Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

Am si eu nevoie de un dump de Immo3 Maxidot Benzina cu 100 km/h la ora 12. Eu am unul, dar e cu 130 la ora 12 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod de ceasuri iti trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact ce litera trebuie la final, pt ca trebuie sa fac un cluster din doua. Dumpuri am si eu vreo cateva sute, problema e ca nu stiu care e cu 100 in partea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

 

Passat 2001 , am ceasuri de uk, am inlocuit folia cu una in km, insa nu am realizat ca cele de europa aveau 100 la ora 12, iar cele de uk au cam 130/140, rezultant in indicatii ale vitezei total eronate.

Se poate face ceva  fara sa inlocuiesc tot IC. 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt soft.

I-a legatura cu @Florin

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce adaptari trebuie facute pentru a monta alt cluster? decat ecu si cheie? Si cum se face...daca puteti sa spuneti..care ar fi pasii! ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul cap-coada si vei afla raspunsul. Sa nu ne repetam pentru fiecare care intreaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi sunt 41 de pagini...! ai putea indica macar pagina daca sti pe unde sa afla! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN astea 41 pagini. Cum ar fi sa scriem pe fiecare pagina procedura pentru fiecare care intreaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de obicei ma rezum la functia "search",face minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce adaptari trebuie facute pentru a monta alt cluster? decat ecu si cheie? Si cum se face...daca puteti sa spuneti..care ar fi pasii! ms frumos

 

No, colegii au dreptate .... scriem aceleasi informatii, la fiecare user care vrea sa isi faca singur treaba.... dar nu ii place sa caute.

 

sa revenim.

 

- trebuie sa scoti codul pin - daca masina este immo2, nu iti trebuie decat de la ceasurile care urmeaza sa le montezi pe masina - o sa le numesc NOI.... daca vb de o masina immo3, atunci trebuie si de la ceasurile de pe masina - le voi numii VECHI.

 
 - la immo 2, adaptarea se face faorte usor, nefiind nevoie de codul pin. Cu ajutorul VCDS-ului te  conectezi pe [17] Instruments, intra pe [10] Adaptation, dupa care in canalul 00 - Test -> Save dupa care « Done, Go back, Close Controller, Go back », astfel adaptarea este facuta.
 
Pentru immo3: 
 
 - la immo 3 avem nevoie atat de codul e Login al vechiului bord cat si al noului bord.
 
Dupa ce am instalat noul bord, intram in vag-com pe [17]Instruments, la Login .Acolo introduceti 0xxxx (unde xxxx este codul de login al noului bord). Dupa login, intrati la [10]Adaptation, unde, pe canalul 50, in loc de 32000 introduceti 0yyyy (unde yyyy, reprezinta vechiul log-in). Test -> Save, ar trebuie sa apara direct VIN-ul masinii in acele campuri. Close Controller, Go back, Luati contactul mai putin de un minut.
 
Adaptarea cheilor (valabil atat pt immo 2 cat si pt immo 3):
 
- se intra pe [17] instruments, se face login dupa care la [10]Adaptation, se introduce canalul 21, acolo fiind trecut numarul cheilor care erau adaptate pe noul bord (1, 2, 3, etc). Punem valoarea 0 (zero), dupa care Test - > Save, Done - Go back, Close Controller Go Back. Luam contactul dupa care il repunem si inepem invatarea cheilor.
 
tot pe Adaptation, canal 21- se introduce valoarea dorinta - corespunzatoarea cu numarul de chei care se doresc sa fie scrise - Se scrie valaorea X, se face Test - > Save, Done, Go back, Close Controller Go Back. 
 
se scoate cheia din contact cand se stinge martorul imobilizatorului si in maxim 10 secunde se introduce cheia nr 2.....s.a.m.d....., dupa care se pune contactul cu urmatoarea cheie....
 
 
cam asa sta treaba....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nu stiu daca am nimerit unde trebuie(pentru asta imi cer scuze),am si eu o intrebare ,am un set de ceasuri cu minidot si vreau sa il alimentez scos de pe masina ,el in poza este alimentat pe masina.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin, o sa invat sa folosesc functia search!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. In urma cu ceva vreme am apelat la un mecanic pentru a schimba distributia. Printre alte probleme, aveam si becul de la ABS aprins dupa ce plecam de pe loc cu masina. Dupa reparatie, nu se mai aprindea deloc. Nici macar cand puneam contactul.

