Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

Frumoase diagramele.

De la 1.4 TSI in sus curbele de cuplu si putere sunt foarte faine, mai ales la 1.8 TSI .

Unde gasesc niste poze detaliate cu portbagajul de la O3 Combi, lungimea spatiului cu scaunele rabatate, latimea, inaltimea etc ?

Pe site la skoda pozele sunt destul de putine.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pass_elegance

Bogdan, stiu ca esti printre cei care si-au configurat masina cu TPM si as vrea sa stiu daca are (sau nu) buton/tasta de reset. Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, dar o informatie "punct ochit, punct lovit" mi-ar fi mai de ajutor. Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai buton fizic, ai optiune in sistemul multimedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca activezi ulterior optiunea ( am inteles ca se poate) iti afiseaza identic cu ce vibe activat de fabrica?

Scz. Scriu de pe mobil si mai gresesc. Am vrut sa scriu : cu ce vine din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva si cat costa sa o activezi ulterior ? Nu cred ca este doar din soft

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar soft, folosind senzorii ABS. Inainte trebuia sa pui buton sa fie sistemul ca din fabrica. Desi exista si atunci posibilitatea resetarii sistemului din sistemul multimedia, fara buton. Despre cat costa trebuie sa intrebi colegii din aria de servicii de pe forum.

 

@cipriantinu, nu stiu cum arata dupa activare. Banuiesc ca la fel. Eu o am din fabrica, deci n-am vazut cu ochii mei o activare. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eu vroiam sa raspund la alt topic .... :lol: , legat de incalzirea auxiliara...

TPM-ul merge doar din soft.. sunt setarile pe deja forum parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, la cei cu Columbus este doar o setare in meniu, pe cand la cei cu Bolero exista si buton fizic.

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista buton fizic pentru TPM. Totul e din soft. E mai ieftin/simplu asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

clar si lamuritor pt toata lumea, nu ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat eu TPM , stagging , mirror down , cornering light, a doua lampa ceata. Am Bolero si setarea se face din el atat ptr TPM cat si dezactivarea pentru mirror-down (in caz ca vrei sa o opresti de tot).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in parcare (extrem de stramta) este utila caci 95% din garari le fac cu spatele pe partea dreapta si chiar imi este de ajutor in a vedea mai bine coltul masinii langa care parchez. Coboara suficient cat sa vezi curbura aripii rotii spate. Nu stiu cum e la cele cu scaune cu memorie dar sunt multumit de cursa oglinzii. Functioneaza doar cu butonul dat in R, in rest este nefunctionala si dupa cum spuneam mai sus poti sa dezactivezi de tot functia din Bolero. Recomand codarea pentru cine isi doreste functia.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM..singura utilitate care o vad eu, este atunci cand parchez lateral(eu sau ParkAssist) pe partea dreapta, si urmaresc sa nu dau in bordura. In rest, traiasca senzorii laterali :).

Tu nu ai optiunea asta? Sau vine doar cu scaune cu memorie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Park Assist am si eu, dar la RS nu se pot pune scaune cu memorie. Eu stiu ca "optiunea" mirror-down nu vine deloc cu masina si doar se poate activa pe urma. E posibil sa ma insel. Intr-adevar aia este utilitatea ei, il intrebam pe Ionut in ideea sa vad daca oglinda coboara suficient de mult cat sa si vezi ceva si sa urce la loc in pozitia initiala si nu alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O setezi tu cat de mult vrei sa coboare, poti sa o lasi la maxim jos daca vrei, iar dupa revine la pozitia initiala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca tu ai feature-ul asta din fabrica? Ai scaunele cu memorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la mine e din fabrica. Scaunul de la sofer e electric si cu memorie. Nu mai tin minte exact, dar parca asta era conditia sa ai mirror down.

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles eu bine, la cei fara scaune cu memorie din fabrica, nu se poate seta cat de jos sa coboare oglinda in marsarier. Coboara o valoare presetata si atat. Ionut poate confirma/infirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles eu bine, la cei fara scaune cu memorie din fabrica, nu se poate seta cat de jos sa coboare oglinda in marsarier. Coboara o valoare presetata si atat. Ionut poate confirma/infirma.

Am și eu codată această opțiune, își face treaba, în sensul că vezi bordura. Are o valoare a ei în care coboară,deși uneori nu urcă fix în aceeași poziție. Eu unul o recomand pentru că ajută la parcări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care spuneti ca oglinda coboara pe o pozitie a ei, predefinita, ati incercat ca, in momentul in care oglinda e coborata, sa o reglati mai jos/stanga/dreapta/ si sa vedeti daca isi pastreaza noua pozitie?

Nu de alta, dar asa se regleaza pozitia "de jos" a oglinzii si-mi vine greu sa cred ca e in stare sa tina minte o pozitie preseata dar nu si una individuala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care spuneti ca oglinda coboara pe o pozitie a ei, predefinita, ati incercat ca, in momentul in care oglinda e coborata, sa o reglati mai jos/stanga/dreapta/ si sa vedeti daca isi pastreaza noua pozitie?

Nu de alta, dar asa se regleaza pozitia "de jos" a oglinzii si-mi vine greu sa cred ca e in stare sa tina minte o pozitie preseata dar nu si una individuala...

Nu am încercat, dar o voi face mai târziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saving front passenger mirror settings when reversing
› Unlock the vehicle with the remote control key.
› Switch on the ignition.
› Adjust the rotary knob for the mirrors to the position R or in right-hand drive to
the position L » page 69.
› Engage reverse gear.
› Adjust the front passenger's mirror to the desired position » page 69.
› Disengage reverse gear.
The adjusted position of the exterior mirror is stored in the remote control key
memory.

 

Deci se pare ca doar pe cheie se salveaza pozitia asta...eu nu am gasit in alta parte mentionat

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!