Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Nu e nevoie de niciun modul ptr volanul de Polo.Este identic constructiv cu cel de Mk7 dar are alta electronica in butoane.Am pus unul pe Touran-ful  functional.La volanul mk7-da,trebuie modul separat.150€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai citit ce am scris.....

se poate face functional acest volan (adica cel Golf 7 GTI) pe orice masina.... eu am montat unul similar pe un Transporter T5 - 2007 (care nu avea nimic initial... nici tempomat, nici calculator de bord, nici volan multifunctional) - full functional - dar ai nevoie de o interfata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin,nu te-am contrazis.Am zis doar ca cel de Polo merge fara modul suplimentar.Ca o completare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.

Atentie si la care model de Polo.... ca sunt 6R si 6C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsurile prompte , banuiesc ca pentru volanul de Polo trebuie oricum calculator care sa stie lin 2.0(ak). Momentan am gasit un volan de Golf cu 12 butoane la pret ok , cele de Polo sunt mai scumpe , adaugand si costul calculatorului depaseste bugetul meu pentru aceasta modificare. Cel mai probabil o sa merg pe varianta cu butoane de decor , iluminate . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt mai scumpe...dar daca tot dai banii...

Da trebuie coloana lin 2.0

Volanul al iei cu airbag cu tot,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si complet (volan+airbag+cablaj) si separat(volan si airbag+cablaj). M-am mai documentat putin si din cate am inteles  comenzile de Polo ar avea codul cu 6c0 , poate am noroc sa nimeresc un volan de Polo si pe viitor sa fac si comenzile functionale. Daca iau volanul "pe bucati" exista vreo posibilitate sa nu se potriveasca cablajul cu (,) comenzile? (Ma intereseaza strict sa le pot face sa lumineze momentan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija la airbag-sunt diferite la prinderi cele de golf/polo.Da polo 6c,am zis mai sus.Cablajul se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci optez pentru volan complet sa nu existe neplaceri. Multumesc inca odata pentru indrumari! :)

Daca nu e cu suparare inca o intrebare , trebuia facuta vreo modificare la cablajul de la noul airbag? Am vazut la cineva ca a schimbat capatul mufei , cel care se conecteaza pe spira , cu cel de pe cablajul original :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie insa trebuie modificat ptr a merge claxonul.Eventual folosesti cablajul din vechiul volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate Teo, nu intra mufa de Polo in spira de B6 - trebuie modificata.

Altfel, pe varianta ta - pentru moment modificat si folosit cablajul de B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus volan polo 6c cu cablaj original pe un Touran 2007 cu spira 1k0xxxxxxC si a mers fara modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin de unde ai luat modulul respectiv? Ai o poza cu el? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un neamt - am mai parlamentat cu el, ca nu a mers de prima data.... nu mergeau comenzile - i-am trimis comenzile si modul - pe care l-a reprogramat si acum merg.

Daca vrei sa il desfacem.... vorbim si o rezolvam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fac multi, nu asta este important....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri , sunt convins ca apar multe situatii intrucat exista atatea variante pentru piese aparent identice. Ce e cert este ca o sa cumpar pachetul complet , am gasit vreo 2 oferte la preturi relativ ok , astept sa termin cu examenele si in cursul saptamanii vitoare sper sa fac achizitia . Va tin la curent cu ce rezolv :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge pus cablu airbag de la un volan passat b7 pe un volan b8?

am luat un volan passat b8 cu tot cu airbag dar fără cablu și as vrea sa pun cablu de la passat b7 sau trebuie numaidecât de passat b8 sau golf 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu răspuns ca nu se potrivește mufa care intra in volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!De ce piese as avea nevoie pentru a trece la volanul de passat cc cu padele , eu avand pe masina un volan multifunctional de b6 , fara padele.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan cu airbag si cablaj + calc coloana AH sau AJ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PassatTdl-ai nevoie doar de volanul cu padele...pe masina fiind deja o coloana highline.Si codare corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duce un calc coloana lin 1.3 volan de CC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!