Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Salut , de curand mi-am montat un cluster immo3(maxi -dot) golful meu (din 2001) ce avea immo2(maxi -dot), au fost mutati pinii din mufa maro in mufa verde, dar in bord nu imi mai apare radioul (in partea de sus a ecranului)  . Am incercat sa adaug +16 in instruments din vcds , dar nu ma lasa . Ma poate ajuta careva? 


Multumesc.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pini ai mutat din care mufa maro?

Ca la cluster e una albastra si una verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa maro aveam 3 fire .. Bordul vechi,care era immo2 aveam 3 mufe. Albastru/maro/verde

Modificat de alynul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut , de curand mi-am montat un cluster immo3(maxi -dot) golful meu (din 2001) ce avea immo2(maxi -dot), au fost mutati pinii din mufa maro in mufa verde, dar in bord nu imi mai apare radioul (in partea de sus a ecranului)  . Am incercat sa adaug +16 in instruments din vcds , dar nu ma lasa . Ma poate ajuta careva? 

Multumesc.

 

 

 

Ce pini ai mutat din care mufa maro?

Ca la cluster e una albastra si una verde.

 

la Golf4, Passat B5 - cu immo 2 maxidot, comunicatia dintre IC si radio se realizeaza pe mufa rosie/maro....nu in mufa verde, ca la immo3

 

ENA, CLOCK, DATA astea erau firele

 

da, astea sunt firele... la radio in mufa verde mica - respectiv pinii 8,9 si 10 - iar la cluster, in mufa verde T32, pin 30,31 si 32.

 

daca nu te lasa sa faci codarea cu +16, inseamna ca , daca s-a umblat la soft-ul ceasurilor si aceasta a fost perimat.... deci, verificat, refacut soft-ul.

 

cand totul o sa fie ok, te va lasa sa faci codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu vazusem ca a aavut IMMO 2 maxidot, si de ce l-a schimbat? pentru range ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat pt ca ecranul care il aveam eu pe masina era bulit de tot iar asta l-am cumparat prin 2009 si ..abea acum am realizat ca stau cu bord immo3 in casa..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Acum afiseaza sau nu radio ?

 

 

LE. Din 2001 informatia nu cumva se transmite pe CAN  ? asa ca nu o trebui schimbat si radioul cu un delta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Acum afiseaza sau nu radio ?

 

 

LE. Din 2001 informatia nu cumva se transmite pe CAN  ? asa ca nu o trebui schimbat si radioul cu un delta?

 

nu ... nu are legatura - Passat B5.5 pana in 2005, Golf 4 pana la apogeul vietii lui....transmite pe firele de data, ena si clock - la radio Beta, Gamma si unele MFD-uri

 

pe can se transmite la masinile echipate cu TMC - si unitati de navigatie OEM compatibilie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, de asta si am pus intrebarea de mai sus, delta 6 nu are cele 3 fire de care zice FLORIN mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD200 si Delta6 nu tot pe can transmit informatia de radio?

 

ba da, vb de cazul de fata.... si ca nu conteaza anul fabricatiei, ci unitatea.....

 

delta6 transmite pe can, dar asta pentru ca are modulul TMC incorporat, ca si unele MFD1/

 

o intrebare..a incercat sa faca  careva displayul maxi dot pe negativ, sau nu se poate ? :))

 

ma intreb cum se vede ?

 

in cazul afisajului acesta, nu merge.

 

vezi ca ti-am facut un dump pentru tine, e deja adaptat, doar trebuie scris pe masina. Ma anunti daca mai trebuie ceva......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare..a incercat sa faca  careva displayul maxi dot pe negativ, sau nu se poate ? :))

 

ma intreb cum se vede ?

 

Am reusit eu "accidental" prin scrierea unui dump gresit. Sincer habar n-am ce adresa e responsabila cu treaba asta, dar cu siguranta tine cont de ea doar la boot-are, adica la repunerea sub tensiune. Dea aratat arat naspa rau.

RCD200 si Delta6 nu tot pe can transmit informatia de radio?

 

RCD200 nu transmite nimic. Nu merge maxidot cu RCD200, si nici comenzi pe volan nu stie. Doar comenzi de contact, viteza(gala), iluminare.

Delta 6 DA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

RCD200 si Delta6 nu tot pe can transmit informatia de radio?

 

ba da, vb de cazul de fata.... si ca nu conteaza anul fabricatiei, ci unitatea.....

 

delta6 transmite pe can, dar asta pentru ca are modulul TMC incorporat, ca si unele MFD1/

 

o intrebare..a incercat sa faca  careva displayul maxi dot pe negativ, sau nu se poate ? :))

 

ma intreb cum se vede ?

