Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Nu sunt la fel. Fiecare producator foloseste componentle lui. Desi la exterior si anumite functii sunt la fel, constructia lor este total diferita. Daca ai ceasuri BOSCH poti lui ecran de la BOSCH, dar nu prea vad unde gasesti, decat dintr-un al ceas, iar daca ai luat ceas, ce rost are sa te chinui sa inlocuiesti ecranul, cand poti inlocui tot ceasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut poate sa mi zica si mie cineva daca pot sa montez ceasuri bord maxi dot la un seat toledo 1.9 tdi non pd an-2000?....cum pot verivica de cod au ceasurile mole si ce coduri sunt compatobile cu codul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi ce cod au ceasuri tale, ai doua variante: una sa demontezi ceasurile si te uiti ce scrie pe ele, si a doua varinata - scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 multumesc de raspuns...este mai usor cu scanare...dar cum se face exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o interfata de diagnoza, de prefareat VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc ceasuri de bord de Octavia 1 4x4 cu bc sa le iau cu tot cu cititor si cipuri sa le pun p golful meu alh din 98 care e imo 2 cu mfa? daca da ce ar mai trebuii luat de pe octavia si ce operatiuni trebuie sa mai fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vreau sa mi modific folia normalaIMMO3 cu una cromata,IMMO3 ,tot de benzina (7000rpm,260km). Gradatiile vitezometrului nu corespund cu cele actuale. Se poate modifica din soft problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se rescrie / modifica eepromul si se rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! am si eu nevoie de ceasuri pt Bora 1,6 SR  sau golf cu codul 1J0920821A ... nu stiu ce imo sunt exact , poate ma ajuta cineva pentru ca mi s-a spus de catre un electrician ca imi trebuie acelasi cod pentru a le citi pe masina ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune ce ceasuri vrei tu, ce immo vrei tu, numai ca trebuie sa aiba 920 in mijloc. Numai nu lua ceasuri BOO, ca sunt greu de citit, adaptat.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se citesc si alea, fara probleme.... daca nu vrei sa astepti, le poti desfaci si sa le citesti direct pe banc... si merge mai repede.

 

Salut ! am si eu nevoie de ceasuri pt Bora 1,6 SR  sau golf cu codul 1J0920821A ... nu stiu ce imo sunt exact , poate ma ajuta cineva pentru ca mi s-a spus de catre un electrician ca imi trebuie acelasi cod pentru a le citi pe masina ! 

 

recomand VDO - sunt cele mai bune - cumpara unele immo3, ca sa ai mai multe functii - se poate activa la ele Range - sa iti arate cat mai parcurgi cu cantitatea de carburant din rezervor, iluminare ace si afisaje pe contact, ca la Audi, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema, am inlocuit la un Golf IV din 2006 ceasurile de bord a avut VDO immo3 v23 si am pus tot VDO dar cu immo 2 de pe o bora din 2000, acum nu mai functioneaza geamurile electrice din butoane si nici reglajul oglinzilor electrice sa aibe vreo legatura?

Si am mai observat ca RCD 200 ce il are nu mai se opreste alimentarea cand scot cheia din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai scrie in mai multe locuri. 

 

NU se pune IMMO 2 in loc de IMMO 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am ceasuri simple cu 260km/h, pot sa pun minidot vdo 1j0920 immo3 cu 220km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de masina din semnatura, nu ai cum.

De ea e vorba. Îmi arata informațiile in ceasul mic din stânga. Trebuie sa caut cu 260? Ms
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin ,am vazut ca te pricepi asa ca te intreb pe tine .am un seat leon din 2004 ce mi-a luat foc la bord si trebuie sa schimb ceasurile de bord ,inainte am avut un ceas ce avea codul 1M0920822D ce mi-a zis cineva ca ar fi immo 3(eu unul nu ma pricep la asa ceva)si am gasit pe net niste ceasuri ce aveau codul 1M0920802D. intrebarea mea este daca cel care l-am gasit este compatibil cu cel pe care l-am avut pe masina .este immo 3 cel pe care l-am gasit ?multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce scrie mai sus vdo immo3 sunt cele mai reusite si cu mai multe functii,exista cu 919?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

919 nu sunt immo3, dar sunt fara CAN si doar astea functioneaza la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si "mai multe functii" ai doar la immo3 , daca te gandesti la Range,ace iluminate, etc. Daca vrei totusi sa le schimbi, poti sa le schimbi cu maxidot 919, dar e destul de greu de gasit, si mai ales cu ecranul in stare buna (eventual cauta reconditionate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin ,am vazut ca te pricepi asa ca te intreb pe tine .am un seat leon din 2004 ce mi-a luat foc la bord si trebuie sa schimb ceasurile de bord ,inainte am avut un ceas ce avea codul 1M0920822D ce mi-a zis cineva ca ar fi immo 3(eu unul nu ma pricep la asa ceva)si am gasit pe net niste ceasuri ce aveau codul 1M0920802D. intrebarea mea este daca cel care l-am gasit este compatibil cu cel pe care l-am avut pe masina .este immo 3 cel pe care l-am gasit ?multumesc anticipat

 

da, masina ta are immo3 - 1M0920802D sunt tot immo 3, deci merg la masina ta.... doar ca nu au BC.

 

Salut. Am ceasuri simple cu 260km/h, pot sa pun minidot vdo 1j0920 immo3 cu 220km/h?

 

si "mai multe functii" ai doar la immo3 , daca te gandesti la Range,ace iluminate, etc. Daca vrei totusi sa le schimbi, poti sa le schimbi cu maxidot 919, dar e destul de greu de gasit, si mai ales cu ecranul in stare buna (eventual cauta reconditionate).

 

din pacare, nu exista variante de pacalire la masina ta, manuel.... doar ceasuri care sa aibe codul de piesa de forma  xxx 919 xxx - adica de pe masini fara can gateway.

 

sigur daca gasesti maxidot cu 919 (de activare functii suplimentare la el, este exclus) - mai mult ca sigur trebuie inlocuit afisajul - care te va costa in jurul sumei de 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin

 o intrebare , masina e din 10.1999 1.4 16v, acum o saptamana a trebuit sa desfac ceasurile...mici problem....in fine....pe ceasuri am gasit codul 1j0 920 801 BOO ...masina nu are geamuri , oglinzi , inchidere....sigur nu are can.....as vrea sa stiu daca pot inloui acele ceasuri cu unele cu BC mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!