Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Rapid va fi ca Octavia, Octavia ca Superb iar Superb va iesi la pensie. Cel puţin preturile de Rapid asta arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine intr-adevar dar daca o sa intre pe gama de preturi de la Superb asa cum mi-au spus cei din showroom atunci sunt sigur ca nu vor avea prea mare succes. O sa vedem exact prin martie 2013.

In cateva articole din publicatii de afara se scria ca preturile la O3 nu vor creste fata de actuala generatie.

Probabil ca O3 va avea in standard anumite lucruri precum airbag cortina si ESP iar acest lucru e normal sa duca la o crestere a pretului pentru o anumita versiune de echipare in raport cu o versiune omoloaga de la O2 FL, care nu are standard aceste lucruri.

Eu sincer sper sa nu urce mult preturile, pentru ca mi-ar parea rau sa renunt la Skoda din acest motiv; dar dupa ce vedem ca se intampla cu Rapid...

Pana la urma vorba ta... vedem prin Martie.

Rapid va fi ca Octavia, Octavia ca Superb iar Superb va iesi la pensie. Cel puţin preturile de Rapid asta arata.

Din planurile Skoda pe urmatorii 5 ani nu reiese lucrul asta... chiar anuntau ca urmeaza facelift Superb.

Informatiile le am din aceleasi publicatii "de afara" de unde se inspira si ziaristii din Romania... unii.

Rapid nu este si nu va fi precum actuala Octavia, din punctul meu de vedere.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti fie mana aurita si sa nu se scumpeasca Octavia noua pentru ca visez ca urmatoarea mea masina sa fie asa ceva.

Din pacate eu am citit in ceva articol din Anglia care cita surse oficiale Skoda ca va fi cam cu 15% mai scumpa.

Dar pe auto.cz scria ca va fi la fel ca si pret. Deci informatiile sunt contradictorii.

Hai sa zicem ca economia facuta cu platforma MQB ar compensa dotariile de siguranta suplimentare +dimensiunea mai mare si atunci ar putea sa ramana la acelasi pret ca si O2.

Dar care din pacate ce se vede la masinile deja aparute cu MQB e ca economia nu se simte direct la pretul de vanzare ci ajuta grupul VAG sa-si mentina profitul in conditii de criza. Sa zicem ca beneficiul clientului de la MQB ar fi greutatea mai redusa = economie la combustibil.

Daca ne uitam la aceasi echipare de Rapid cu O2, observam ca preturile sunt aproximativ echivalente. Ca si pret, nu ca si materiale.

O3=O2+15%, deja intr-adevar se apropie periculos de mult de preturile Superb.

Daca fac un facelift la Superb si cu ocazia asta ii cresc pretul ca sa se distanteze de Octavia, o sa ajunga in zona de 30.000 Euro care sub badge-ul Skoda o sa genereze vanzari numai bune pentru o viitoare pensionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut si eu acea informatie cu +15% la pretul Octaviei noi, apoi am mai citit un articol unde se intelegea ca acei 15% ar avea legatura cu dotarile impuse mai nou in standard producatorilor. ESP de exemplu sau mai era vorba de senzori de presiune in anvelope.... si airbag-uri cortina, care nu sunt impuse dar probabil vrea Skoda sa aiba rating mai bun la testele de impact.

La asta cred ca se refereau cei de la Skoda cand au zis ca nu cresc preturile; la aceeasi configuratie > acelasi pret. Cum au procedat si VW cu Golf7.

Vom vedea, nu mai e mult.

Asa cum zici, si eu mi-as dori o Octavia 3 ca urmatoarea masina dar depinde de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUtorul acestor poze sustine pe Briskoda ca pozele au fost facute in Chile, unde se speculeaza ca le-au dus pentru o sedinta foto.

Varianta combi desi e necamuflata, in mod vizibil e neterminata. Se poate observa dunga cromata de pe usa din spate nu e aliniata cu cea de pe aripa si la haionul la fel nu se potriveste perfect cu spatele masinii.

Daca sedinta foto e pentru primele poze oficiale atunci banuiesc ca cel putin combi-ul va fi retusat grafic sau fotografiat in lumina,/distanta, unghiuri avantajoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapid va fi ca Octavia, Octavia ca Superb iar Superb va iesi la pensie. Cel puţin preturile de Rapid asta arata.

calitatea scade , dar pretul creste, excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma astept ca la Octavia 3 calitatea (per ansamblu, nu ma refer la materiale) sa creasca, cel putin din urmatoarele motive:

1) In termeni de siguranta daca Rapid a luat 5 stele EuoNCAP si Octavia va lua, ESC(ESP) si airbaguri cortina din start.

2) Creste dimensiunea (incap picioare mai lungi si bagaje mai multe)

3) Scade greutatea (consum mai scazut si implicit noxe mai putine)

4) Mai multe solutii "Simply Clever" (gen capitonaj portbagaj cu doua fete (mocheta/cauciuc)

5) Design mai placut ca O2 (stiu ca e subiectiva aprecierea, dar cei are au vazut pe viu O3 necamuflat erau tare excitati, spuneau ca nu e un Rapid mai mare, ci un BMW!)

