Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Incetati cu off-topicul si reveniti la subiect, va rog.

 

Aveti de schimbat impresii despre diverse alte masini, nu vaopreste nimeni sa discutati pe PM. Topicul se numeste "Octavia 3", punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la drive test, cred ca aveam cca 60 km / h, un domn in varsta a tras stanga si era sa ma atinga. Am tras de volan, iar Octavia 3 a reactionat frumos.

Modificat de Alin Skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti va rog, la ce dealer din Bucuresti gasesc O3 1.8 TSI la test drive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN Aviatiei. Ieri era la ei. Dar nu strica un telefon inainte - azi se muta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o mai au. Am vorbit la ei si mi-au zis ca din 29.04 pot gasi la ei 1.4 TSI.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incape roata de 17 datorita "grosimi" ei, in locas are loc pt. ca are acelasi diametru 15, 16 si 17, dar covorul din porbagaj are lipit de el un placaj  .... va sta ridicat destul de mult ...  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit articolul din Auto Moto & Sport de pe mai 2013 in care se face review la Octavia 3 Ambition 1.4 tsi 140 cai pret 21000 EUR

(cu optionale climatronic, vopsea met, airbaguri lat spate, scaune inclzite) si spune ca incepand de la aceasta motorizare, puntea spate este idependenta...

 

Nu mai inteleg nimic... Ori sunt ei neprofesionisti (AMS) ori nu am inteles eu bine oferta Skoda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la PBA, imediat dupa lansare, mi-au spus ca singurele versiuni cu suspensie independenta spate sunt 1.8 TSI si 2.0 TDI. Cred ca de fapt nimeni nu are habar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata e clar, numai 1.8tsi vine cu suspensie independenta, conform manualului (si Romania si Germania)

 

Este posibil sa bage pe 2.0tdi, mai putin probabil pe 1.4tsi pentru ca i-ar creste pretul, asta una, si doi cine si-a luat pana acum fara multi-link o sa faca reclamatii.

post-1145-0-00219000-1367219342_thumb.jp

post-1145-0-34127800-1367219552_thumb.jp

post-1145-0-84788800-1367219615_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si "profesionistii" din reprezentante dau p-afara de profesionalism... O fi greu pentru ei sa se uite sub masini (asta in cazul in care le au) si sa vada direct ce suspensie are motorizarea respectiva?  :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor tu ai impresia k gagicutzele alea de prin showroom care stiu sa zambeasca frumos si sa completeze lista cu optiuni suplimentare stiu care e diferenta dintre suspensie independenta si una semi-rigida? :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor tu ai impresia k gagicutzele alea de prin showroom care stiu sa zambeasca frumos si sa completeze lista cu optiuni suplimentare stiu care e diferenta dintre suspensie independenta si una semi-rigida? :)))))

 

Cam asa ceva, sunt multi aici care stiu mult mai multe decat omu care bifeaza optionalele :))

Asa am patit si eu la reprezentanta am fost sa le povestesc eu despre suspensie independenta spate numa pe 1.8tsi si de torpedo nerefrigerat, au ramas prosti.

Modificat de _Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei .. o mai fac si pe prostii .. nu credeti voi ca-s toti chiar asa de dezinformati. Cert este ca in ziua de azi trebuie sa fii bine informat din alte surse inainte sa ajungi la dealer .. din pacate jumatate din atributiile lor pe parte de vanzari au ramas doar teoretice.

 

Salutari,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc baieti !!!  Vroiam sa va intreb, daca prin august - septembrie la Octavia 3 apare vreo promotie ? Stie careva ceva ? Ca parca vad ca ma duc, dau comanda si dupa apare ceva gen ... Business... si fata de ce citeam mai sus... eu am intrebat o domnisoara daca pot pune Lane Assistant.... raspunsul....o privire speriata si un zambet laaarg....dupa care mi-a spus ca tre sa se intereseze....wow...si totusi....pot pune sau nu ??????? :tuktuk: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare functia mentionata de tine (Lane Assistant) isi are rostul in RO?

Ma intreb ce randament ar avea la noi, din moment ce multe linii de demarcare nu prea exista pe asfalt si le tragi tu cu creta in mintea ta ca sa nu te lovesti de ceilalti participanti la trafic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.... tu ai dreptate..insa ma gandesc ca poate pana la urma rezolva astia si cu marcajele astea.... numai la noi se poate intampla ca sa-ti delimitezi tu sensul de mers  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte util lane asist daca mergi mult pe autostrada la viteza mare. Dupa o perioada devii mai obosit si trebuie sa corectezi mai mult directia. Daca masina poate sa faca asta singura mi se pare super.

Pentru viitoarea mea masina e un must have.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lane Assist e cu du-te vino.

In principiu, e o idee buna. In practica, insa, e o idee relativ proasta, fiindca nu cred ca e destul de isiet sistemul sa deosebeasca liniile albe de cele portocalii si/sau galbene din zonele de constructii.

Pe A8 dinspre Munchen spre Stuttgart, cam de pe la Augsburg, asa, e plin de santiere, unde fie se ingusteaza benzile pe sens, fie un sens traverseaza mediana si deplasarea se face pe contrasens.

Cam asa ceva:

 

post-16418-0-34179400-1367303643_thumb.j

 

...iar in Romania, unde 99% din drumuri sunt cu o banda pe sens si pline de viraje, iar mi se pare complet inutil sistemul, fiindca oricum trebuie sa fii alert si sa iei curba.

 

Eu unul chiar nu ii vad rostul, sau nu-l vad suficient de matur pentru a ma face sa-l iau in considerare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca nu e utila ptr toti ca altfel era dotare standard.

Totusi exista exemple cand e utila:

Pe autostrazile Mako-Budapesta, Debrecen-Budapesta, pe care merg toti romanii spre vest, unde nu se mai lucreaza nimic, este plat si drept, chiar e util. Am simtit asta de fiecare data cand am condus acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
rifflections

Cu bucurie in suflet va spun ca am sa ridic vineri exemplarul asta de la PBV1 : http://www.facebook.com/media/set/?set=a.623282857688043.1073741826.423908454292152&type=3 (ori e chiar cea din poze ori e mai e una identica in Bucuresti :D)

 

Este un 1.8TSI 6 trepte manuala, rulata ~6000km cu o multitudine de optiuni: navigatie mare, parktronik, jante 18, sound system si muuuulte altele :)

 

Am ales varianta asta pentru ca este exact ce vroiam eu (motor, culoare, jante, faruri, suspensie), este 'pe stoc' si am obtinut un discount destul de consistent zic eu (~16%).

 

De indata ce o am revin cu topic la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zuper bravo e tare motorizarea asta plus toate optiunile, afacere:) Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afacere buna masinile astea de prezentare + drive test.

 

Afacerea insa e buna si pentru ei , ca oricum o cumpara cu aprox 15 % discount de la importator... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Cu siguranta e afacere buna si pt ei, doar n-ai vazut dealeri auto sa vanda in pierdere nu?

 

Din punctul meu de vedere daca dadeam comanda de masina noua as fi ales acelasi motor, cutie, culoare, jante, faruri... asa ca in final eu sunt multumit de ce-am primit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto masina..Culoarea aia si jantele sunt bestiale!

Like..like!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!