Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

am pus 314,dar nu merge steluta de pe volan,BC ul merge si din volan si steregator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steluta e pt ,,mute,, pt radio,,,,,bluetoth ul e pt telefon dar nu am kit instalat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine steluta e pt telefon ,conexiuni favorite daca nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las-o 112 .Vei ramine cu eroare pina schimbi maneta stergatoare cu una fara BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari,am un passat b6 trendline din 2005 fara comenzi pe volan de la origine,in urma cu ceva timp am schimbat de pe un al passat b6 din 2007 volanul cu comenzi si calculatorul de coloana ,functiona perfect pana am schimbat si bordul de la cel rosu la alb de CC, comenzile funcționează dar nu cum ar trebui in sensul ca butonul cu liniute din partea dreapta (cel care intra in meniu bc nu mai funcționează,trebuie sa tin pe sageata apasat 2-3 sec sa intru in meniu Bc).

Acum am un passat din 2009 2.0 bluemotion cu ecran alb si volan fara comenzi de la care am airbagul si mai am un volan identic (model nou cu comenzi) am vrut sa il pun la mine dar comenzile nu funcționează,trebuie schimbat si calc de coloana ,in final intrebarea e :

Acest calc de coloana suporta comenzi pe volan:

3C0953549BA.

 

Atasez si o poza cu volanul care era pe masina din 2009,eu vreau sa pun  pe a mea calc de coloana cu codul care l-am scris mai sus si un volan identic ca cel din poza dar cu comenzi.

 

1477071409470-810354719.jpg

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Iti trebuie AJ AH aau AK (daca e manuala merge pe dsg nu).  In ultimele pagini scrie asta de n spemii de ori

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,mersi frumos pentru raspuns,dupa nu am probleme cu tempomatul ?

Acum am volanul din poza montat care functioneaza mai putin butonul din partea dreapta care intra in meniul BC.

14770741745042043193486.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai probleme..va functiona si dupa..daca e codat corespunzator..cu tempomat pe maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUT o întrebare pentru cei care se pricep cu împerecherea volanului de vw passat sau CC cu passat b6 .

Daca am calculator coloană volan cu codul 3C0 953 549 AD versiune software 0.020 si spira 3C0 959 653 B Lin. 2.0 , ce calculator de coloană se potrivește în condițiile montării unui volan passat B7 sau CC.

Am observat ca,calculatorul de coloană cu seria 3C0 953 549 AH sau AJ merg pe software 0.030,exista posibilitatea să nu poată fii codate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spira nu are LIN... calculatorul da.

Trebuie AJ, AH sau AK - daca masina este manuala - nu are ce sa nu poti coda la el, daca te referi la volanul multifunctional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cutie manuala si sper ca AK e mai ieftin.

Se potrivește 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, ma indoiesc sa fie mai ieftin....oricum, destul de greu de gasit si nu sunt prea ieftine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Dețin un passat b6, 2006, și m.am hotărât sa ii schimb volanul cu unul de b7, cu 12 comenzi. Am achizitionat volanul + airbagul, calculatorul de coloana l.am lăsat pentru mai târziu, din motive financiare. Am citit aici, cam tot ce era despre aceasta schimbare și m.am apucat de treaba. Cablajul vechi era pentru 2 ignere, cel nou cu un igner. M.am apucat sa modific mufa, am montat o rezistenta de 3 ohmi, pe mufa celui de.al doilea igner, am pus la loc și îmi rămâne aprins martorul de airbag, am făcut o scanare ai mi.a dat eroarea atașată.  Nu știu ce am făcut greșit, dacă îmi puteți da un sfat va sunt recunoscător 

IMG-20161107-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de acolo sunt in scurt, ceva nu ai facut bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, enache184 said:

Salutare. Dețin un passat b6, 2006, și m.am hotărât sa ii schimb volanul cu unul de b7, cu 12 comenzi. Am achizitionat volanul + airbagul, calculatorul de coloana l.am lăsat pentru mai târziu, din motive financiare. Am citit aici, cam tot ce era despre aceasta schimbare și m.am apucat de treaba. Cablajul vechi era pentru 2 ignere, cel nou cu un igner. M.am apucat sa modific mufa, am montat o rezistenta de 3 ohmi, pe mufa celui de.al doilea igner, am pus la loc și îmi rămâne aprins martorul de airbag, am făcut o scanare ai mi.a dat eroarea atașată.  Nu știu ce am făcut greșit, dacă îmi puteți da un sfat va sunt recunoscător 

IMG-20161107-WA0002.jpg

esti sigur ca ai pus rezistenta pe firele care trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, enache184 said:

 Cablajul vechi era pentru 2 ignere, cel nou cu un igner. M.am apucat sa modific mufa, am montat o rezistenta de 3 ohmi, pe mufa celui de.al doilea igner.

IMG-20161107-WA0002.jpg

Ceva e in neregula cu cablajul nou...unde ai pus rezistenta daca cel nou e ptr un singur igniter??

Sau ai pus tot cablajul vechi??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pastrat mufa veche, cea noua nu intra in spira. Atașez o poza cu ordinea pinilor în mufa. Pe rândul de sus, singura modificare a fost tăierea firelor și legarea rezistentei, pe rândul de jos, am scos cei 2 pini existenți și i.am înlocuit cu cei 4 pentru noul volan cu comenzi, am păstrat ordinea din mufa cu un singur igner. Am fost și la un electrician auto...tot atât mi.a spus. Sunt în scurt s i s.a blocat. ...eu am pus rezistenta de 3.3 ohmi și când am măsurat igner ul vechi îmi da 2.3 ohmi . Sa încerc sa pun mai mica?

IMG-20161108-WA0004.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și ordinea pinilor în mufa de comenzi 

IMG-20161108-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am încercat și rezistenta de 2.4 ohmi. Același rezultat :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate acea punte metalica din mufa galbena, din dreptul pinilor unde ai pus rezistenta si o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns.  Ma apuc de treaba:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!