Jump to content

Intrebari despre cruise control


mabial
 Share

Postare recomandată

As dori sa imi montez cruise control.Documentandu-ma si cititnd pe diferite site-uri am vazut pe cativa zicand ca daca ai computer bord ,e nevoie doar de maneta si cablurile conectoare si se activeaza din VAG.Acuma intreb eu este valabila situatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc eu nu am avut bord computer pe Passat '96 si am avut Tempomat. Deci se poate si fara. Daca nu imi face feste memoria atunci am sa-ti zic ca sigur am citit undeva rezolvarea la problema ta, motorizarea 1Z, raspuns dat de Cristi (aka Al Bundy).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie maneta,si tras niste fire la ECM.Se activeaza cu Vag,si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa imi montez cruise control.Documentandu-ma si cititnd pe diferite site-uri am vazut pe cativa zicand ca daca ai computer bord ,e nevoie doar de maneta si cablurile conectoare si se activeaza din VAG.Acuma intreb eu este valabila situatia?

Ai ECU cu 68 de pini ?

Daca da nu iti trebuie decat ce e in anuntul asta (l-am pus sa te ajute, nu am nicio legatura cu el) http://cgi.ebay.co.uk/VW-MK3-Golf-Vento-Passat-TDi-Retrofit-Cruise-Control-/370162641677

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc eu nu am avut bord computer pe Passat '96 si am avut Tempomat. Deci se poate si fara. Daca nu imi face feste memoria atunci am sa-ti zic ca sigur am citit undeva rezolvarea la problema ta, motorizarea 1Z, raspuns dat de Cristi (aka Al Bundy).

Eu am comp.bord ... kit-ul complet la cruise e cu senzori pe pedale cu un cip care vine in spatele scrumierei +o pompa vacuum rtc.Vreau sa stiu daca pot scapa de toate astea avand comp bord ,sa il activez din VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa imi montez cruise control.Documentandu-ma si cititnd pe diferite site-uri am vazut pe cativa zicand ca daca ai computer bord ,e nevoie doar de maneta si cablurile conectoare si se activeaza din VAG.Acuma intreb eu este valabila situatia?

Ai ECU cu 68 de pini ?

Daca da nu iti trebuie decat ce e in anuntul asta (l-am pus sa te ajute, nu am nicio legatura cu el) http://cgi.ebay.co.u...l-/370162641677

Nu stiu cu cati pin e ..am sa ma uit azi .Treaba e ca am gasit pe un donator ,cruise control ,e motor 1z dar nu are comp.bord..Eposibil atunci sa nu fie bun ?Sa inteleg ca sutn 2 feluri de cruise control ?cel cu kit complet senzori pompa vacuum etc si cel din anunt ?

Iti trebuie maneta,si tras niste fire la ECM.Se activeaza cu Vag,si gata.

Tu ai facut operatiunea asta?

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...kit-ul complet la cruise e cu senzori pe pedale cu un cip care vine in spatele scrumierei +o pompa vacuum rtc....

Acela e pentru benzina, la 1z nu ai nevoie de asa ceva, stie sa faca pompa de injectie pe baza informatiilor de la ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,cred ca am inteles .M-am documentat si am aflat ca : cruise control-ul care se poate activa cu VAG-ul(avand comp.bord)+ecu cu 68 pini (exact cum a spus colegul F l o r i n ) trebuie sa aiba un cablu cu 4 pini +inca un cablu.Nu-mi dau seama care unde se conecteaza pentru ca pe postul care l-am gasit era cu poze dar nu mai sunt si a ramas ''from there to there'' .

Cel de la maneta se conecteaza pe coloana de directie si celalalt de la tabloul de sigurante pana la ecu ?

Pun aici ce am gasit :

Oh look what I found on an other forum....

Here are the pins on my Passat TDI, engine code 1Z, 1996.

ECU has a 68 pin connector.

Pin 34 is blue/grey and goes to pin 2 of the CCS connector.

