Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Pe 7 si 8 cum a zis florin, am facut punte cu doua fire si nu merge claxonul, atasez poza unde se vede si numerotarea pinilor.

IMG_0755.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e alta problema...

7 si 8 sunt pinii ptr claxon.

Ce calculator coloana ai ? Si ce codare are?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina a avut comenzi pe volan, atunci codeaza fara, dupa care incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calculator cu B, ce codare ar fi optima pt mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, raspundem si noi la ce am scris mai sus ? a fost volan multifunctional pe masina sau nu ?

hai ca imi raspund tot eu.... da, a fost.

Pai daca a fost, codeaza fara - cum - mergi la masina, pune VCDS-ul pe masina intra -e 16 - la coding - dupa care iti apare balonul de help - acolo o sa iti arate exact cum codezi - fara volan multifunctional - pui 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codat fara comenzi si merge claxonul, gresesc undeva, imi da erori la switch-ul stergatorului de luneta si cruise control, am folosit codarea 0000014...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai schimbat numai codarea pentru volan - este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/31/2017 at 10:04 AM, spido said:

Nu e nevoie de niciun modul ptr volanul de Polo.Este identic constructiv cu cel de Mk7 dar are alta electronica in butoane.Am pus unul pe Touran-ful  functional.La volanul mk7-da,trebuie modul separat.150€.

Spido mai retii cumva ce part nr avea volanul de polo? Iluminarea ce culoarea avea alba sau rosie?

Colegii care aveti comenzi si un vcds la indemana puteti sa imi spuneti in functie de ce part nr aveti la modul din volan ce versiune ii corespunde? La calc de coloana fara uds valoarea este in grup 07 camp 2, la cele cu uds trebuie cautat in lista.  De ex 3C8959537D are mfl Vers 6, 5G0959442J are vers 4.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu part number volan..doar cel al butoanelor.E in poza...6c0...

Cele cu 5G0...nu merg in combinatie cu 1k0...CH.Cele cu 6c0...merg ,dar fara iluminare butoane.Am luat un modul de conversie,kit hand made,ff smecher,care este vazut si de vcds,poate fi codat(are si label file ptr el) si va face functional si volanul de Mk7..cel cu part n. 5G...inclusiv butoanele.

Cu putin noroc...in 2 saptamani il montez si revin cu detalii.Modulul e in tranzit...

2017-02-24 07.23.05.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, terrabyt said:

Spido mai retii cumva ce part nr avea volanul de polo? Iluminarea ce culoarea avea alba sau rosie?

Colegii care aveti comenzi si un vcds la indemana puteti sa imi spuneti in functie de ce part nr aveti la modul din volan ce versiune ii corespunde? La calc de coloana fara uds valoarea este in grup 07 camp 2, la cele cu uds trebuie cautat in lista.  De ex 3C8959537D are mfl Vers 6, 5G0959442J are vers 4.

Multumesc.

Aditzu, 1K8 959 442 sunt butoane cu iluminare rosie.

6C0 959 442 C si D - sunt cu iluminare alba.

Toate merg cu CH. Trebuie tras fir pentru iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge treaba cu trasul firului la toate..testat.Firul de +care alimenteaza butoanele trebuie tras catre circuitul de pe leduri...dar astea sunt comandate de un cip de pe placa butoanelor..daca-i vine plus pe ,,tur" il buseste..am incercat eu,si altii,si s-au ales cu butoanele nefunctionale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexu, am scris eu ca merge la orice volan, varianta cu trasul firului ? .... eu zic ca nu.

Eu am avut si cu alb, cu rosu, de R/GTI si normale - nu am gasit cazul de care vorbesti tu... dar e posibil. Eu am rezolvat iluminarea la toate, pana acum

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e..nu ai zis..dar la alea cu 442B nu m-am bagat...ledurile sunt comandate de un microcip...am studiat placa butoanelor...si nu m-am bagat sa nu-l ucid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi poze cu placa aia pe mail, sa ma uit si eu la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca am...caut...dar in 2-3 saptamani vine modulul de care vb si voi pune pe masina un volan Mk7 cu 5G0...iar volanul cu 6C...B il iau la studiu din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin mersi, am mai gasit 7e0419091Q cu sw 7E0959442A cu iluminare rosie.

Spido, sunt curios si eu de modul ala. M-am apucat si eu sa construiesc unul, sa fie functional cu orice volan si pe orice vw inclusiv cruise control.

lin2.mp4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6C0 959 442 A (Jetta FL) si 6C0 959 442 C (Polo GTI, Jetta GLI) au iluminare cu rosu. 

Modulul e construit de un baiat din Polonia. Momentan spune ca e o problema cu modulele de BT cu 3c8 ... in sensul in care, dupa montarea modulului care face functional cruise control de pe volan, indiferent ca volanul este cu comenzi 6c0 sau 5g0 nu mai poate fi accesat de pe volan bluetooth-ul si nici scroll-ul nu va merge in meniul de bluetooth, insa a spus ca lucreaza la asta.

 

PN pentru volanul de Polo GTI cu CCS:

s-l1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Hayate . Probabil la mesajul pe can este problema, volanul nu prea influenteaza deoarece este doar un periferic care raspunde la "intrebare". Comenzile volanului le-am gasit si eu cam toate, la mesajul pt cruise control inca nu am gasit cum poti seta viteza ca in filmarea lui de pe youtube. Mai cautam 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , am gasit pana la urma un volan de Golf 7 Rline , l-am pus pe masina si initial nu aveam nici claxon nici lumina la comenzi. Am rezolvat problema claxonului prin legarea impreuna a doua fire(unul albastru cu alb si celalalt gri) insa comenzile sunt in continuare in bezna. Am modificat comenzile astfel incat in momentul in care primesc + de pe firul alb(pinul nr. 10 de pe spira) sa se aprinda(masa au permanent). Iluminatul functioneaza ok cand alimentez cu 12v firul alb insa pe masina nu am curent cu (,) contactul pus; am incercat sa masor si pinul nr.9 insa nici acesta nu are curent pe el. Mentionez ca masina nu a avut comenzi pe volan insa are maxi dot , bc si cruise control , fabricatie 06.2008.

volan (1).jpg

volan (2).jpg

volan11.png

mufa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inlocuit calculator de coloana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, calculatorul este cel fara comenzi.

Nu vreau sa fac comenzile functionale ci doar sa fie iluminate.

Modificat de teo21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!