Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

altfel, sigur Audi e o spoiala comparativ cu Skoda...

Lăsând ironia la o parte şi ca să vorbim la obiect http://www.telegraph.co.uk/motoring/news/7903141/Skoda-named-as-best-manufacturer-in-consumer-poll.html#

Nu se compară calitatea ci raportul preţ calitate. Ideea este cât esti de mulţumit de maşină în raport de preţul plătit.

Vrei gadgeturi, ţinută de drum ireproşabilă, siguranţă şi uşurinţă în exploatare, îţi cumperi marcă premium. Vrei o maşină decentă care satisface cerinţele rezonabile ale unei persoane, te orientezi spre skoda. E dreptul fiecăruia să aleagă şi eventual, să se plângă de alegerea făcută. Oricum cine cumpără premium are şi pretenţii pe măsură.

Nu ştiu cum se va comporta O3 la acest capitol dar până acum O2 s-a prezentat onorabil.

Şi încă puţin offtopic, O2 meu a fost achiziţionat la 17.000 în 2006. Are 130.000 de km şi nu am schimbat decât un simering la o planetară.

Claudiusnc, versiunea configurată are şi dsg?

Personal, când voi face replace la actuala, voi configura cu dsg. Pentru mine este obositor în trafic urban cu cutia manuală

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope..era fara DSG

Insa cu DGS, probabil ar fi cu maxim 1500 EUR mai scump..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie pile la Skoda, pe skoda.de si skoda-auto.cz sunt deja de ceva vreme configuratoare de Octavia 3.

Atata ca la noi dotarile standard vor fi mai saracacioase si preturile mai mici (du[a cum am spus mai inainte, fata de Germania cam cu 20%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca exeplu, a se vedea userul Mama Omide care a facut upgrade de la passat la superb. De ce oare ?

E OT rau dar totusi .. :tuktuk: mai ramane sa fac un "upgrade" de la O2 la Rapid si treaba-i gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ce downgrade am facut eu de la A8 la Octavia....deci e dumnezeiasca octavia asta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25000 k ptr O3 fara DSG e la fel cu cat am platit eu pe Superb 2.0/170 cai (25500 EUR) cu bixenon adapt si alte dotari de care Octavia "de top" nici nu a auzit (gen scaun electric pe toate directiile cu memorie)

Mi se pare prea scump comparativ cu clasa superioara...

Dar nu e nici o noutate la Skoda: O Fabia 2 Elegance 1.9 tdi costa mai mult decat Octavia 2 1.9 tdi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E funny, ca aici pe forum multa lume vorbeste de DSG-uri si motorizari de top la Octavia, dar in realitate alea se vand in foarte mica masura.

Desigur, nimeni nu ne interzice sa visam... dar cand ne trezim, cei mai multi dintre noi, tot numai 1.2/1.4 TSI sau 1.6 TDI ne permitem.

Si colegul @nsm are dreptate, sa dai 25 mii pe o Octavia e o alegere cam excentrica. Sunt multe alternative care ofera mai mult la banii aia. Superb e una din ele.

Dar in zona 15.000-20.000 euro, daca ai nevoie de o masina noua, spatioasa, sigura, fiabila, cu ceva dotari si o valoare de revanzare decenta, efectiv nu exista alternative mai bune ca Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are Superbul cu O3? Ca e mai ieftin dupa ce ii aplici reducerea? Sau ca ati prins promotii de la dealer?

Vorbim despre o masina noua, care inca nu a aparut in Romania si deja unii colegi o compara cu Logan, altii cu Audi...nu inteleg...

Sa dai 25000 EUR pe o Skoda, ti se pare o alegere excentrica? Judecand dupa ce?

Arata-mi te rog alternativele din grupul VAG la banii astia si cu dotarile pe care le-am pus eu...

Sa mai bine configureaza una si apoi compara...

De unde stii tu ce visam noi? Sau ce ne permintem?

Cred ca glumesti cu valoarea de revanzare decenta...

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tsi cu dsg...asta mi-aș dori-o pentru replace....problema este că momenta ˝nu deținem, nu avem în ofertă˝.

Asta este...mai așteptăm și poate va avea și un preț care să nu deranjeze.... nu pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce viseaza altii, dar eu am visat ca Octavia 3 va fi mai silentioasa decat se spune in reviewuri.

Ce ma enerveaza este ca VAG a lasat zgomotul cu intentie ca sa tina Skoda mai jos fata de VW.

Materialele de antifonare ar costa doar cateva sute de Euro, hai maxim 1000, care le-as da cu bucurie daca ar fi ca optiune.

Si ma tem ca oricate dotari ai pune, zgomotul e tot acolo. Nici macar la L&K nu am vazut sa zica ceva legat de antifonare la generatiile anterioare.

Bad, bad VAG.

In rest e perfecta :D

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai..aici ai dreptate!

Antifonarea lasa de dorit la Skoda. (e o chestie de kko din partea VW)

E o problema care ma nemultumeste total la actuala O2.

