriz incalzit, navigatie, etc. Da cu LED spate, Bi xenon, jante pe 17 inch, scaune fata incalzite(astea sunt din pachetul Upgrade Premium - asta e denumirea prezenta de la small fleet) si altele gen priza 220v consola spate, privacy glass, cateva culori metalizate(nemetalizate n am vazut sa fie). Nu se pot face comenzi catre fabrica, nu se mai produce B7. :)

Modificat de barbat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu un passat in oferta business. E mult spus cumparat, de fapt este in leasing, ma rog, cine vrea pot oferi detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dotari optionale ai pe ea ca stiu ca nu prea s-a putut configura prea mult? Ce parere ti a facut? Care a fost masina anterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi in profilul meu am si tiguan. Passat-ul este de fapt un comfortline plus park pilot, privacy glass, rcd510, oglinzi rabatabile electric, scaune incalzite, priza 220, tempomat, etc...fara dsg si bixenon. Cand am discutat eu erau foarte multe masini disponibile in parcul de la Curtici. Faza este urmatoarea, ca practic orice masina comfortline si cu ceva opt considerate de business se poate oferta ca masina small fleet, singura conditie este ca achizitia sa fie facuta pe pers juridica. Discountul a fost de aproape 9000euro. In momentul asta este de departe cea mai buna oferta care a fost vreodata la passat. Ajunge sa coste ca si o jetta in echipare highline dar cu 1.6tdi. Pe cand a mea este cu 2.0tdi, un spatiu mai mare si un altfel de aer, totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu ce spui, Passat ul meu achiziționat tot prin small fleet are în plus fata de al tău Bi Xenon din câte îmi dau seama din descrierea ta. Nu am optat pentru dsg pentru ca mașină nu prea o folosesc în oraș, iar extraurban e relativ inutila în acceptul meu o asemenea cutie. Spune-mi, te rog, cum ți se pare fata de Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa compari cele doua masini. Fiecare joaca in alta liga. Ai compara mere cu pere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te am întrebat ca vad ca au același motor în linii mari. Comportamentul pe sosea era mai mult curiozitatea mea, confortul mașinii, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, de asta zic ca este cam greu sa le compari. Dar daca vrei...Pe sosea passatul sta mai bine, este mai jos si este mult mai aerodinamic. In asa fel consumul este mic la passat. Conforul este ceva mai bun la passat, scaunele sunt pe genul mai degreba a "fotoliului" iar spatiul interior mai mare. Pe viraje mai bine passat.

Dar iti repet, intervine garda la sol mai mare la tiguan, coeficient aerodinamic mai prost la tiguan. Nu se prea pot asemana in felul asta. Mai degraba compari tiguan cu , nu stiu, kuga, asx, etc...iar passat cu insignia, mondeo...

In final eu cred ca ar trebui sa ne oprim totusi aici cu acest versus, topicul fiind destinat achizitiei de passat si nu comparatiei cu alta clasa.

Daca pot oferi si altora informatii strict referitoare la achizitie, va stau la dispozitie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ziua buna.

Vad ca nu pot posta inca un topic nou, dar subiectul se potriveste bine si aici.

 

B7 iese din productie si dealerii il vand cu discounturi ok incarcat cu toate bunataturile posibile.

 

Dupa ani si ani de Logan, marindu-se familia si pretentiile am decis ca-i momentul sa trecem la alt nivel.

 

Am ramas la 2 optiuni, avensis 2.0 diesel si passat-ul.

 

Ok, facut teste, condus, nimic de reprosat nici unei masini, nu de aia o cumpar, daca era pentru mine ramaneam fie cu loganul fie-mi luam un focus ST. Amandoua par niste masini de familie aproape ireprosabile (sa ma scuze impatimitii vw daca fluier in biserica). Alegerea e una mai mult rationala si de nevoi si nu una neaprat de placere.

 

Intrebarile mele se adreseaza celor care au cumparat Passat nou in ultimii ani, de cand a intrat garantia extinsa la 4 anisori.

