Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Destul de ciudat, fiindca daca te uiti pe oferta de Skoda Octavia apare ca avand in standard acest EDL indiferent de motorizare.

O sa verific la iarna si eventual sa ne intalnim mai multi cu O3 ca sa facem comparatie.

 

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma uit si eu pe cearceaful listat cu optiuni, de curiozitate. Sau, daca poate cineva sa verifice, TMBJJ7NE7F0114844. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adig --ai edl . Ai cumva acces la vcds sa imi trimiti codingul de pe abs? post-48100-14468325985127_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu, dar ma gandesc la o solutie... intre timp daca e cineva din zona Maramures sau imprejurimi cu VCDS ii pun "mufa" la dispozitie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdiG: ce luna si an de fabricatie e masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana 45 din 2014, mai precis 03.11.2014 (data apare si pe listingul cu coduri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1 ora de erwin...daca aveti VIN-uri si vreti sa va dau dotarile masinii spuneti

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu caut pe cineva cu octavia 3 manuala tractiune fata care sa aiba EDL activ ( daca patineaza o roata sa fie infranata de abs pt a transmite puterea catre cealata ). Mare dezamagire am avut trecand de pe un golf 4 din 2000 fara ESP sa vad ca nu are ceva atat de comun

Daca aveti 1Y0 in lista de optiuni , nu are EDL

Daca in lista nu am nici 1Y0 si nici 1Y3 atunci am sau nu? Am in schimb 1Y7. Are vreo legatura cu EDL? Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@benzaru---da mi vin ul si vad lista de opt , iti spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deși sunt și eu oarecum interesat de subiect, recomand ca partea de diagnoză să o păstrăm via PM (până la urmă fiecare este interesat de propria mașină) și să postăm aici eventuale concluzii.

Voi ascunde parte din conținut (tot ce ține de diagnoze individuale), rămâne să ne decidem asupra unei modalități mai "practice" de verificare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am vazut ca si eu am optiunea 1Y0 - adica no diff lock.

Am atasat o print screen dintr-un flyer Skoda unde  scrie ca are EDL.

 

Voi aveti undeva scris ca trebuie sa aiba EDL ? In contract sau in oferta ? Sau pe e-mail de la reprezentantul de unde ati cumparat masina ?

 

O zi buna


Am atasat si PDF-ul .

post-839-0-49656800-1447246226_thumb.jpg

Skoda PDF.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe skoda MD: EDL - Blocarea electronică a diferențialului

Pe drum cu suprafețe diferite pe fiecare parte, de exemplu, asfaltul uscat, pe de o parte, și gheață sau zăpadă pe de altă parte, veți aprecia blocare diferențial EDL. Acest sistem functioneaza impreuna cu senzori ABS. 

 
Unitatea de control electronic primește continuu date de la senzorii de ABS, roți de viteză pe roțile motoare. În cazul în ECU detectează că o roată alunecă, aceasta aplică presiunea de frânare pentru a potrivi viteza la a doua roată care nu alunecă. Acest lucru conduce, de asemenea, cuplul la roata cu tractiune mai buna, care este capabil de a transfera mai multă putere. 
 
Avantajele EDL sunt cele mai evidente în timpul accelerării sau urcare pe deal, cu tracțiune redusă sub una din roți.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe skoda MD: EDL - Blocarea electronică a diferențialului

Pe drum cu suprafețe diferite pe fiecare parte, de exemplu, asfaltul uscat, pe de o parte, și gheață sau zăpadă pe de altă parte, veți aprecia blocare diferențial EDL. Acest sistem functioneaza impreuna cu senzori ABS. 

 
Unitatea de control electronic primește continuu date de la senzorii de ABS, roți de viteză pe roțile motoare. În cazul în ECU detectează că o roată alunecă, aceasta aplică presiunea de frânare pentru a potrivi viteza la a doua roată care nu alunecă. Acest lucru conduce, de asemenea, cuplul la roata cu tractiune mai buna, care este capabil de a transfera mai multă putere. 
 
Avantajele EDL sunt cele mai evidente în timpul accelerării sau urcare pe deal, cu tracțiune redusă sub una din roți.

 

 

Sunt de acord cu ce spui tu, dar la mine nu functioneza, se pare ca nu am nici optiunea instalata  cu toate ca in flyer spune ca exista.

Ma intreb, oare si cu airbag-urile o fi la fel ? Or fi acolo, sau doar pe hartie ?? Ca in flyer spune ca are airbag-uri !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oferta pe care mi-a dato dealer-ul nu scrie nimic de EDL, ci doar ESC - program electronic de stabilitate. Dar nu scrie si din ce este format acest ESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sa semene ca si cu normele de poluare : Scriem ceva pe hartie, dar de fapt nu le avem. Oricum incep sa ma astept cam la orice de la grupul VAG :( Din pacate !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic ca treaba asta cu EDL merita clarificata official. De facut comunicare catre dealer & Porsche, de popularizat pe mai multe forumuri etc

Asta ma gandeam si eu, seamana cu Dieselgate.

Desi nu imi dau seama, EDL lucreaza doar din soft sau se poate verifica existenta unor repere fizice ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EDL  vrea sa simuleze un autoblocant dar o face foarte prost deoarece lucreaza prin franarea rotilor , in utilizarea zilnica utilitatea lui este imo echivalenta cu 0 ,  iarna il mai ''simti'' dar  mai mult incurca decat ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

@Flavyus : Am vorbit cu un prieten avocat si mi-a spus ca acele flyere nu au o valoare contrcactuala. Ei pot spune ca face referire la un an umit model sau la o anumita serie.

In schimb daca cineva are in oferta primita de la dealer sau in contract specificat ca masina are EDL atunci e cu totul alta treaba. Eu din pacate nu am .Scie doar ABS si ESC. Poate gasim pe cineva aici pe forum care are specificat.

 

@GTD : Fara suparare lasa-ma sa te contrazic. Am o masina cu blocarea diferentialului ( Audi ) si una fara ( Octavia ). Si am condus pana anul asta un Opel cu blocarea diferentialului.

Intr-adevar pe uscat nu il simti, dar pe zapada diferenta este enorma !!! Si matematic daca iei in considerare ca in loc de o roata se invart doua si tot este un mare avantaj.La Opel cel putin ziceai ca e 4x4, intram cu el prin zapada ca in branza :) . La Audi ma dezavantajeaza ca e suspensia sport si e destul de jos si raman pe burta si nu ma ajuta cu nimic ca se invart 2 roti in loc de una :icon_confused: . Dar la o masina ca Octavia care incapi in patru labe pe sub ea daca te chinui :D EDL chiar ar fi facut diferenta !

 

Parerea mea. Nu vreau sa intru intr-o polemica despre eficacitatea EDL. Asta este poate un alt topic. Aici vreu sa vad daca mai sunt printre noi posesori de O3 care s-au confruntat cu aceeasi problema si poate gasim o rezolvare.

 

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e simpla: are sau nu ?

Cata vreme au trecut-o la prima varianta de echipare, nu au cum s-o dea la intors.

Cel mult producatorul poate spune ca dealerul ascris gresit si atunci raspunde dealerul.

Cine are brosura de prezentare a modelului, aia cartonata lucioasa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba te iei dupa brosura, contractul e de baza in asemenea situatii. In brosuri totul e relativ si orientativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, cand intr-o brosura scrie ca are ceva in echiparea de baza ?!?!?!

Ca nu avem noi avocati care stiu sa puna problema e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba stiu sa puna problema, tocmai de aia iti spun. Fa tu actiune in instanta in baza unei   brosuri, achita taxa de timbru la valoare si apoi vezi ce se intampla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!