Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

O3 concureaza cu G7/Jetta..nu exista niciun dubiu, e doar o chestiune de preferinte, eu personal ma urc cu mai mare placere intr-o masina noua cu sigla VW (mai putin in Jetta) decat intr-una cu sigla Skoda si nu as plati niciodata mai mult de 20k pe o masina cu sigla Skoda mai ales ca am aflat cum e treaba cu aceeasi masina sub alta invelitoare (ei bine nu prea e asa). A3 e alta poveste, e premium nu inteleg de ce te inflamezi inutil pentru ca tu ar trebui sa stii cel mai bine de ce ai luat-o. Asa considera el si pentru mine A3 concureaza cu G7 dpdv al necesitatilor mele de spatiu (adica nu corespund niciuna :) ).

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precizez, G7 concureaza cu A3 dpdv raport calitate(functionalitate, optiuni, feeling, interior, motoare)/pret cu A3, pastrand proportiile, A3 e premium si normal ca vine cu ceva in plus fata de G7. End offtopic.

Sa vedem cine sunt primii care isi comanda O3 pe forum:) pe poll-ul deschis de mine despre motorizari au votat peste 60 de membri. Sa vedem cati comanda acum si cati asteapta pachetele. Sau eventual 1.4tsi cu DSG care va veni mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precizez, G7 concureaza cu A3 dpdv raport calitate(functionalitate, optiuni, feeling, interior, motoare)/pret cu A3, pastrand proportiile, A3 e premium si normal ca vine cu ceva in plus fata de G7. End offtopic.

.....

 

De acord! +1

 

Revenind la preturi, trebuie sa recunosc ca sunt destul de bune, atractive chiar!

Pacat de faza cu puntea spate, 2.0 150 Elegance, chiar era de luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O surpriza placuta preturile anuntate. Daca o sa aiba si la O3 discount de lansare de 1000EUR ca la Rapid atunci ma gandesc foarte serios la un upgrade.

Cred ca preturile sunt mai mici decat la O2 in perioada de dinaintea "crizei" daca tinem cont ca atunci TVA-ul era 19% si avea mult mai putine dotari in standard (gen ESP, airbag-uri cortina etc.)  Si nivelul de echipare Elegance de exemplu este destul de mult imbunatatit fata de O2.

Singura dezamagire este suspensia spate. Oare este posibil ca dupa o anumita perioada de timp sa apara macar ca dotare optionala?

Si Rapid-ul la lansare nu avea discuri frana pe spate dar dupa cateva luni se puteau alege ca dotare optionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii care ati postat preturile, daca aveti si lista cu pretul optionalelor, va rog sa le postati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura dezamagire este suspensia spate. Oare este posibil ca dupa o anumita perioada de timp sa apara macar ca dotare optionala?

Si Rapid-ul la lansare nu avea discuri frana pe spate dar dupa cateva luni se puteau alege ca dotare optionala

Orice e posibil, mai ales că şasiul o permite dar oricum, nu trebuie să fim dezamăgiţi. Dacă la o tracţiune integrală sau la o maşină cu motor de rachetă suspensia independentă este un "have to" la maşinile noastre, nu se va simţi lipsa. Pentru mine ar fi un moft, o voluptate. Cu alte cuvinte cine o are să-i trăiască cine nu să nu-şi dorească. Eu personal prefer în echiparea standard, armata aia de erbeguri şi espeul în locul suspensiei independentă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configuratorul de pe skoda.ro au pus deja preturile. Inca nu sunt disponibile imagini de preview la masina, dar daca sti ce culoare vrei, nu ii mare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  armata aia de erbeguri şi espeul în locul suspensiei independentă.

 

 

ESP-ul este norma europeana din noiembrie 2011, deci toate modelele de masini omologate incepand cu aceasta data au ESP standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : Serios?eu logan cu esp in chel-line nu am vazut inca,cu toata norma lor europeana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte serios, Ia mai intereseaza-te...

Doar Duster si Lodgy mai au optional ESP-ul pentru ca cei de la Renault au fost smecheri(pentru Lodgy) si au facut omolagarile de tip inainte de noiembrie 2011.

 

Dotari serie Logan Acces 6690E - versiunea cea mai cheala.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2014 parca intra invigoare legea asta.