Si da..e perfecta! :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa fie asa. Altfel s-ar canibaliza cu modelele VW sau chiar Audi si VAG nu are intentia asta, ci de a pastra pentru fiecare model un segment distinct de clienti. Nu i-ar folosi VAG-ului daca toata lumea ar cumpara O3 in schimb ar scadea vanzarile la G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleleg pozitionarea, insa ne exprimam nemultumirea vis-a-vis de aceasta politica.

Sper, desi stiu ca nu va fi asa, ca noua O3 sa fie mai "antifonata" decat precedenta...

(vrabia malai viseaza...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca nu va avea motoare PD, va aduce un plus de liniste in habitaclu... Poate si aerodinamica imbunatatita o sa isi spuna cuvantul...

@claudiusnc - am avut si eu octavia ca a ta si la drum lung ma scotea din minti zgomotul (motor + fasaieli de aer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ştiu cum va fi antifonarea compartimentului motor sau a habitaclului dar motorul în sine sigur este mai silenţios.

Voi aveţi motoare PD dacă nu mă înşel. Ei, pe actuala Octavie şi pe O3 motoarele sunt CR ceea ce este un câştig în ce priveşte atenuarea zgomotului.

Am facut anul trecut un drive test cu 2 tdi cr, altă galaxie....nici nu se aude şi nici nu se ˝simte˝ asemeni PD .

Că O3, probabil, vor fi mai zgomotoase ca vw urile ....asta este. Nu putem strânge cureaua prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe un Seat Leon 1.6 CR TDI.

E un big improvement la zgomot fata de 1.9 PD TDI.

So..din start va fi mai putin zgomotoasa fata de PD.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si mai putin fasneata ... Desi pe hartie motoarele au aceeasi putere, mie mi se pare mai lenes 1.6 TDI fata de vechiul 1.9 TDI si asta mai ales la turatii sub 2000 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat credeti ca va fi consului real urban/extraurban/mediu la O3 cu 1.8tsi? Consumul oficial 7.8/5.1/6.1 nu va fi niciodata. Detalii despre motorul asta? Altele decat cele din attach - 132kW/5100-6200, 250Nm/1250-5000, vmax.231kmph, 0-100 7.3s

technical_data_new_octavia_petrol_en.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si mai putin fasneata ... Desi pe hartie motoarele au aceeasi putere, mie mi se pare mai lenes 1.6 TDI fata de vechiul 1.9 TDI si asta mai ales la turatii sub 2000 rpm.

Am impresia ca este dus din soft spre puterea asemanatoare de la 1.9 TDI.

El este foarte vioi pana pe la 150 Km/h, apoi se pierde in detalii...:)

La 1.9 TDI, la 150 km/h inca trage...pana pe la 180..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat credeti ca va fi consului real urban/extraurban/mediu la O3 cu 1.8tsi? Consumul oficial 7.8/5.1/6.1 nu va fi niciodata. Detalii despre motorul asta? Altele decat cele din attach - 132kW/5100-6200, 250Nm/1250-5000, vmax.231kmph, 0-100 7.3s

In realitate estimez consum cam +25% dupa experienta de cu celelalte modele TSI. Insa poate ca la astea cu Start&Stop e un pic altfel.

Dar asta variaza in functie de sofer, nr de pasageri, greutate bagaje, de conditii de drum, anotimp, cifra octanica de la benzina, daca masina e rodata sau nu... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Llista de preturi* Skoda Octavia 3 pentru Romania:

* Preturile sunt orientative si neoficiale, calculate cu formula skoda.de-20% si includ TVA.

mi-ar placea sa fie preturile acestea, wishful thinking :)

Sesizez insa urmatoarea problema, la preturile tale diferenta pentru DSG este de numai 1440 EUR, cand ea este 1800-1900 EUR, prin urmare cred ca preturile pentru variantele cu DSG sunt sub cele reale, este prea putin 21192eur pentru 2.0tdi/dsg/ambition sau 22848eur pentru 2.0tdi/dsg/elegance, care va contine multe in standard, versiunea asta "de top" va fi cel putin 24000 eur pret de baza imho

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a parut suspect de putin dar sa nu uitam ca 2.0 140CP/TDI DSG la O2 Business era doar 21.785 Euro.

De asta totusi cred ca va fi mai aproape totusi pretul final de 23k decat de 24k la Elegance 2.0 TDI/DSG/150CP.

Desigur preturile n-o sa fie cu 20% mai mici in mod liniar la toate motorizarile sau echiparile fata de Germania.

Asta pentru ca la noi dotarile difera si politica de preturi al importatorului e adaptata pietei din Romania.

Totul e sa nu va speriati de primele preturi oficiale care vor fi umflate in mod artificial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El este foarte vioi pana pe la 150 Km/h, apoi se pierde in detalii... :)

Who cares ! Atât de rar ajungem în acea zonă încât nu contează

Și încă o dovadă că ACC există

post-7664-0-77354400-1359732218_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I care!

Ca mai trebuie sa mergi cateodata pe A1 si lansat, din lipsa de timp!

Tocmai de aceea am auzit de 2.0 TDI de 150 CP numai laude.

Din relatarile celor care au testat acest tip de motor pe O3, o singur cuvant a descris-o: Rachetutza!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai pe A1 ci si prin Germania pe zonele fara limita, eu am ajuns cu a mea pe acolo si e bine sa poti merge cu 180 constant :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!