Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

pastrezi ordinea - pt airbag si claxon - rezistenta o pui pe mufa de la airbag, care ramane libera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta ar insemna sa pastrez cablajul vechi. Pe cel nou am doar o mufa de airbag(igniter) . Firele claxonului sunt cele cu papuci mari, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine cineva cu piesele de care am nevoie pentru a face functionale comenzile de pe noul volan la skoda? Multumesc :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.vlad - te rog sa citesti si sa respecti regulamentul vwforum! Bumpul in aria tehnica se sanctioneaza cu warning!

Nu doar ca ai postat in aria necorespunzatoare insa ai si primit raspunsuri, trebuie sa si cauti ...nu? Avand in vedere ca nu exista o solutie OEM pentru situatia ta, implicit nu exista un cod de piesa intrucat daca furnizorul X a confectionat un astfel de modul poate la numix steering_dfr_234 deci ...?

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot pinii din ambele mufe, cu greu:)) dar au iesit fara sa rup vreunul. Pe 5 respectiv 6, e ok daca tai 2 fire din mufa veche si pun rezistenta pe ele, ca in desen, nu? Multumesc anticipat!

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, D@ny said:

@mihai.vlad - te rog sa citesti si sa respecti regulamentul vwforum! Bumpul in aria tehnica se sanctioneaza cu warning!

Nu doar ca ai postat in aria necorespunzatoare insa ai si primit raspunsuri, trebuie sa si cauti ...nu? Avand in vedere ca nu exista o solutie OEM pentru situatia ta, implicit nu exista un cod de piesa intrucat daca furnizorul X a confectionat un astfel de modul poate la numix steering_dfr_234 deci ...?

Multumesc pentru intelegere!

Imi cer scuze pentru deranj, se pot sterge postarile mele. Multumesc pentru ajutor!. O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, StifflerSamm said:

Am reusit sa scot pinii din ambele mufe, cu greu:)) dar au iesit fara sa rup vreunul. Pe 5 respectiv 6, e ok daca tai 2 fire din mufa veche si pun rezistenta pe ele, ca in desen, nu? Multumesc anticipat!

image.jpeg

exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mihai.Nechifor

Baieti un calc 5K0-953-569-AB se poate inlocuit doar cu S sau T? Sau sunt si altele compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Mai sunt si altele compatibile....să îmi aduci mâine aminte și îți dau toate....acum sunt în cadă.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S nu stie de MFSW, mai merge H si AS.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit - S nu stie de tempomat, stie de volan multifunctional

5K0-953-569-AB, 5K0-953-569-T, 5K0-953-569-E, 5K0-953-569-AL ... astea stiu de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Al Bundy said:

S nu stie de MFSW, mai merge H si AS.

 

Corectie

S nu stie de CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut azi am schimbat calculatorul de coloana eu aveam cu terminatia AD  si am schimbat altul AE pt a schimba volanul multifunctional ..... dar in urma schimbarii cu mai merge servo si am urmatoarea eroare

Address 16: Steering wheel        Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
   Part No SW: 3C0 953 549 AE    HW: 3C0 953 549 AE
   Component: J0527               0020 
   Revision: 00026000    Serial number: 3C9953507AT  
   Coding: 0000112
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 6FED35377E68D7667D9-803A

4 Faults Found:
00446 - Function Limitation due to Under-Voltage
            002 - Lower Limit Exceeded - Intermittent
00532 - Supply Voltage B+
            002 - Lower Limit Exceeded - Intermittent
01426 - Controls in Steering Wheel (E221)
            004 - No Signal/Communication
01044 - Control Module Incorrectly Coded
            000 - -

Ma poate ajuta cineva ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codeaza modulul cum trebuie. Baterie mai ai ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da baterie am  toate funcțiile merg dar nu si servo , cum da codez modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On July 10, 2016 at 2:56 AM, costi1168 said:

Da baterie am  toate funcțiile merg dar nu si servo , cum da codez modulul?

Am codat modulul cu codul care i-l aveam înainte , dar acum clacsonul merge continu....( am scos ambele mufe de la clacson pana la rezolvarea prb) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu codezi cum era inainte - codezi cu volan multifunctional - vezi ca iti apare balonul de help, cand pui cursorul pe coding.

Deci, la coding - nu cu 0000112 ci cu 0000512 - daca imi aduc bine aminte....

Dupa care trebuie sa faci setarea de baza la G85 si limita de forta la servodirectie. Vezi erorile care le ai pe 44 si pe 03.

Procedura ai aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)_Brake_Electronics#Basic_Setting si aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)_Steering_Assist#Adaptation

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, F l o r i n said:

Nu codezi cum era inainte - codezi cu volan multifunctional - vezi ca iti apare balonul de help, cand pui cursorul pe coding.

Deci, la coding - nu cu 0000112 ci cu 0000512 - daca imi aduc bine aminte....

Dupa care trebuie sa faci setarea de baza la G85 si limita de forta la servodirectie. Vezi erorile care le ai pe 44 si pe 03.

Procedura ai aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)_Brake_Electronics#Basic_Setting si aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)_Steering_Assist#Adaptation

 

In balonul de help  sunt de la 0 la 4 , 0 înseamnă volan fără funcții, 1 volan cu funcțiii , iar de la 2 in jos e volan fără funcții / triptronic etc pana la 4 , iar eu ar fi trebuit sa aleg 1 Pt volan multifuncțional , dar codul 0000112 sa pus automat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codat așa cum ți-am scris eu, mai sus ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da 512 nu i-l accepta .... , am pus modulul meu înapoi , care sa codat singur automat cod  0000013 totul merge perfect , dar nu m-a las , poate modulul care l-am cumpărat eu nu e compatibil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, volan de care ai montat ? tot modelul de B6 pana in 2009... sau cel de CC ?

acum am vazut ca ai calculator cu AE - deci codarea 112/113 - cablajul este de volan multifunctional, da ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ceciliutabara

Salutare,

Volanul de Golf 7 R Line, cel din poza atasata, ar merge montat pe Passat B6 2008? 

Ma intereseaza daca comenzile de pe volan se pot adapta pe B6 care are volan multifunctional cu 3 spite si 8 butoane.

In afara de airbag, cablu airbag, calc de coloana Ak, Aj, Ak, ar mai trebui ceva?  Bloc manete, cabluri, etc?

 

Multumesc,

 

88705454_7_1000x700_volan-vw-golf-7-rline-scirocco-passat-b8-nou-.jpg

Modificat de ceciliutabara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Fizic merge pus. Ca si functionalitate daca puit tot ce ai spus tu si codezi corect iti vor merge doar o parte din comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceciliutabara

Multumesc,

Am inteles,

Deci nu poate fi total functional.

Banuiesc ca nu vor functiona butoanele de cruise control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca am calculatorul de coloana cu seria AE , ce serie trebuie sa caut pt volan multifuncțional , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!