Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Salut baieti!

Am montat un volan de cc pe b6 fabricat aprilie 2007,foloaind calculatorul de coloana cu terminatia AK,iar dupa codare totul a fost ok,folosind codul 0000514 intrucît masina era brek.

Dupa aceea pe masina s-a schimbat navigatia din rcd 310 in Rns 510,motiv pentru care,a trebuit sa schimbe si canul din litera C in L,iar dupa codarea canului,pe afisajul ceasurilor nu î-i apare Media .

De precizat ca apdatarea canului cu litera L s-a facut dupa un can cu litera E,rezolvînd scuegerea de tensiune din baterie.

Ce trebuie facut,pentru ai afisa pe ceasurile bord Media (melodia si interpretul)?.

 

 

Modificat de krysty_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can-ul cu litera E nu consuma bateria,la montarea navigatiei trebuie bifat protocol BAP pentru afisarea pe maxidot a meniurilor Media si Navigatie

Adaptarea canului se face in functie de dotarile masinii,nu trebuia sa copiezi codarile de pe un E sa zicem cu mai putine dotari.

Pur si simplu faceai cateva poze la codarile canului cu C si apoi le bifai pe cel nou(L).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut poze,am codat si nu a mers,descarca bateria,dupa care am copiat dupa cel cu litera E si tot nu arata pe ceasuri functia Media.

BAP-ul ete in Navigation sau in Gateway?

Si mai am o intrebare ceasurile bord de Cc merg pa Passat B6 si cu ce terminatie(litera ) sa caut pentru a activa si functia staging?

Modificat de krysty_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, krysty_77 said:

Salut baieti!

Am montat un volan de cc pe b6 fabricat aprilie 2007,foloaind calculatorul de coloana cu terminatia AK,iar dupa codare totul a fost ok,folosind codul 0000514 intrucît masina era brek.

Dupa aceea pe masina s-a schimbat navigatia din rcd 310 in Rns 510,motiv pentru care,a trebuit sa schimbe si canul din litera C in L,iar dupa codarea canului,pe afisajul ceasurilor nu î-i apare Media .

De precizat ca apdatarea canului cu litera L s-a facut dupa un can cu litera E,rezolvînd scuegerea de tensiune din baterie.

Ce trebuie facut,pentru ai afisa pe ceasurile bord Media (melodia si interpretul)?.

 

 

sa nu te superi pe mine, dar posturile tale reusesc sa ma zapaceasca.

Daca masina avea RCD310 ... sau RNS510 - comportamentul este similar - deci, si inainte descarca.... sau nu descarca nici cu el. Doar daca avea rcd300 si can vechi, inteleg sa nu descarce.

Nu ii apare apare Media de cand ai montat RNS-ul... nu can-ul. Debifeaza comunicatia BAP de pe unitate, da-i restart si va aparea.

Te rog, incearca pe viitor sa postezi acolo unde trebuie - nu au legatura informatiile pe care le soliciti tu (nu zic ca sunt postate de sute de ori) cu inlocuirea volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,s-a rezolvat prin debifarea bap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pe mașina passat B6 un volan de passat modelul nou și văd ca nu îmi merge claxonul și nici comenzile , 

de fapt merg doar 3 butoane dar in loc sa pot schimba meniul de pe ceasuri îmi schimba melodiile pe rcd și in lic de butonul Ok mi se da volumul in jos

calculator de coloana este cel cu terminația ak și can terminația e

pe grupul de valori cu Vcds îmi vede toate butoanele mai puțin temporarul fiind volan cu tamponat , dar ăla chiar nu îmi trebuie 

IMG_2394.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal...numai ca atat o sa iti mearga, nimic mai mult.

daca vrei acest model de volan, trebuie modelul de volan fara butoane de tempomat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau montarea unui modul suplimentar care sa preia semnalul din comenzi si sa-l adapteze masinii.

Azi am montat un volan G7 cod 5G0...... pe un Touran 2009 si functioneaza iluminatul butoanelor,comenzile ptr computer bord,volum,navigarea prin meniuri,inclusiv tempomatul pe volan.

Modulul se ataseaza calculatorului de coloana care se codeaza fara optiuni/fara computer bord fara pilot.

