Jump to content

Marco Polo 9n3...simple as that!


Adrian_S

Postare recomandată

N-am mai scris nimic pe aici de ceva vreme,nimic nou in afara de faptul ca i-am schimbat bujiile originale Bosch cu unele - NGK - cele originale aveau 4 ani+ si tocmai am trecut de pragul de 70.000 km.Am o ,,intrerupere" in mers normal,cum termin sesiunea sper sa ma ocup de ea,se manifesta uneori cand ii vine cheful in treptele 1-2-3 in oras in special,speram sa fie de la bujii dar vad ca si dupa schimbarea lor a continuat. Rezolvam cat de rapid se poate :)

post-27661-0-39220200-1340300619_thumb.j

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa 3 saptamani de chin,prin care numai eu stiu cum am trecut,am rezolvat masinuta.Avea un fir taiat din cauza vibratiei cutiei filtrului de aer care presa pe un cablaj cu mai multe fire,ce a cedat si masina dadea in nas mereu,avea o intrerupere.Am auzit tot felul de scenarii,am facut ,,n" diagnoze,am schimbat senzorul G71 de la admisie, ba ca e distributia,ba intinzator,ba cablaj,ba sa desfacem sa vedem garnitura de la admisie,etc.

In fine,ce-a fost a fost.Acum merge ca noua,ma pot bucura de ea! :)

Ne pregatim de revizie,am dat comanda de filtrele de ulei,aer,polen,uleiul il am,Liqui Moly 4100 :) Mai am cam 1000 km de mers cu uleiul pana la 10.000 dar filtrele trebuie sa le schimb pentru ca au cam obosit.

Keep in touch!

Link către comentariu

Gata si filtrele!!Buh-bye dusty,welcome whitey! :icon_bounce:

Intre cel vechi de aer de la motor si cel nou era o diferenta normala zic eu,in sensul ca asa era si la fostele revizii dupa ~ 10.000 km.

Dar cand l-am scos pe cel de polen,am ramas masca...Vedeti si voi in poze diferenta.De acum nu-l mai tin nici pe cel de polen mai mult de 10.000 :)

Cred ca o sa le vina timpul si placutelor,mai am un pic de mers cu ele.

post-27661-0-69359800-1342525711_thumb.j

post-27661-0-92202600-1342525715_thumb.j

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Master_Blaster

Cel mai bine e sa schimbi si filtrul de polen la 10k ca doar e aerul pe care il respiri in masina. E socant ce jeg e prin Bucuresti, de 2 luni am pe balcon o masuta si daca nu o sterg la 2 zile jegul de pe ea e negru carbune, de zici ca tot bucurestiul se incalzeste vara cu sobe cu lemne. :icon_confused:

Link către comentariu

Cel din poza are vreo 7-8 luni si ~ 10.000 km...Sincer pe ultimul pe care l-am schimbat acum 10.000 nu arata in halul asta...Si pe ala il tinusem aproape 20k.De acum nu il mai tin mai mult de 10.000. Si tin minte ca in primavara l-am si scos odata si l-am curatat....Deh,Rumania :icon_geek:

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nimic nou pe-aici,in afara de noi km care se aduna,joi mi s-a aprins martorul de placute,trebuie sa le schimb zilele astea,nu am mai mers cu masina oricum pentru ca am avut alte activitati :)

Incep sa ma indragostesc si mai mult de jante,daca as putea le-as spala pe fiecare zi :lol:

Sper sa-mi iasa micile planuri ce constau in mici modificari dar de efect.

Ah si am reusit finally sa iau niste presuri cu prindere podea,iar in spate nu se mai misca si nu mai intra pe sub pres mizerie!

Keep in touch!!

post-27661-0-64412000-1343673220_thumb.j

post-27661-0-30873900-1343673222_thumb.j

post-27661-0-57448800-1343673224_thumb.j

post-27661-0-75831600-1343673226_thumb.j

post-27661-0-81870000-1343673229_thumb.j

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Jantele, intradevar, dau un aspect deosebit masinii.