Pin 35 is red and goes to pin 3 of the CCS connector.

Pin 66 is black/white and goes to pin 4 of the CCS connector.

The CCS connector is a 4 way connector which is located behind the fuse / relay panel on a 96 Passat.

The four wires on it are then:-

1: Black: +12V

2: Blue / Grey, from pin 34 on ECU: Feeds +12V back to ECU when "Res" button is pressed.

3: Red, from pin 35 on ECU: Feeds +12V back to ECU when "Set" button is pressed.

4: Black / White, from pin 66 on ECU: Feeds +12V back to ECU when CCS is switched on.

There is then another cable (a kind of extension cable really) that goes from there up to the steering column and actually connects to the CCS indicator stalk). The pins map 1-1, 2-2, 3-3 and 4-4 on that extension cable.

...kit-ul complet la cruise e cu senzori pe pedale cu un cip care vine in spatele scrumierei +o pompa vacuum rtc....

Acela e pentru benzina, la 1z nu ai nevoie de asa ceva, stie sa faca pompa de injectie pe baza informatiilor de la ECU.

Ahaaa bun ,si asta era o nelamurile..Deci inseamna ca cruise controlul ce-l are masina donatoare fiind un 1z chiar daca e fara comp.bord mi se potriveste mie?

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potriveste, adica va functiona, sunt chestii independente.

Din pacate nu am acces acum la ELSA (si nici urmatoarele 4 saptamani cat sunt aici in Ocala, FL), dar daca ii dai un PM la Cristi (aka Al Bundy) nu cred ca nu te ajuta cu schema electrica.

late edit: sa nu poluez topicul degeaba cu postari inutile

Avand in vedere ca nu m-am lovit de intrebari de acest gen, chestia asta nu o stiam. Multumiri Florin-e pentru informatie ;) Sa speram ca informatia postata legat de fire este buna si se poate pune in practica. Intrebatre: daca tot exista masina donor de ce nu se ia tot de pe ea?

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit - le-am gasit la mecanica....

Se pare ca acceleratia e pe cablu, la 1Z....de asteptat. Nu e complicat de montat, doar ca cel mai usor e sa gasesti totul montat pe o masina de dezmembrat si sa scoti cu manuta ta, tot ce iti trebuie. Altfel, risti sa alergi dupa maruntisuri.

Tempomat Passat 1Z.pdf

post-30007-0-19790800-1309548476_thumb.p

post-30007-0-49673900-1309548630_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri Florin pentru toate datele si ajutorul dat..am ramas putin dezamagit ca pedala e pe cablu ,eu stiam ca nu ,dar m-am inselat.As avea toate piesele dar asta costa mai multi bani si cred si timp .

Janos nu vroiam asta deoarece numai 2 saptamani mai stau in tara si nu cred ca apuc sa fac toata operatia asta +ca e la bani mai multi daca-mi trebuie toata instalatia.

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti,motorul 1Z este cu acceleratie electronica.Schema cu instalatia de vacum este pentru benzinar sau diesel cu acceleratia cu cablu.Nu stiu de ce va agitati atita.Contact pedala frina este pe masina(2buc),contact pedala ambreiaj este pe masina,trebuie pus numai maneta si activat cu Vag.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e cum zice kovacs. la diesel acceleratie pe cablu gasesti la b3, iar la b4 singura motorizare pe cu acceleratie pe cablu ii cea de 75 Cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mabial eu iti scriu acum ce am facut la un Golf MK3 cu motor AFN,diferentele intre 1Z si AFN banuiesc ca le stii si sunt de ordin mecanic la partea de motor.Iti trebuie maneta stanga cu functia de tempomat,un cablu de 4 fire si activare cu Vag-Com.Atat.Imi pare rau ca nu mai am pozele cu cablul ce pleaca din maneta.La 1Z cum spunea colegul de mai sus este electronica,nu are nevoie de vacuum sau de schimbarea pedalei.Pe e-bay gasesti kitul complet de tempomat (maneta+cablu+instructiuni de activare,la MK3 kitul a costat in jur de 45 de euro).Mabial sper sa iti fie de ajutor si bafta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu de pedala,dar numai din citit,nu am mai umblat in zona asta sa fiu sigurE ok atunci,imi trebuie maneta care este +cablul ,care merge de la maneta la ? Asta presupun http://cgi.ebay.de/Kabelbaum-Tempomat-GRA-VW-Golf-3-Vento-Passat-35i-TDI-/380341040756?pt=DE_Autoteile&hash=item588e17b674#ht_1228wt_905 nu?