Mai toti producatorii si-au modificat loniile de productie si echiparile masinilor sa ofere ESP standard, dar mai sunt cateva care inca se vand fara, cat mai pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E intrata in vigoare si ce se mai vinde fara ESP sunt modele omologate inainte de intrarea in vigoare a legii.

Urmeaza si obligativitatea senzorilor de presiune in anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat prin configurator. Dacă aş face replace la actuala, cu o versiune de top, 2tdi dsg şi ceva dotări decente, csenoane, padele, suspensie sport, senzori spate aş da 25 de mii cu tva inclus. Mă întreb, unde mai găsesc eu aşa configurare la concurenţă.

 

Later edit

 

Şi în plus, încă nu a apărut pachetul biznis.

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat prin configurator. Dacă aş face replace la actuala, cu o versiune de top, 2tdi dsg şi ceva dotări decente, csenoane, padele, suspensie sport, senzori spate aş da 25 de mii cu tva inclus. Mă întreb, unde mai găsesc eu aşa configurare la concurenţă.

Later edit

Şi în plus, încă nu a apărut pachetul biznis.

La Mazda 6, de exemplu mai poti gasi echipare asemanatoare la pret similar. E adevarat, vorbesc de preturi reale, dupa negociere, insa merita diferenta pentru ca e alta clasa.

Sa vedem daca apare vreo promotie de lansare pentru O3...

E misto ca la ei sedan, hatchback si combi au acelasi pret.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă e altă clasă atunci nu e din concurenţă.

 

Şi sincer, dacă mi-ar da mazda un 6 combi ,diesel de cel puţin 150cp cu transmisie automată la fel de isteaţă ca dsgeul de la vag, cu aceleaşi dotări standard ca cele de pe O3 elegance plus opţionalele arătate de mine şi cu aceleaşi costuri de întreţinere ca cele practicate de skoda, n-aş mai sta pe gânduri că doar pe certificatul meu de căsătorie , la numele soţiei nu scrie Octavia. Vorba aia ubi bene ubi patria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar preturile practicate de mazda pentru servisare sunt sub skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine. Avantaj mazda.

Mai rămân în discuţie celelalte condiţii însă, rasfoind acum preţurile şi dotările la Mazda 6, se pare că ceea ce ipotetic am comparat eu (pentru că never ever n-o să-mi dea mazda aşa maşină la 25 de mii), sub 31 de mii nu se poate.  Şi uite aşa, ajungem de unde am plecat. aka comparăm calu´ cu măgaru´

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatie mere cu pere cum este si Octavia 3 cu Golf 7.

Vad ca se discuta si aici la greu de puntea spate cum s-a intamplat si pe topicul de G7. O sa vedeti cum nu mai conteaza acest aspect dupa ce eventual va luati masina sau un test drive.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce smecheri is astia nu au pus dsg pe 1.4 tsi 140 cai. Pai normal ca ii motorul ideal rapot pret calitate, nu ar mai lua nimeni retul motoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...iar 1,8 TSI e numai cu DSG, asta ce-nseamna, cei care doresc motorul asta dar fara DSG n-o sa-l mai ia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deleted!

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate vad ca la noi nu sunt disponibile toate culorile metalizate, si aici ma refer in special la Blue Race.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca alea sunt super preturi,dar cred ca e prea frumos ca sa fie adevarat.

1.8TSI DSG Elegance la banii aia e super afacere,parerea mea de nepriceput

 

dar nefiind un adept al cutiei DGS7 ,versiunea 1.4 TSI 140CP mi se pare chiar si mai buna

Modificat de SL1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu dezinformez(sau daca alt coleg a anuntat asta inainte sa-mi fie cu iertare), se pare ca intre 07.03.2013 si 17.03.2013 fi prezentat si O3 combi la Geneva, sursa...http://de.auto.de/magazin/showArticle/article/98885/Genf-2013-Skoda-Octavia-Combi-Konkurrenz-fuer-den-Passat Eu personal pe asta o astept, fara a ofensa posesori de berline, dar eu nu am fost sa vad live noua octavie, am zis ca o sa o fac cand va aparea break-ul

salutari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combiul arata f. bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!