Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Edit: Am gasit mai in spate in topic ceea ce ma interesa. 

 

Multumesc!

Modificat de WannaDIE
am gasit raspunsul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma poate ajuta si pe mine cineva,am montat volan cu comenzi la b6-2006 si functioneaza tot totul este ok,dar comenzile pe volan nu sant luminate decat cand pun contactul nu sant luminate cand se aprind luminile ca tot bordul,am gresit undeva la montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vad ca in acest topic se discuta si despre alte modificari fata de cele specificate in titlu. Prin urmare nu mai creez si eu un topic si va voi cere si eu sfatul aici.

La un Passat B6 din 2006 cu volan fara comenzi in 4 spite (calculatorul pare sa aiba codul 3C0-953-549-A) trebuie sa mai cumpar si altceva inafara de volan ca sa am comenzi de genul acesta (tot volan pe 4 spite)?

http://i.imgur.com/p32urRw.jpg

Daca trebuie sa schimb calculatorul, va rog sa imi recomandati unul compatibil.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform ross-tech.com calculatorul tau de coloana este middline deci nu suporta comenzi pe volan.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions#Part_Number_3C0-953-549

Unul care sa suporte comenzi pe volan trebuie sa fie Highline. Gasesti in link-ul de mai sus codurile compatibile cu ce ai tu acum pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, vecinu95 said:

Salut, vad ca in acest topic se discuta si despre alte modificari fata de cele specificate in titlu. Prin urmare nu mai creez si eu un topic si va voi cere si eu sfatul aici.

La un Passat B6 din 2006 cu volan fara comenzi in 4 spite (calculatorul pare sa aiba codul 3C0-953-549-A) trebuie sa mai cumpar si altceva inafara de volan ca sa am comenzi de genul acesta (tot volan pe 4 spite)?

http://i.imgur.com/p32urRw.jpg

Daca trebuie sa schimb calculatorul, va rog sa imi recomandati unul compatibil.

 

 

iti trebuie calculator coloana plus cablajul din volan, pentru volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri!

Asadar voi cauta 3C0-953-549 varianta Highline si voi cere vanzatorului si cablajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit urmatoarele:

volan: 3C0419091J

modul: 3C0-953-549-E  sau  3C0-953-549-B. Amandoua se potrivesc la mine? (Dupa cum am zis, eu acum am 3C0-953-549-A).

cablu: 3C8971584F sau 4F0971589A? Exista vreo alta metoda de a afla daca am 1 sau 2 ingnitere fara a desface airbag-ul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C0-953-549-E  sau  3C0-953-549-B. Amandoua se potrivesc.

cablu: 3C8971584F sau 4F0971589A - nu merge nimic - primul e de modelul de volan mai nou, dupa 2009.... al doilea de Audi A6, etc.

da jos airbag-ul, dureaza un minut

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

vreau sa montez pe un passat b6 din 2005 cu volan in 4 spite simplu(fara comenzi) si calculator coloana midline(are maxidot,pilot automat,maneta stergatoare cu boton pt bc) am cumparat :

Volan complet(volan + airbag+cablaje+calculator comenzi):

Calculator comenzi:5K959542C

Airbag:1T0880201T  / 81U

Cablaj airbag si comenzi:5K0971584D

Calculator coloana: 3C0953549AH

airbagul existent sigur are 2 ignitere,va trebui montata rezistenta pe mufa galbena de la airbag inainte de intrarea in calculatorul nou de coloana (pin 1/2 sau 3/4)

Nu sunt lamurit daca trebuie schimbata si spira,nu stiu ce cod are pt ca nu am demontat volanul vechi,in ce conditii trebuie schimbata si spira?

Multumesc.

20170219_111108 (Medium).jpg

20170219_111150 (Medium).jpg

20170219_110947 (Medium).jpg

20170219_111010 (Medium).jpg

20170219_111024 (Medium).jpg

20170219_111039 (Medium).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbata spira.Pinii in conectorul galben ptr airbag sunt 2/3 si 4/5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ce sanse am sa modific cablajul din atasament din volanul nou, sa imi mearga provizoriu claxonul si airbag-ul(pana primesc cablajul si calc cu ah) pe passatul b6 recent achizitionat?

Cablajul vechi i l-am dat celui care a cumparat volanul de pe passat...am vazut ca avea 2 ignitere, al meu are doar unul.

IMG_0741.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana iti vine calculatorul, folosesti cablajul vechi, de la volanul original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am vandut volanul original al masinii cu tot cu cablaj, nu puteam sa-i dau omului incomplet...

ma intereseaza sa modific mufa ramasa, imi spuneti si mie care pini sunt pt airbag de pe spira?

spira e cea cu 2 ignitere.

multumesc!

IMG_0746.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de sus - e cam pacat sa traforezi cablajul nou... pana vine calculatorul. Acum, dupa cum vrei tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cablajul l-am traforat deja, mufa era pt alta spira, era cablajul de la volanul nou, insa astept sa imi vina si cablajul cu C in coada, airbag-ul l-am rezolvat, ceva idei pt claxon?

Ai 2 cola pana acum de la mine!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, vezi cele doua fire care pleaca din mufa de la spira (parca pinii 7 si 8) si identifici pe cadrul airbagului, unde intra papucii - care inchid circuitul, cand apesi sa claxonezi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Got it!revin cu raspuns:)

Modificat de fullspy
Dublare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu merge, pinii 7 si 8 sunt cei de jos din dreapta?(ultimii)

IMG_0752.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e numerotarea e pe conectorul galben al cablajului.

Iar pinii sunt 2-3 si 4-5 ptr airbag.Am scris si mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut spido, daca nu spargeam mufa vedeam si unde e numaratoarea...nu am avut ac si nici rabdare...pe ultimii doi de jos am facut probe si nu merge.:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur?Ma refer la claxon.Acolo m-am legat cu rezistentele pt ambele ignitere si am stins airbag-ul...se vede si in poza atasata mai sus.

Modificat de fullspy
Adaugare info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!