Multumesc pe aceasta cale tuturor colegilor care au postat si au incercat sa ma ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,acela este cablu cu 4 fire care face legatura intre maneta si panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu unele intrebari.Omul care imi da tempomatul nu stie ce sa-mi de-a .Vorbesc cu el doar la telefon ca nu e din oras.El mi-a explicat ca sunt mai multe fire,si mufe si de aici ne-am impotmolit.Daca mi-ati putea careva arata vreo schema sau un desen.care v-ati pus sau stiti ..ca sa i-a exact ce trebuie de pe masina.Maneta sa inteleg ca se conecteaza la cablul din lunkul pus de mine m-ai sus si acela merge la tablou si atat?El zicea ca mai are un fir scurt pe maneta..acuma eu nu mai inteleg nimic,de aia va rog care stiti sa-mi da-ti o mana de ajutor ,va rog !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta cu un cablu cu 4 fire care au o mufa in capat. Asta e codul 1H0953513D Sa nu fie de benzinar sau de TD ca tu ai TDI

post-25908-0-07235700-1309959732_thumb.j

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am maneta,maine o montez ...ce trepte trebuie parcurse in activarea ei cu VAG COM-ul ?Gasisem pe undeva pe vortex ,dar nu mai dau de topic.Daca ma poate ajuta cineva ! Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

Multumesc mult kovacs !

Crede-ma ca la ''cautare'' nu mi-a dat nici un topic si nu am stiut ca e aceiasi activare ca si la passaturile mai noi ..nu sunt activ deloc in aria passat,doar la b3/b4.Am facut topicul asta ca sa fie si la b3/b4 .Multumesc de link-uri,puteai face asta de la inceput si evitam discutiile in plus.Cat de amenintarile cu plictisitul,esti rau tipule :),eu zic ca trebuia sa te faci politist !..fara suparare .Imi cer scuze pentru offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia de mai jos trebuia sa apara ieri, dar CenturyLink-ul (no TV, no net) asta de Florida mi-a mancat zilele ieri (adica la voi azi)

Huh, nu vrea sa fiu off topic insa mi se pare cam brutala abordarea, ce este asa de greu sa incerci si apoi sa postezi ca nu ai reusit? Descrierile pas cu pas ajuta poate pe urmatorul care cauta informatia aici la B4. Macar o sa ai habar despre ce vorbiti ulterior insa foarte usor poti incerca aici sau in alte locuri din topicurile de Golf si Passat, chiar nu au informatii ajutatoare?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu am facut un print sa vedeti ca nu am gasit prin motor de cautare ce vroiam,Daca vreti ma credeti bine, daca nu,nu !Si pana la urma de aia e arie pentru fiecare model ca urmatorul om care are nevoie de informatiile astea sa nu caute de nebun sute de pagini pana da de ce-i trebuie lui pe alte arii ale altor modele de masini.Se putea da raspuns ''cauta in ariile passat modele mai noi sau etc''..cautam si postam eu aici ce trebuie...in schimb am primit ce se vede si am raspuns la fel cu toate ca nu se cuvine.Mai bine imi vedeam de treaba ,dar cand vad cu cata critica te i-au unii ,de zici ca-s ai mai mari sefi de partid,cedez !In fine ,daca vede vre-un moderator ..sa stearga posturile offtopic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!