Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Daca problema e la limba de cauciuc, curata pana la fier, dupa care pui limba de actionare la switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, acolo e hiba. butonul de plastic a switch-ului a deteriorat in timp acel cauciuc. Ms mult pentru sfat. Incerc si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. sunt nou pe aici si de o saptamana sunt posesorul unui passat 2002 1.9 tdi avf. am cumparat mainsa cu 2 probleme. una, cu usa de la sofer. Deschideam usa, nu imi vedea in bord usa deschisa, nu mergea lumina din usa, nu se incuia si nici nu se descuia usa. nici din telecomanda, nici din buton, nimik. doar mecanic, atungi cand bagam cheia in usa si rasuceam. Ieri am incervat sa ma abg eu in reparat si mai mult am stricat. dupa ce am desfacut broasca, nu cred ca am mai reusit sa pun la loc partea mecanica, pentru ca nu mai functiona nimik. asa ca am la 500 metri de mine un parc de dezmembrari. am luat o broasca si am montat-o. acum imi vede usa deschisa , se aprind luminile in usa si plafon. partea proasta e ca tot nu merge inchiderea. Nimic.

Si mai rau e ca, acum, daca e usa sofer deschisa si incerc sa inchid din telecomanda , nu merge. Abia dupa ce inchid si usa de la sofer se armeaza toate 3, mai putin usa sofer.

Ajutati-ma va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa nu se incuie din telecomanda daca ai usa sofer deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cu broasca luata din parc tot nu se incuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

va salut iarasi..revin cu problema recodarii cheii masinii...pt cei care nu stiu la un service de cartier mi sa pierdut keia cu tot cu telecomanda..

dupa o vizitai la scorpion focsani, discut cu domnul de acolo ce variante am in vederea recodarii, ii dau keile si dupa vro ora se intoarce electricianul si imi spune ca nu merge facuta recodarea deoarece :

-conform testerului calculatorul de bord e defect

-constatare : necesar de inlocuit calculatorul motor si imobilizer

-constatare : nu este posibila recodarea din cauza lipsa comunicare imobilizerul port instrument modificat cu lumina alb rosu

acum sunt decis sa fac recodarea cu orice cost doar ca dupa un alt tester am aflat ca masina a avut 4 chei si ca nu ar merge facuta recodarea la reprezentanta...as putea incerca la niste 'baieti' doar daca schimb imobilizatorul..

din cate am inteles am 2 variante cea m ok imobilizatorul e independent, il schimb cu altul si am rezolvat, si vsarianta imposibila dpdv al finantelor, trebuie sa schimb imobilizator + calculatorul motor deoarece sunt imperecheate.

cum aflu ce fel de imobilizator am? eventual ma poate ajuta careva chiar si cu o recodare?

cunoasteti pe cineva ce se ocupa cu recodari, e imposibil ca la un 'sictirit' de passat 97 sa nu i se poata recoda cheia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imobilizatorul e in ceasuri.

E posibil ca masina ta sa fie immo1 (ai iluminare verde, la ceasuri ?). Daca ai iluminare albastru cu rosu, este immo2.

In teorie, nu trebuie sa fie dificultati in scrierea cipurilor, la masina ta.

In cel mai rau caz, schimbate ceasurile si cip-uri noi la chei - si s-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

florin scz ca insist..intr'adevar e cu lumini verzi.

pot sa iau din dezmembrari ceasuri cu tot cu imobilizator de la un model 99 (care e immo 2), sau e musai sa iau model 97( ca sa fie immo 1)..si in cazul asta pot sa iau si cheile???

sa dea domnu sa mearga ca mereu cand se aude un disel noaptea am impresia ca imi fura masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ale tale sunt defecte, atunci poti cumpara ceasuri fabricate in 1998 - cu iluminare albastru-rosu - immo2 - cod piesa sa fie de formatul 3B0 919 xxx - o sa iti trebuiasca si cipuri noi, pentru chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

merge sa iau ceasurile si cheile masinii respective si apoi la reprezentanta sa le recodeze sau ceva de genu?

legat de faptul ca masina a avut 4 chei, incurca cu ceva datele problemei..

aprofundeaza exact ce trebuie sa fac, cam care ar fi pasii, ca aia de la reprezentanta miau zis sa schimb calculatorul motor..4000 ron, :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti cumperi ceasuri si mergi la cineva sa le adapteze pe masina.....si sa scrie cipurile la chei. nu are imp cate chei a avut masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentino_xro

Sper sa postez in locul potrivit daca nu rog un moderator sa il posteze la categoria adecvata.Deci, ma deranjeaza o chestie in sensul ca anul trecut mi s-a intamplat ca am uitat cheia in masina pe scaunul din fata si masina mi s-a inchis cu cheile in interior deci am fost nevoit sa vin a doua zi cu cheia de rezerva si sa incerc sa o deschid, doar ca la cheie de rezerva nu imi merge telecomanda si am fost nevoit sa deschid portbagajul si sa intru prin portbagaj in masina :lol: .As vrea sa stiu daca pot sa dezactivez functia de inchiderea usilor automata daca la deschiderea masini nu a fost deschisa si o alta usa decat cea de la sofer sau am eu vreo problema cu vreo yala?

