Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Se poate.Depinde la ce pret gasesti volanul si va trebui sa iei in calcul si schimbarea calculatorului de coloana ptr a fi functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Se poate inlocui la un passat B7 model din 2012 volanul standard cu unul cu comenzi....daca da, cat ar costa ? :)

 

Multumesc in avans !

 

aproximativ - ca depinde cum gasesti la dezmembrari... noi sunt foarte scumpe - volan 350 lei, calculator 700- 900 lei, cablaj volan - 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si sarbatori fericite. Am si eu o intrebare pt cine stie sigur, detin un passat 2009 highline si am volan in 3 spite modelul cum a fost si pe golf 5, nu cel care e pe cc. Volanul are comenzi dar nu are padele. Daca iau doar volan cu padele fara cabluri, calculator si airbag, o sa mearga sa mut ce am eu pe volan? Respectiv airbag si calculator? Adica calculatorul de comenzi stie si de padele? Sau o trebui schimbat? Multumeac anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce te-ar ajuta padelele daca nu ai cutie automata ? ......cred ca va trebui doar sa faci codarea respective, ca sa stie si de padele, insa ma repet, nu vad sensul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil are de gand sa-si puna cutie DSG, doar ca el nu stie ca aceasta operatie costa cat nu face sau are el vreo smecherie de poate sa schimbe vitezele la cutie manuala din padelele de pe volan  . :lol: :10[1]:

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lol ce oameni rai :)). Am zis eu ca nu am dsg? Nu am specificat, scuze, dar masina are dsg. Nu sunt nebun sa pun padele pe manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci ori schimbi masina de la profil (pentru ca Golf MKIV cu DSG nu exista / de volan cu padele nici nu incape vorba) cu Passat-ul pentru care ai intrebat + ca trebuie sa specifici ce dotari ai pe masina ca sa stie si colegii ce raspunsuri sa-ti dea .

Din acest motiv am zis ca ai manuala .

Acum uite parerea mea :

Poti sa schimbi doar volanul (sa fie unul cu padele) restul le iei de pe volanul actual (inclusiv comenzile daca cel nou nu are) .

Dupa montaj codezi calculatorul de coloana sa stie de padele si vezi ce se intampla (daca functioneaza) .

Pentru ca este posibil sa ai nevoie si de vreo codare pe cutie DSG .

Mai multe nu stiu pentru ca nu am cutie DSG pe masina .

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... Ce ai tu acum pe masina NU va putea fi refolosit. Vei avea nevoie de volan tip nou neaparat cu comenzi (nu merge sa muti comenzile), airbag (cel actual nu se poate imperechea cu volanul de tip nou), calculator coloana aj/ah (ce ai tu acum este highline dar lin 1.3). Ah, Aj stie de lin 1.3 & 2.0.

Dupa ce ai toate piesele montate si faci codarile necesare o sa ai aceleasi functii + padele functionale si un nou look.

Spor la cumparaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, hai ca o iau de la cap, intre timp am modificat si masina de la status, ei stau pe telefon, nu am vazut ca am golf (cu toate ca in post am scris "detin passat 2009 highline")

Eu nu vreau modelul de volan de cc, ci doar un volan la fel ca al meu dar care sa aibe si padele. Al meu are doar comenzi si am intrebat daca e posibil ca ce calculator am eu pe volan, care stie de comenzi, sa stie si de eventualele padele. Sau e necesar alt calculator? Multumesc pt timpul acordat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce ai acum pe masina...poate sa suporte/poate nu.Fara o identificare a modulului nu te putem ajuta.Fa o scanare si vezi pe adresa 16 ce ai/sau desfaci carcasa volanului si-ti notezi codul lui.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, hai ca o iau de la cap, intre timp am modificat si masina de la status, ei stau pe telefon, nu am vazut ca am golf (cu toate ca in post am scris "detin passat 2009 highline")

Eu nu vreau modelul de volan de cc, ci doar un volan la fel ca al meu dar care sa aibe si padele. Al meu are doar comenzi si am intrebat daca e posibil ca ce calculator am eu pe volan, care stie de comenzi, sa stie si de eventualele padele. Sau e necesar alt calculator? Multumesc pt timpul acordat

 

garantat suporta - iti trebuie doar volanul cu padele.

 

Trebuie vazut ce ai acum pe masina...poate sa suporte/poate nu.Fara o identificare a modulului nu te putem ajuta.Fa o scanare si vezi pe adresa 16 ce ai/sau desfaci carcasa volanului si-ti notezi codul lui.