 

Nu o sa pomenesc de preturi, dotari etc, ca nu asta ma intereseaza. Am insa o neclaritate legata de garantia VW. Am cerut un contract de la dealer sa-l studiez un pic si regasesc niste exprimari un pic ... ciudate, cum ar fi:

 

Garantia nu se aplica si nu include urmatoarele si citez:

 

"exploatarea autovehiculului necorelata cu starea si calitatea drumurilor".

"uzura normala incluzand [...] componente de suspensie si directie, etc... acestea se schimba numai in cazurile in care se constata ca defectiunea are la baza un defect de fabricatie sau defect de material. Uzurile clar necunoscute sunt excluse de la garantie".

 

Mie exprimarile astea mi se par un pic cam laxe asa, lasand loc de multe interpretari si poate de abuzuri. Cine si cum stabileste "necorelarea cu starea si calitatea drumurilor"?! Care-i aia uzura normala? Daca-mi pica un brat fata in perioada de garantie de 4 ani e considerat..uzura normala? bucsele? uzura normala? amortizoarele? Sincer nu prea mi-e clar.

 

La toyota am cerut o lista cu componentele incluse in garantie si una cu cele excluse. s-a livrat imediat, totul mi-a fost relativ clar. aici in schimb nu prea pricep.

 

De asta vin si intreb posesorii de passat care au deja un pic de experienta cu produsul si care poate s-au lovit de probleme de garantie. cum se interpreteaza in fapt la service-ul autorizat situatii concrete de genul celor de mai sus (sau poate v-ati lovit de altele de nu le-am descris eu). Care e politica reala a dealerilor legata de problemele de garantie - in special pe trenul de rulare, ca aici avem noi probleme in in tarisoara asta a noastra banuiesc ? Daca ma hotaras sa aleg Passat, la ce sa ma astept in astia 4 ani?

Modificat de AlinAtanasoaie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Passat B7 din oferta acum vine cu echipat cu jante pe 16 Perugia si cauciucuri de vara 215/55/R16.

Eu am acasa 4 cauciucuri Continental de iarna 205/55/R16 .. credeti ca le pot pune pe aceleasi jante? Nu as vrea sa mai dau inca 1600lei pe 4 jante de tabla. Ma intreb de ce vine cu 215 cand am vazut si cu 205? Din ce stiam eu exista diferente la kilometraj si viteza indica pe bord.. este adevarat?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Passat B7 din oferta acum vine cu echipat cu jante pe 16 Perugia si cauciucuri de vara 215/55/R16.

Eu am acasa 4 cauciucuri Continental de iarna 205/55/R16 .. credeti ca le pot pune pe aceleasi jante? Nu as vrea sa mai dau inca 1600lei pe 4 jante de tabla. Ma intreb de ce vine cu 215 cand am vazut si cu 205? Din ce stiam eu exista diferente la kilometraj si viteza indica pe bord.. este adevarat?

 

Merci

Oricare 2 cauciucuri diferite pot fi umflate diferit sau se pot deforma diferit. Asta inseamna automat un alt diametru exterior al rotii, ceea ce influenteaza viteza de rotatie. Deci tot ce tine de asta va fi diferit: kilometrajul, consumul, viteza afisata, chiar si afisajul combustibilului ramas in rezervor (la B7 se face un calcul in functie de consumul instantaneu, printre altele) Evident ca diferentele nu vor fi mari, dar teoretic sunt.

 

Daca ai asistent de parcare, nu iti monta decat rotile de dimensiunile scrise in talon, altfel vei fi in mod sigur nemultumit de felul in care parcheaza masina :D (aici nu ma refer la latimea anvelopei!)

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Passat B7 din oferta acum vine cu echipat cu jante pe 16 Perugia si cauciucuri de vara 215/55/R16.

Eu am acasa 4 cauciucuri Continental de iarna 205/55/R16 .. credeti ca le pot pune pe aceleasi jante? Nu as vrea sa mai dau inca 1600lei pe 4 jante de tabla. Ma intreb de ce vine cu 215 cand am vazut si cu 205? Din ce stiam eu exista diferente la kilometraj si viteza indica pe bord.. este adevarat?

