Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Nimai cel highline da alimentare catre butoanele de comenzi.

Altfel..daca te tine...modifici spira actuala sa-ti dea un plus ptr iluminat butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus unul exact asa pe B6 2006 ,full functional  ,luminile ...nu au vrut sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu schimbarea spirei cu una highline

..fireste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modificarea spirei ma gandisem si eu , de fapt la modificarea calculatorului de coloana pentru a-mi da un plus pe pinul respectiv de la spira . Aveti idee de unde pot face rost de o schema electrica a legaturii dintre calculatorul de coloana si spira?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira e incorporata in calc coloana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, teo21 said:

Nu, calculatorul este cel fara comenzi.

Nu vreau sa fac comenzile functionale ci doar sa fie iluminate.

ce pacat - cumparati volane scumpe... dar doar de decor. Oricum, iti trebuie alte comenzi, sa-l faci functional.

11 hours ago, EEXCALADE said:

Am pus unul exact asa pe B6 2006 ,full functional  ,luminile ...nu au vrut sa mearga

trebuie modificate comenzile, sa mearga iluminarea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de lamurire spido, o sa ma documentez putin mai mult inainte sa vorbesc de acum incolo, iti multumesc inca odata pentru indrumari.

Florin, imi cer scuze pentru faptul ca nu imi permit sa mai dau inca 300€ pe o interfata adaptoare, pe langa cei 350 dati pe volan dar mi-am dorit volanul asta chiar si cu pretul de a avea comenzi "de decor". Poate cu timpul o sa le fac si functionale dar momentan ma multumesc sa lumineze :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... eu am vorbit serios - este pacat sa dam 400-500 euro pe un volan si sa nu cumparam ce trebuie

Daca se cumpara volanul care trebuia - cel fara tempomat pe el - era nevoie doar de un calculator de coloana, cu preturi incepand de la 100 euro sh...

Din pacate la tine nu este acest caz, avand in vedere modelul cumparat.

Si completeaza si tu profilul - trece anul de fabricatie al masinii, e mai usor sa te ajutam (daca vrei) cu un raspuns direct, decat sa stam sa dam paginile, pana gasim unde ai postat anul de fabricatie

6 hours ago, spido said:

Spira e incorporata in calc coloana..

alexu - la modelul lui, spira nu este corp comun cu calculatorul de coloana.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...daca stii ce an e masina..

Eu am banuit ca e dupa 2009...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... a trebuie sa citesc pe pagina anterioara, pana am gasit posturile voastre de inceput...:P

Deci nici in cazul lui Teo, nici B6-le de care vb Excalade - nu au calculator de coloana integrat in spira -  Excalade a scris B6 - 2006

Deci, in ambele cazuri, spira ramane pe loc, calculator de coloana este cel de sub coloana - vb de AH, AJ, AK (la manuale...)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Teo vb eu...chiar si in cazul asta..se pot face functionale luminile butoanelor...bricolind calculatorul de coloana...tras un plus de alimentare pe conectorul spirei ,care sa se duca catre butoane/iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - se poate face. Doar am vrut sa corectez, sa nu ii punem sa caute spire cu calculatoare in ele, pentru aceste masini.... ca arunca banii degeaba pe calculatoare de B7.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am completa profilul corect...ar fi mai usor..ptr toti.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat, am gasit intre timp si o schema de demontaj si am vazut ca sunt separate la modelul meu . Multumesc pentru indrumari , revin dupa ce rezolv problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spido ceva noutati despre modulul tau? Sunt curios la ce adresa raspunde la vcds si ce optiuni ai putea modifica. De asemenea sunt curios cum merg comenzile de cruise, eu am gasit toate la 5G0 dar nu stiu ce ai putea face cu butonul "mode". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste adresa 3D.Nu l-am montat inca...masina e plecata din tara..asteptam..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,la ce ne ajută schimbarea Kanului la Passat B6 2007,din litera E în N,L,P sau Q?

După retrofitul volanului de Cc cu calculatorul coloana AK și codarea cu vcds pe canal 16 cu codul 0000511,nu i-mi funcționează butonul de return și telefon.

Daca doresc sa-mi schimb și ceasurile de bord,cele cu lumina alba și staging,este obligatoriu sa schimb și kanul cu llit.E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la nimic - can-ul tau, daca este cu litera E, este perfect compatibil cu tot ce vrei tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un prieten cu un B6 2010 care are calculatorul de coloana cu codul 5K0 953 569 AA (G85 e incorporat sau nu in spira?).

Vrea volan cu comenzi. Dupa ce coduri de calculator trebuie sa ma uit?

Masina e manuala. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe variante..5k0953569AB,AS,T...

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ross Tech nu preciza daca are G28 incorporat in spira. Ideea e urmatoarea...daca el are G28 separat si eu iau spira cu G28 incorporat va aparea vreo problema la codare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU luam dupa G28...ci dupa compatibilitati...ai mai sus.

AA are G85.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsul prompt. Ma uit pe lista de compatibilitati si caut in consecinta.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt codurile postate de multe ori - g28 este senzor turație vilbrochen...nu are treaba calcalatorul de coloana cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA gandeam la G85 si am scris 28.Am preluat greseala lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!