 

Alexu - merge - nu ne trebuie scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oke. Merci de raspuns. Acum ramane sa gasesc volanul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca asta o sa raspunzi :winter: .....si o intreabare acum....

 

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ?

Pot sa raspund eu?

Tocmai azi am facut o nefacuta.Tinand cont ca vreau sa pun comenzi pe volan,am inceput prin a-mi cumpara componentele necesare.Asa ca primul a fost calc. de coloana highline,cod:3C0-953-549-k.Avand slipring 3c0959653 B si volan cu un igniter(ciudat fiindca masina este ianuarie 2007 si am volan in 4 spite),am zis ca pot pune calculatorul in locul celui cu terminatia J,pe care il aveam pe masina.

Rezultatul? Claxon 3 de secunde la contact si claxon mort dupa aia.

Cu alte cuvinte voi astepta pana in ianuarie sa imi cumpar volanul si,corectati-ma daca gresesc,cablaj de airbag cu codul:1K0971584 C...

Am atasat si o poza a spatelui airbag doar sa arat ceea ce pe mine ma mira...1 igniter la masina productie ianuarie 2007

Banuiesc ca nu am nevoie de alte modificari(renumita rezistenta de 3 ohmi) in situatia mea actuala...doar volanul si cablul imi mai sunt necesare...corect?

post-144105-0-67570300-1450566791_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ai nevoie de cablaj si volan.Daca puneai cablajul cu C postat de tine pe volanul actual si codai corespunzator-functiona claxonul.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca asta o sa raspunzi :winter: .....si o intreabare acum....

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ?

Pot sa raspund eu?

Tocmai azi am facut o nefacuta.Tinand cont ca vreau sa pun comenzi pe volan,am inceput prin a-mi cumpara componentele necesare.Asa ca primul a fost calc. de coloana highline,cod:3C0-953-549-k.Avand slipring 3c0959653 B si volan cu un igniter(ciudat fiindca masina este ianuarie 2007 si am volan in 4 spite),am zis ca pot pune calculatorul in locul celui cu terminatia J,pe care il aveam pe masina.

Rezultatul? Claxon 3 de secunde la contact si claxon mort dupa aia.

Cu alte cuvinte voi astepta pana in ianuarie sa imi cumpar volanul si,corectati-ma daca gresesc,cablaj de airbag cu codul:1K0971584 C...

Am atasat si o poza a spatelui airbag doar sa arat ceea ce pe mine ma mira...1 igniter la masina productie ianuarie 2007

Banuiesc ca nu am nevoie de alte modificari(renumita rezistenta de 3 ohmi) in situatia mea actuala...doar volanul si cablul imi mai sunt necesare...corect?

Deci a fost asa cum am spus eu mai sus... ca nu merge claxonul, in aceata combinatie ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.Nu merge...3 secunde claxon la contact,dupa care claxon mort...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o intrebare!

 

Pot sa comand cablul: 1K0971584 C  din china sau pot sa am surprize? Nu de alta dar pretul este destul de bun pe e-bay, insa provenienta e din china!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merg - sunt ok - am montat si nu au fost probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de fast reply baieti!

 

Perfect atunci,am sa comand de pe ebay, iar in legatura cu coletul, nu e graba ca si asa volanul il cumpar pe final de ianuarie!

 

Multumesc inca odata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,detin un volan de tip CC dar am o problema sa i zic asa nu stiu cum se activeaza microfonul ,adica mai exact apelu primit il aud in masina dar interlocutorul nu ma aude,am incercat prin apasarea butonului din stanga cu semn de mic pe el dar nimic,apropo acel buton nu comanda nimic oare nu e activat din VCDS ,am vazut pe net filmulete in care comanda comenzi vocale,pe rns 315 apas pe butonul MUTE dar nimic.

  Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu,are asa ca doua locuri de difuzoare sau aerisiri pe laterale oare alea sa fie si in centru trei butoane cu semn de stea cheie si i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS-ul a fost instalat ulterior , sau asa a venit masina din fabrica?Daca e din fabrica-are si microfon.Daca nu, s-ar putea sa fie nevoie sa-l instalezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asa este de fabrica atasez o poza cu panelu.

Mersi

Are rns montat cu camera marșarier cd changer dar fara senzori parcare banuiesc ca e OEM.

Are rns montat cu camera marșarier cd changer dar fara senzori parcare ,banuiesc ca e OEM.

post-17549-0-45457800-1453148152_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!