Aceste functii le preia modulul care este integrat ca OEM avind part number,inregistrat pe can la adresa 3D.Modulul suporta long codding.Suporta si volanele Polo 6C......

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim de varianta stock - altfel, nu trebuie calculator highline, merge cu simplu - si cu modul - totusi, nu multa lume alege sa cumpere asa ceva.

Altfel, asa am montat si eu cu modul adiacent, volan de Golf 7 pe Transporter T5 - 2005 - full funtional, cu tempomat pe el, etc... pe Golf 4, pe Bora - si aici vorbim de generatii vechi de masini.

La B6/G5 - se poate merge pe varianta stock - cu calculatoare de coloana si volanele care nu au tempomat pe comenzi.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat volan fără tempomat, funcționează perfect mai puțin claxonul

mai trebuie făcut ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2017 at 11:46 AM, costel08 said:

Am luat volan fără tempomat, funcționează perfect mai puțin claxonul

mai trebuie făcut ceva?

pai vezi, asa ceva trebuia cumparat. Da, vezi ce fire nu ai conectat la claxon - ai fir de claxon si masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costel08 desfa si vezi pinul 4 din mufa care intra pe comenzi. Acela este pinul de claxon, daca pui la masa butoanele trimiti semnal la calc de coloana.

spido la modulul montat de tine , cruise era model ce puteai seta viteza pe bord din 10 in 10 sau din 1 in 1?  Avansam si cu varianta romaneasca a modulului sa nu fie doar polonezii pe piata :) Al nostru are terminatia AA.

identificaremodul.thumb.JPG.21fd4e11eacbf7a9eb45ed0869435a06.JPG

Eventual un coleg care se pricepe la uC de preferat in ale Atmel-ului si vrea sa ne ajute il rog sa imi dea un PM.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn 10 on 10 era ccs.Cam mare diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@krysty_77,

Postezi probleme care n-au nicio legatura cu topicul. Reciteste te rog despre ce se discuta aici si posteaza in threaduri relevante pentru problemele tale.

Multumesc,
Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Exista cod de piesa pentru banda dintre comenzi la modelul de volan cu 12 butoane si calculatorul de comenzi in grupul din stanga?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niki, strict pt banda ? nu ... daca vb de cablajul din volan, care duce de la spira volan, la comenzi si airbag, da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, Florin. E banda dintre comenzi...aia cu 6 trasee, parca. Am un prieten caruia ii lipseste. Asa a luat masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm.... e banda care gasesti la diverse componente electronice, calculatoare, etc - 

dar foarte posibil sa o montati degeaba, calculatorul de coloana sa nu fie compatibil - mai mult ca sigur - deci, intai scanati si vedeti ce calculator de coloana are

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se potriveste de la un floppy, care aia are firele mai groase un pic, dar ce ma fac cu mufele? Pe alea le gasesc separat? Stii cumva daca exista in alt loc in masina mufe din alea? Poate gasesc la dezmembrari.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in masina nu prea... la anumite HU OEM - posibil, dar nu imi vin in minte acum, unele identice.

eu zic ca mai usor scapa sa cumpere alte comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sfat, Florin. Si eu ma gandesc la fel. Dar din moment ce nu se grabeste, cred ca merita sa asteptam, poate gasim o banda din asta completa de la un set de comenzi stricate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un prieten care are vrea sa treaca de la volan fara comenzi la volan cu comenzi (12 butoane). Singurul lucru care ii lipseste este cablajul de airbag. Comenzile au codul cu 3C8...

Intrebarea mea este: intre cablajul 3C8971584A si 3C8971584este vreo diferenta de functionalitate? Eu am cu A in coada si am vazut ca modelul asta merge pana in 10.2010, comenzile lui lui indentice cu ale mele. Eventual, daca cel cu F nu merge, mai exista alte alternative?

Mentionez ca a(m) gasit unul cu 5k0, dar mufa tata a cablajului nu se potriveste cu mufa mama de la comenzi. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C8971584A si 3C8971584F - nu sunt diferente legate de functionalitate.

cel cu 5K0  -are alta mufa, la comenzile volan - nu se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsul prompt, Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!