Jump to content

Intrebari despre cruise control


mabial
 Share

Postare recomandată

Ma bat iar de o problema si anume nu gasesc mufa la care sa conectez maneta ! Nici o mufa nu potriveste .Am gasit doar una si aceea are 2 urechiuse ,pe cand mufa mama de la maneta are doar loc de o urechiusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele masini au mufa respectiva altele nu au , in cazul in care nu o gasesti trebuie sa tragi fire de la ECU este un chit special pt asta . Eu am gasit mufa in spatele tabloului de sigurante (asta era primul pas de facut, dupa care cuparai maneta )

Cauta bine pe acest forum si vei afla tot ce ai nevoie . Cauta intai schema de la masina ta si vezi ce culori au firele ce vin de la masina . Eu mi-am pus trei butoane pe maneta de semnalizare , cost total 6 lei , am pus poze si schema pe aici dar nu mai gasesc topicul-pagina Am gasit ,cauta pei aici si te vei dumiri sigur http://vwforum.vwfor...o/page__st__240 vezi posturile mele , si aici ai chiar totul http://www.christian...ag/tdi/ccs.html Pe net sunt o gramada de informatii dar trebuie sa ai rabdare, eu m-am documentat aproape o luna si multe ore de stat in fata calculatorului pana sa gauresc maneta aia

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ...este tot ce am nevoie !Multumesc inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mabial ce noutati ai ?

Ai reusit sa montezi tempomatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat ,l-am si testat pe un drum pana in Sighet ,revin cu poze pe seara de la montaj.O singura nedumerire am..am tot cautat pe celelalte topic-uri ce mi le-ai dat si am vazut un singur post in care zicea paul_ral ca afisajul(asta la golf)apare pe ceas.La noi apare vre-un afisaj?unde? La mine nu apare pe nici unul din afisaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa indice undeva ca este cuplat , daca la asta te referi , nu avem asa ceva eu am pus un led verde in bord intr-un loc liber in partea de jos unde mai sunt uleiul ,apa etc care se aprinde cand cuplez tempomatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Constantin pentru ajutor si indicatii..multumesc si celorlalti colegi care au postat si au ajutat cu ce au putut !\

Am sa descriu exact ce am facut pentru a monta cruise control-ul.In ce-a mai mare parte e ca si la golf-urile 3 si vento diesel.

1.Am deconectat bateria masinii.

2.Cu o surubelnita ''cruce'' se desfac cele 2 holsuruburi care tin carcasa contactului formata din doua bucati o parte superioara si una inferioara.Acestea se indeparteaza.

3.Cu un imbus(nu mai retin de cat e) pe partea din spate a volanului,sunt doua suruburi care trebuie slabite pentru a putea scoate airbag-ul.

4.Airbag-ul se pune in pozitia asta img1120ad.jpg

5.Cu o tubulara de 23 se desface piulita din centrul volanului,dupa care se face semn pe ax si pe saiba volanului pentru ca la montare sa fie pus exact in pozitia initiala.

6.Se demonteaza maneta veche din cele 3 puncte cu ''euro'' daca zic bine,sau 'stea' si se pune maneta c.c.img1121k.jpg

7.In partea panoului de sigurante de demonteaza ornamentul cu buzunar ce mascheaza panoul ,acesta fiind prins in 3 holsuruburi in cruce pe partea de sus si unul langa maneta ce deschide capota.

8.Panoul are prindere pe lateral unde are 2 clapete siguranta care se desfac ridicandu-le,se ridica de panou usor din ambele parti si se trage spre scaun.

9.In spatele panoului se gaseste o mufa care trebuie sa arate asa img1119vk.jpgimg1118f.jpg

10.Dupa ce s-a gasit mufa, se monteaza intre ea si mufa c.c. , ''prelungitorul'' fara de care nu functioneaza cruise control-ul.

Se monteaza inapoi totul dupa care se poate face testarea la drum .La mine nu a fost nevoie de activare,acetsa functionanad de la prima testare.

Asa arata mufa ce se conecteza la mufa din panou img1124jy.jpg

Pentru cei care nu au gasit si 'prelungitorul' este o alternativa care costa undeva la 60 lei.