Keep it up! ;)

Link către comentariu

Uhm, nu ai de ce sa te panichezi :) Filtrul de polen vechi nu este atat de murdar ep cat crezi, este doar varianta cu carbon activ :) Cheers. :D

Link către comentariu

Nu e varianta cu carbon activ.Sau era o gluma si era ,,carbon activ romanesc" ? :))

Eu l-am pus cu manuta mea acum 10.000 km ;)

Mersi Bogdan!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Am schimbat si noi filtre de polen de 40-50 mii km si chiar nu aratau asa. Uau. Ce pot sa zic. Mie mila de plamanii nostri.

Link către comentariu

Si eu am ramas surprins cand l-am vazut.Nici cel care a fost inaintea astuia nu arata asa rau si l-am tinut 20.000

Link către comentariu

Update de bord : km 72.418

Azi am avut un pic de activitate cu masinuta,am schimbat placutele(am pus Ferodo SL),uleiul + filtru(chiar daca mai aveam inca vreo 200 km pana la pragul de 10.000 ) si am reusit sa iau un proiector(cel de pe partea soferului,este crapat),l-am prins la oferta si era pacat sa nu profit :)

post-27661-0-48365900-1343925557_thumb.j

post-27661-0-80384300-1343925565_thumb.j

post-27661-0-20366400-1343925569_thumb.j

post-27661-0-99610000-1343925570_thumb.j

post-27661-0-16484200-1343925572_thumb.j

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 1 month later...

Foarte frumos Marco!

Mult succes in continuare si sper sa o vad low cat mai repede, ca vine iarna si nu mai merge...

Jantele sunt foarte misto si se potrivesc de minune cu masina.

Link către comentariu

Cred ca low-ul se amana pana dupa iarna,si asa sunt plug prin zona pe la mine cand e zapada :)

Multumesc pentru aprecieri!

Link către comentariu

Ferodo am pus si eu pe masina dar scartaie dupa un timp :( . Inainte am avut Ate sau Textar nu mai stiu exact si nu scoteau un zgomot, acum parca e Dacie. Sa imi zici si mie daca ai aceleasi simptome. La mine scartaie cand se incalzesc.

Link către comentariu

Sincer,am avut impresia in 2 momente ca aud ceva dar la franari de durata mica,cand aproape ma opresc...Si ma gandeam de la ce sa fie ca tamburii ii am curatati,inainte se mai auzea de la ei,dar inseamna ca si ale mele scartaie un pic.C'est la vie!

Link către comentariu

La mine Bosch scartaiau de trezeau vecinii. Si TRW incepusera sa scartaie dupa 5000km. ATE nu scartaie deloc.

Link către comentariu

Acum am trecut de 75.000 si vad ca mai scartaie,dar doar cand vor ele.Adica se intampla odata,de doua ori la cateva zile,mai ales atunci cand franez foarte putin si progresiv,cand ma apropii de oprirea completa.Asta e,zic si eu ca am Carbotech-uri :)))

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Adrian eu am pus ATE de o saptamana si nu le aud deloc ... chiar sunt multumit de ele ... inainte am avut Ferrodo(pe original) si la franari usoare mai scartiau ...

Link către comentariu

Pai la mine cred ca a fost exact invers :) Dar asta e,poate se cumintesc,oricum nu e deranjant si dupa cum am zis,nu se aud mereu.

Link către comentariu

Ferrodo sunt mai dure, Ate sunt mai moi si se uzeaza mai repede dar nu distrug discul. Am avut Ate pe o autoutilitara la munca si nu am reusit sa fac 30.000 km cu ele. Inainte am avut din fabrica Brembo si au tinut aprox 65.000. In momentul de fata am Textar si ma apropii de 40.000 cu ele. Difera de la producator la producator di de felul cum conduci. Daca lasi masina o zi apare stratul acela foarte subtire de rugina pe disc si din cauza aia scartaie. Daca las masina mai multe zile in parcare, inainte sa plec de pe loc, le dau cu spray de curatat discul, fumez o tigara pana se evapora si gata... E fara scart ;)

Link către comentariu

La mine nu apuca sa se puna stratul de rugina,mai ales in ultima vreme cand am facut 50-60 km/zi,,uneori si 150...O sa incerc sa dau cu niste spray de degresat,sa vad cum se comporta.Thanks 4 the tip! :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Sa mai stergem praful un pic :)

Am reusit sa schimb proiectorul crapat + folie galbena si o sa montez zilele astea si prezoanele antifurt.

post-27661-0-90269000-1348741186_thumb.j

post-27661-0-51272300-1348741188_thumb.j

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!