Toate bune si frumoase numai ca dupa aproximativ 2 saptamani a inceput sa imi mearga vitezometrul sacadat, apoi dupa cateva zile a decis sa nu mai mearga deloc. Mi-am facut curaj si am demontat ceasurile de bord si am avut o surpriza. Asazisul "mecanic" nu reusise sa rezolve problema becului aprins de la ABS, si s-a gandit el ca mai bine il astupa cu ceva si anume guma de mestecat. Care binenteles s-a topit, s-a scurs pe placa de baza si mi-a gripat motorasul de la vitezometru. Momentan ma gandesc daca sa ii rup capul sau o mana ceva. 

Am curatat cat am putut cu alcool izopropilic PCB-ul, Am testat si merge deocamdata ok, Am suflat si cu uscatorul de par in axul de la motoras ca sa topesc guma din el. Insa tot cred ca se va gripa din nou dupa ceva vreme, daca in motoras a ramas guma de mestecat topita de led-ul aprins. 

Cu ce as putea curata eficient, incat sa nu afectez motorasul ? 

Problema becului ABS aprins poate fi cauzata de senzori murdari ? Am umblat la roata spate si cand am dat discul jos - senzorul era incarcat de mizerie. L-am curatat, insa trebuie sa desfac si restul rotilor. 

Tin sa mentionez ca sistemul lucreaza, nu mi se blocheaza rotile la franare indiferent de viteza pe care o am sau carosabil - uscat sau ud. 

zv0Fkg.jpg

OgC9tR.jpg

 

tb8KQh.jpg

4krtod.jpg6RRIiv.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, exista si astfel de oameni....

 

curata cu alcool izopropilic.

 

fa o scanare, sa vedem ce erori ai stocate pe ABS, ca sa iti zic cum sa o rezolvi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

Golf 4 decembrie 1999,  l-am cumparat cu cluster immo 3.

    Ceasurile si indicatoarele din bord functioneaza bine (turatie, km, temperatura, tempomat, selectie meniu)

    Becul martor din usa se aprinde la deschiderea usii.

    Afiseaza capota deschisa. Nu afiseaza hayon deschis. Buzzerul functioneaza.

Problema:

    Nu afiseaza usa sofer deschisa si in consecinta nici buzzerul nu atentioneaza cand ies din masina si farurile sunt aprinse.

    Ce as putea face?

BordComputerLog.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema  am cumparat folie pentru casuri si am observat ca la cele vechi unde am 130 km/h la cele noi am 100 km/h cum pot face calibrarea 

 

va multumesc anticipat 

Modificat de upgradexp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste umpic paginile acestui topic si ai sa gasesti raspuns la intrebarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de producatorul ceasului. In primul rand fa o scanare sa vedem ce cod au ceasurile tale si cine le-a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sugestie d-le MRC.

Daca becul din portiera se aprinde la deschiderea portierei nu certifica aceasta ca switch-ul din usa functioneaza corect?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

control unit 1J0920826C KOMBI+WEGFAH RS. RB8             VERION NUMBER V29                          CONTROLLER VARIANT CODING 01112

                   VWVZZZ1JZ4W032615 VW     Z6Z0C010            VERION NUMBER    1411               

 

am scanat cu autocomul sper sa fie de folos in ami rezolva problema 

post-135972-0-61992300-1406836120_thumb.

post-135972-0-97793200-1406836120_thumb.

post-135972-0-32525900-1406836121_thumb.

Modificat de upgradexp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!