Se comanda : - mufa tip 'mama' care se conecteaza la mufa din panou sigurante COD .191 972 714 + 4 pini COD. 000 979 129

- mufa tip 'tata' care se conecteaza la mufa manetei cruise control COD .1HO 953 634 + 4 pini COD. 000 979 133

Pentru cine nu stie ,pinii vin cu fir cu tot.

connhous.gifconnects.gif

Luni sau marti revin cu un filmulet cu c.c.-ul in functiune .

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si filmarea promisa.Am filmat cu un dslr si e cam greu de manuit si condus in acelasi timp.

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E Ok, asa trebuie sa mearga, parca ma vad in vechiul Passsat.

Un singur comentariu, parca nu iti sta volanul la drept (insa daca l-ai testat pe A3 atunci exista o explicatie :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe Dej-Cluj Napoca ..si da,nu e la drept ,daca era nici nu puteam sa filmez ,de aceea am si profitata pana il pun ''la semne'' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari cine poate sa ma ajute ? am montat tempomat pe passatul meu 1.9 tdi 1996 cod motor afn am gasit mufa in spatele tabloului am legat , am verificat dupa schema de aici totul merge bine s-a pus pe vag au dat codul al vede calculatorul dar tot nu merge tempomatul :(

am facut un drum si cu calculatorul legat la masina cind dadeam comanda se vedea la calculator si tot nu merge :(

azi am mai gasit ceva care s-ar putea fii problema: cind accelerez si deodata apas frana ar trebui sa taie acceleratia nu?? dar la mine merge mai departe degeaba apas si acceleratia si frana deodata, stiu la un passat din 95 1z cind acceleram si cu celalalt picior apasam pe frana imediat a taiat acceleratia

poate are cineva ceva ideii ce poate sa fie de nu merge tempomatul ??? pote sa fie alt cod de activare nu ca la 1Z ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de activare e aceelasi. Verifica switch-ul de la ambreiaj, sa fie functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrerupatorul de la ambreiaj e original si functioneaza si de la frana functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu niste printuri cu o diagnoza pe motor, cu grupul 6 si sa apesi frana ambreiajul, si butoanele de pe maneta sa vedem si noi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi dupa masa o sa pun iarasi pe calculator si va scriu ce aflu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu arata viteza pe canalul 6 de aceea nu a mers

acum e ok functioneaza perfect

imi spune cineva pt. ce e butonul res??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cresterea vitezei memorate sau pentru reluarea vitezei memorate dupa ce a fost deconectata temporar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca apas res-ul in timp ce e activat tempomatul ar trebui sa creasca viteza?? o sa incerc maine ce stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa scada ca e minus. cresterea se face cu set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi cum functioneaza tempomatul ?

functionarea la mine e in felul urmator

impuls pe SET, stabileste viteza

impuls pe RES, revine la viteza prestabilita

SET mai mult de 1 sec ,creste viteza

daca am vit stabilita si accelerez iar apoi eliberez pedala,revine la vit prestabilita

daca franez iar apoi apas RES revine la vit prestabilita

Daca apas pe RES lung nu se intapla nimic

Luat de pe alt topic

Poate sa scada ca e minus. cresterea se face cu set.

Nu merge la astea mai vechi ,doar sa maresti si sa revi la viteza initiala !

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, nu stiam ca la astea mai vechi nu se poate scadea viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am si eu o intrebare, referitoare la CC la un Golf V. Uneori se activeaza, alteori nu. Aveti idee ce ar putea fi? Cineva mi-a sugerat sa curat cumva capatul manetei, ca poate a prins un fir de praf sau ceva asemanator, dar ma tem sa nu fie ceva mai grav. Ati auzit ceva de genul? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu ai postat unde trebuie - Nu poate sa fie ceva grav. Maneta - desfa-o si curat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Poate ma aude si pe mine cineva , am un vento 1.9 TDI 1Z dar am cutie automata (01m) . Tot asa merge treaba si aici , montat maneta , conectata si activata functia ? sau este vreo diferenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!