 

in cazul afisajului acesta, nu merge.

 

vezi ca ti-am facut un dump pentru tine, e deja adaptat, doar trebuie scris pe masina. Ma anunti daca mai trebuie ceva......

 

 

 

 

 

RCD200 si Delta6 nu tot pe can transmit informatia de radio?

 

RCD200 nu transmite nimic. Nu merge maxidot cu RCD200, si nici comenzi pe volan nu stie. Doar comenzi de contact, viteza(gala), iluminare.

Delta 6 DA.

 

 

corect - asa cum am zis, Delta 6 transmite pe CAN, deoarece are TMC incorporat.....

 

Sa rezolvat problema..era soft de mini dot pus pe maxi dot... Multumesc lui Florin pentru modificarile facute. ! Acum merge attachicon.gifuploadfromtaptalk1393433939293.jpg

 

cu mare placere, ma bucur ca am putut sa te ajut !

 

sa te bucuri de el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rezolvat problema..era soft de mini dot pus pe maxi dot... Multumesc lui Florin pentru modificarile facute. ! Acum merge attachicon.gifuploadfromtaptalk1393433939293.jpg

 

Imi spui te rog modelul / numarul ceasurilor de bord, ca vad ca sunt si cu maxidot si au si functia range posibila... sunt cunva imo3? Stima.

Modificat de Just Freeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sa rezolvat problema..era soft de mini dot pus pe maxi dot... Multumesc lui Florin pentru modificarile facute. ! Acum merge attachicon.gifuploadfromtaptalk1393433939293.jpg

 

Imi spui te rog modelul / numarul ceasurilor de bord, ca vad ca sunt si cu maxidot si au si functia range posibila... sunt cunva imo3? Stima.

 

 

Da, sunt immo 3. Codurile la immo 3 maxidot de Golf/Bora se compun asa

 

1J0/1J5 - Golf/Bora

920 - cu can gateway

8-scala in km ---- 9- scala in mile

4- maxidot

6/7 - varianta

 

deci ---- sub bune 1J0 920 846 (ce are el acum pe masina) sau 7.... si1J5 920 846 sau 7(cele de Bora, cromate)

 

cu resoftare, modificare - se pot monta si cele in mile, cele de Passat... etc/

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine zis iati ce ceasuri vrei immo 3..ele se pot coda.. In orice fel:)) bani sa ai sa le achizitionezi si sa le codezi:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Sa rezolvat problema..era soft de mini dot pus pe maxi dot... Multumesc lui Florin pentru modificarile facute. ! Acum merge attachicon.gifuploadfromtaptalk1393433939293.jpg

 

Imi spui te rog modelul / numarul ceasurilor de bord, ca vad ca sunt si cu maxidot si au si functia range posibila... sunt cunva imo3? Stima.

 

 

Da, sunt immo 3. Codurile la immo 3 maxidot de Golf/Bora se compun asa

 

1J0/1J5 - Golf/Bora

920 - cu can gateway

8-scala in km ---- 9- scala in mile

4- maxidot

6/7 - varianta

 

deci ---- sub bune 1J0 920 846 (ce are el acum pe masina) sau 7.... si1J5 920 846 sau 7(cele de Bora, cromate)

 

cu resoftare, modificare - se pot monta si cele in mile, cele de Passat... etc/

 

 

Multumesc pentru informatie, cautam cu maxidot dar am gasit doar Immo 2 pentru benzinar, eu am Immo 3 dar cu minidot si am reusit cu o interfata chinezeasca kkl, dintraia albastra si cu VAG Eeprom programmer 1.19g sa imi activez si range si lumini la ace... da acum parca as vrea sa ii pun maxidot, desi nu stiu inca daca e doar un moft sau merita schimbul.

 

Pentru benzinar (260Km/h), care ar fi terminatia, pe google daca introduc 1J0 920 846 nu imi da rezultate decat cu turatii pana in 5000 ( diesel)? Un cod complet ca si cel din imagine.

 

fiscluster.jpg

 

Cu stima,

 

Marian

Modificat de Just Freeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate benzinarele au scala de 260 km/h. Sunt si cu 220 si merg foarte bine si alea pe masina ta.

 

In general alea cu "A" la sfarsit sunt de benzina, dar nu e o regula.

 

 

 

Inca ceva. Poti cumpara ceasuri de diesel si sa pui foliile de pe ceasurile minidot pe cele maxidot, cu eliminarea partii din mijloc. Trebuie modificat dumpul, dar nimic nu e imposibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt inlocuiesti doar cele din turometru, ca la cele de la vitezometru nu umblii . Asta daca nu vrei sa treci la folii cromate, etc

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!