 

Merci

 

 

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

diferenta de 1.7% e ok

Dar vei avea o viteza afisata mai mare decat cea reala si va trebui sa-ti resetezi senzorii de presiune (daca ai optiunea). Ma gandeam si eu la varianta asta pentru ca e o diferenta de pret destul de consistenta intre cele doua dimensiuni

Modificat de amarok tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina comandata.. un CL 2.0 140CP a iesit la pret cu 400euro mai scumpa ca cel mai ieftin B8 motor 1.4 TL. O astept cu interes ..mai am ceva de asteptat ca nu a iesit inca de pe lina de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuu.. B7.. am scris mai sus ca a iesit cu 400euro mai scumpa decat cel mai ieftin B8.. un TL de 1.4, daca as fi optat pentru aceeasi echipare/motor(+10cp) ar fi iesit cu peste 5000euro mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg cum de ai mai comandat b7 cand el nu se mai produce...acum este in fabricatie b8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba inca s-ar produce, "last edition" ii spun. si a mea intra pe linia de productie acu cam o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Eu am fost informat de dealer ca nu s-ar mai produce, deci confirm ce s-a scris mai sus: exista un numar limitat pe stoc cu diferite dotari (depinde ce a mai ramas). Eu am achizitionat un model acum 3 sapt si consider ca am facut un deal destul de bun, regardless de faptul ca B8 s-a lansat cu surle si trambite :)

 

Numai bine tuturor,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se produce pana la inceput de noiembrie. Al meu iese de pe linia de asamblare undeva saptamana aceasta. O sa va dau VIN-ul sa il verificati daca nu aveti incredere. Aveau si stoc multe masini dar mai aveau si cateva cu anumite optiuni care erau deja configurate dar nu asamblate. Nu puteai sa alegi ce optiuni vrei, erau deja echipate doar ca unele erau in stoc la Curtici si altele pe linie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

 

Dupa 1 Golf5, 3xGolf-uri 6, si un B6 , ma bate gandul sa iau un B7, acum nu am masina..

 

Totusi ii rog pe cei care au sa ma faca sa inteleg/confirme unele lucruri afirmate pe forum de altii

 

1) cum se poate ca 1.6 TDCI sa consume mai mult in oras decat 2.0

as prefera 1.6 fata de 2.0 pt ca merg 95% in oras si drumuri scurte, 3-5 km, de obicei masina nu se incalzeste decat cand ajung la munca via gradinita.., eu credeam ca 1,6 fiind mai mic se incalzeste mai repede decat 2.0..

 

2) ar fi recomandat un motor 1.4 TSI 122cp vs 1.6 TDCI 105cp ?

 

3) cum sunt farurile fara xenon, tinand cont ca la B6 aveam lupe, lumina cu niste becuri bune, era destul de buna..

 

4) jantele de tabla ET42 6,5J se potrivesc la B7, am citit ca ar fi alta dimensiune la gaura centrala ? corect?

 

Alte sfaturi sunt bine venite.

Multumesc!

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, acum nu stiu daca mai poti lua B7. Doar daca gasesti pe stoc ceva... Nu se mai produce, a fost inlocuit de B8.

Dar sa iti raspund punctual cu niste pareri personale:

1. 1.6tdi consuma mai mult decat 2.0 diesel pt ca este un motor usor subdimensionat masei proprii a passatului. Ca sa tina masina in reprize este un motor supraalimentat, de aici si consumul mai mare, ca si 1.4tsi

2. Eu unul nu as recomanda de nici un fel nici 1.4 nici 1.6

3. Eu am B7 cu faruri clasice, fara xenon. Nu am nici un fel de probleme pe partea de iluminare, dar daca iti permiti este clar un plus xenonul. Daca nu se poate trai si fara xenon..

4. Dimensiunea la jantele de tabla de 16" et42 cu 6,5j.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!