O alta intrebare pentru cine mai are problema asta, de ce nu imi intra cheia in broasca usii ,intra doar jumatate si nu merge deschisa din cheie, doar la portbagaj merge.Am dat si cu WD40 dar nimic.

Multumesc aniticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRed ca ai probleme cu switchul de la broasca. odata ce ai dexhis o usa, masina nu se mai incuie.

Desfa butucul si lasa-l la inmuiat in mortorina sau diluant sa se curete mizeria de pe catei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din ce inteleg din postul tau, se pare ca usa soferului are o problema in sensul ca nu o vede deschisa, ceea ce inseamna switch dus, lipituri pe placa.la deschiderea portierei sofer, se aprinde lampa din partea inferioara a usii? deschide usa soferului si aprinde pozitiile fara sa bagi cheia in contact.daca se uade buzzer-ul e ok, daca nu, e siwtch-ul dus

L.E.- cristi am postat in acelasi timp

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentino_xro

@Al Bundy: se desface usor butucul de la usa?fetele de usa le-am dat jos , nu e mare inginerie dar butucul nu stiu daca este o operatiune usoara

@kelu : nu mi se aprinde lumina de la usa si nici nu se aude bip-ul cand am usa deschisa si pozitia aprinsa, deci ajung la concluzia ca e switch-ul.

Pe vag com am si eroare aceasta :

1 Fault Found:

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

Mai poate fi reparat sau trebuie schimbat?Aveti idee cat este unul nou?

Tot respectul pentru voi, ca si majoritatea colegilor de forum, foarte prompti si la obiect. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat. mergi la adelaida la tine in oras si comanda-ti switch, si daca ai notiuni cat de cat, poti sa-l schimbi singur

butucul se desface usor. pe cantul usii ai un capacel negru in dreptul manerului exterior.scoate-l, si cu torx de 20 desfiletezi surubul care se vede prin gaura.in timp ce desurubezi tii tras de manerul exterior si tragi si de butuc pana iese. Surubul nu va iesi de tot si nici nu trebuie sa iasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot desfcai broasca, refa si lipiturile de pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema referitoare la un vw passat 97 110 cp, AFN. De ceva timp mi-a ramas usa din stanga spate blocata, se aude ca actioneaza in momentul inchiderii si deschiderii din telecomanda sau din cheie, dar nu lucreaza si a ramas blocata, am mai avut odata problema asta, dar am remediat-o la mecanic...acum insa nu mai stie nici el despre ce e vorba, iar pe langa asta m-am trezit k nu mai lucreaza centrala nici pe usa dreapta fata, o pot actiona doar manual...bloca si debloca, acolo insa nu se aude sa lucreze nimic. Trebuie sa precizez k usa dreapta fata de multe ori cand era deschisa nu mi se aprindea lumina la plafoniera, acum se aprinde, nu tot timpul...doar ocazional..dar centrala tot nu merge pe usa respectiva. Ah, am uitat sa mentionez si faptul k ledul acela rosu de langa geam nu mai palpaie cand e incuiata masina. As fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un sfat...sau chiar mai multe, sunt f bine venite. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ambele usi ai probleme cu actuatoarele yalelor.pe spate a ramas blocat pe inchis si pe fata a ramas blocat pe unlock.trebuie date jos si curatate colectoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ma poti ajuta cu asta? sa-mi dai o idee cam cum le-as putea desface sau un link cu ce pasi ar trebuie sa urmez pt asta? ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, trebuie sa dai jos yalele de pe masina. Dupa aia, desfacute in bucati yalele si refacute lipiturile, desfacute motorasele, curatate colectoarele.

Din pacate, sa explici pas cu pas, e f.f mult de scris....

Ai tot ce iti trebuie - aici - http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

motorasul - are doua table care il tin capsat - le desfaci, scoti rotorul si vezi cum se prezinta colectorul si lamelele.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff, bun ms :). n-ar fi mai simplu daca mi-as schimba yalele? daca fac asta, cred k nu mai am de desfacut si verificat lipituri+desfacut yalele... nu? :D u ce ma sfatuiesti sa fac? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:A cat costa una noua, nu e de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupace demontezi broasca bucatzele, trebuie sa ajungi la interiorul motorasului si trebuie sa vezi ce este in foto de mai jos. ce ai incadrat cu rosu trebuie curatat astfel incat carbunii sa poata face contact pe colector

post-11532-0-90769500-1342881114_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff, bun ms :). n-ar fi mai simplu daca mi-as schimba yalele? daca fac asta, cred k nu mai am de desfacut si verificat lipituri+desfacut yalele... nu? :D u ce ma sfatuiesti sa fac? :)

Nu - daca iti cumperi una SH - costa in jurul la 150 lei, dar poate sa fie la fel de defecta.....

Daca cumperi una noua - costa in jurul la 700 lei...

asa ca mai bine repar-o pe a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!