6) Se mai vorbeste si de touch screen color serie sau capota activa, faruri stopuri led, tempomat adaptiv. Pana nu vad oferta inclin sa cred ca e folclor, cel putin partea ca vor fi dotare standard.

Toate astea o sa vina la un pret ceva mai mare, nu au cum altfel.

Ca si materiale nu ma astept sa fie peste O2 pentru ca ar fi prea scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman la parerea mea ca partea frontala nu este foarte reusita, arata a Seat Exeo, nici macar nu aduce a Audi, au incercat ceva original dar ceva nu se potriveste, grila cu farurile, bara, grila de sub bara, nu au o estetica ok. Sper ca motorul de 150cp sa traga si sa sune bine (sa fie silentios si sa nu vibreze) si interiorul sa arate bine si sa nu bage plastice, in O2 materialele au fost ff bune, plasticele dure sunt in putine locuri unde nu ajungi deobicei. Daca pun plastice dure pe usi, chiar pe cele din spate, ma enervez. Ok, Rapid e low cost dar sa lase Octavia in pace, daca vor 25miieuro pe ea.

Pot sa spun si despre jantele din imagine (care probabil ca vor fi standard) ca nu arata prea bine, si probabil cele cu mai multe spite vor fi optionale si pe multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Skoda ne serverste Octavia 3 sub forma de puzzle :)

post-21-0-77127600-1354810530_thumb.jpg

post-21-0-44575900-1354810536_thumb.jpg

Click pe imagini pentru a vedea varianta mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o bucata din puzzle si motivul pentru care foarte multi o vor cumpara.

703578_370911409667993_1389568224_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine volanul si ce se vede in spate touch screen si cum par butoanele aranjate, parca nu vad piano black pe bord, sper..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tari comenzile de pe volan inspirate de la Opel :lol: care o sa se duca pe copca in 40000-50000km, in rest arata destul de bine interior/exterior pe franturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile cu led mi se pare mai putin luminoase, sa speram ca e doar inselatoare poza.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o bucata din puzzle si motivul pentru care foarte multi o vor cumpara.

si care anume ar fi acel motiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul foarte bun la pretul pe care il are, navigatie cu ecran de 7-8"... d-astea!

Nu cumpara nimeni Octavia ca sta cel mai bine pe sosea sau ca e cea mai frumoasa masina din clasa ei. Pur si simplu ofera multe dotari la un pret decent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile de pe volan se aseamana cu cele de pe Audi, foarte bine ca au implementat rotita.

Touchscreen-ul e chiar interesant, nu pare sa fie imprumutat de pe G7.

Ma bucur sa vad ca poate afisa ceasul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul foarte bun la pretul pe care il are, navigatie cu ecran de 7-8"... d-astea!

credeam ca e ceva anume ascuns in poza si de aia intrebam:P

PS am impresia ca poza e facuta unei masini full option,ca parca se vede si o padela de schimbat viteza :icon_bounce:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul foarte bun la pretul pe care il are, navigatie cu ecran de 7-8"... d-astea!

Nu cumpara nimeni Octavia ca sta cel mai bine pe sosea sau ca e cea mai frumoasa masina din clasa ei. Pur si simplu ofera multe dotari la un pret decent!

Octavia full option care apare acolo prin poze o sa coste in jur de 30 mii de Euro. (Acum e cam 27 mii, plus 15% scumpire cum se zice...)

Fata de un Audi cu aceleasi dotari e decent, nu zic... dar pentru buzunarul cui?

Faptul ca se va scumpi mi-a confirmat-o si un dealer care recent a participat la o sedinta de informare despre produsele noi Skoda. Motivul este ca nivelele de echipare vor diferi fata de generatia actuala, in special in materie de siguranta (ESC, airbag-uri, etc). Cifre exacte inca nu se cunosc, vor veni in martie odata cu primele exemplare de showroom.

Ceea ce sper eu ca in zona de dotari/motorizari populare (ex 1.6 TDI) vor pastra totusi preturile la un nivel moderat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca intr-adevar din start O3 o sa vina cu motorul 1.4TSI 140CP, 250Nm, ACT (tehnologie dezactivare cilindrii) si daca diferenta de pret intre 1.4TSI normal si 1.4TSI ACT va fi de 2000EU ca la Golf VII.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 140 cp pe golf are suspensia independenta si de aceea diferenta e asa mare. Octavia nu cred ca va avea suspensia adaptiva si diferenta va fi de 1000,1500 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa fie totusi la anumite motizari suspensia spate independenta, daca la asta te referi.

Jurnalistul de la Whatacar Anglia, care a fost la test drive-ul organizat de Skoda in Portugalia a scris ca cele doua tipuri de Octavia 3 care le-au testat erau cu astfel de suspensie independenta spate,

Ce-i drept ei au testat 178CP 1.8 TSI si 148CP 2.0 TDI, spunand ca la motorizarile mai mici vor fi cu suspensia spate mai simpla.

Wow acum vad ca tu ai comandat deja un Golf cu ACT. Felicitari, asteptam cu nerabdare impresii! :)

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!