Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Codeaza fara J608, deci 0 in loc de 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte mari sanse daca codeaza fara j608 sa nu mai mearga centrala de parcare deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala de parcare nu are treaba cu volanul multifunctional, doar cu ABS si caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi, aunt de acord cu teoria.

Sunt dispus sa ne intalnim sa vezi ca am dreptate. Nu vb din carti sau din teorie ci din practica.

La j608 ai 4 modalitati de a coda.

Cu centrala de parcare, fara, cu centrala cu parcare paralela si inca un fel.

El are eroare pe centrala de parcare ca nu este cu parcare paralela. Doar imi dau cu parerea ca stiu un asemenea caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai drive assist pe masina sau nu ? te-am intrebat mai devreme... daca nu, codeaza cu 1511.

 

daca ai, vezi ca 2-ul pt codarea acestuia, vine cu un 0 dupa el... parca... deci, codeaza cu 1511 sau 201511... in functie de ce ai pe masina

 

 

Codeaza fara J608, deci 0 in loc de 1.

 

i-am scris mai sus.... 

 

sunt foarte mari sanse daca codeaza fara j608 sa nu mai mearga centrala de parcare deloc.

 

 

@cristi, aunt de acord cu teoria.

Sunt dispus sa ne intalnim sa vezi ca am dreptate. Nu vb din carti sau din teorie ci din practica.

La j608 ai 4 modalitati de a coda.

Cu centrala de parcare, fara, cu centrala cu parcare paralela si inca un fel.

El are eroare pe centrala de parcare ca nu este cu parcare paralela. Doar imi dau cu parerea ca stiu un asemenea caz.

 

Eu zic sa nu-l bagam mai adanc in ceata..... voi v-ati uitat ce este J608 ?

 

marian - J608 este modulul pentru masinile cu echipare speciala.... taxi, etc. Nu are nicio legatura cu codingul calculatorului de coloana - am avut cateva taxiuri - si B6 si B7 care le-am dezactivat modulele, etc... nu au treba cu parcarea.

 

tot asa, dupa inlocuirea calculatorului de coloana, nu ai nicio treaba cu parcarea - laterala, cu spatele... sau fara.

 

Acum, sa revenim - Mihai - da-mi un PM cu autoscanul masinii acum, sa ma uit pe el.... si sa nu mai poluam aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am codat fara J608 si a disparut eroarea, insa ramane eroarea pe 16 de codare incorecta. Am codat cu 0001612

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am cumpărat un volan de b8 cu codul 5g0 419 091.îmi poate da cineva un cod pentru Airbag? Am vorbit cu un tip și m'a băgat în ceață, ca sunt cu mai multe prinderi.volanul meu pare cu 2.airbagul 5g0 880 201c e bun? Am găsit și calculator de coloană terminație Aj,ar trebui sa fie bun,nu?

Precizez ca acum am volanul clasic de piele cu comenzi(passat b6), dar nu mai țin minte terminația calculatorului.în orice caz,e highline,am și tempomat.

Aștept răspunsuri,mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am un Passat din 2006 si as vrea sa inlocuiesc volanul cu unu de CC si o navigatie. Stie cineva daca imi vor merge comenzile volanului ? Sau trebuie sa iau si tot manunchiul de cabluri ? 

Masina nu are nici comenzi pe volan nici navigatie. 

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de volan,airbag ptr volanul nou,inlocuit calculatorul de coloana,navigatia,montaj si codari.Inainte trebuie facuta o scanare a masinii ptr a vedea ce ai acum pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scanarea nu ajuta la nimic, ca stim ce are pe ea acum....

 

Salutare, am un Passat din 2006 si as vrea sa inlocuiesc volanul cu unu de CC si o navigatie. Stie cineva daca imi vor merge comenzile volanului ? Sau trebuie sa iau si tot manunchiul de cabluri ? 

Masina nu are nici comenzi pe volan nici navigatie. 

Multumesc .

 

iti trebuie alt calculator de coloana - daca masina este manuala, urmatoarele coduri de calculator, sunt compatibile cu volanul care vrei tu....

 

3C0-953-549-AH

SW 0030

Highline

2.0

3C0-953-549-AJ

SW 0030

Highline

2.0

3C0-953-549-AK

SW 0025

Highline

2.0

 

ultimul nu merge la masinile cu cutie DSG.

 

Ai nevoie si de volan complet - cu airbag si cablajul din interior.

 

Atat ai nevoie, d.p.d.v. al pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca s-a mai umblat la masina intre timp...si s-a inlocuit coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi tu... :D  si daca s-a umblat si s-a inlocuit calculatorul de coloana, ce putem sa gasim pe masina, cat sa schimbe datele problemei, respectiv piesele care i-am zis sa le cumpere ?  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul din codurile de mai sus?...Ma gandeam intai sa vad ce am pe masina,apoi sa cumpar.Zic si eu...

Hai, o zi usoara sa ai!

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca asta o sa raspunzi :winter: .....si o intreabare acum....

 

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai, hai ... ca o dai de gard.. :winter: ..... nu va merge, deoarece ala da comanda digital - cel cu comenzi, cel fara comenzi, o da analogic.

 

sens in care ne anunta, ca nu ii merge claxonul - clar ii merge, clar are nevoie de tot ce i-am scris mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot face diverse tiganii, dar nu cred ca este cazul..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am cumpărat un volan de b8 cu codul 5g0 419 091.îmi poate da cineva un cod pentru Airbag? Am vorbit cu un tip și m'a băgat în ceață, ca sunt cu mai multe prinderi.volanul meu pare cu 2.airbagul 5g0 880 201c e bun? Am găsit și calculator de coloană terminație Aj,ar trebui sa fie bun,nu?

Precizez ca acum am volanul clasic de piele cu comenzi(passat b6), dar nu mai țin minte terminația calculatorului.în orice caz,e highline,am și tempomat.

Aștept răspunsuri,mulțumesc!

Nimeni?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca asta o sa raspunzi :winter: .....si o intreabare acum....

 

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ? 

DA, ar functiona.

hai, hai ... ca o dai de gard.. :winter: ..... nu va merge, deoarece ala da comanda digital - cel cu comenzi, cel fara comenzi, o da analogic.

 

sens in care ne anunta, ca nu ii merge claxonul - clar ii merge, clar are nevoie de tot ce i-am scris mai sus.....

Comanda este tot analogica, prin punere la masa.

Credeam ca hardware se face...sincer nu am incercat.

Se face software.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volan cu comenzi de CC claxoneaza direct, daca il pui direct pe masina cu lowline sau midline ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia era alta, vezi mai sus:

 

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ? 

 

era tocmai invers, volan standard pe calc highline.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ne abatem de la discutie...hai sa ajutam cat putem si sa nu ne mai contrazicem.O zi frumoasa va doresc!

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia era alta, vezi mai sus:

 

daca masina ar avea unul dintre codurile postate de mine (de cumparat) si volanul vechi (fara comenzi asa cum a zis colegul nostru... cu ...fara... irelevant), i-ar functiona claxonul ? 

 

era tocmai invers, volan standard pe calc highline.

 

e corect, aici am inversat situatia - mea culpa - oricum, pana acum eu nu am intalnit niciun caz fericit....

 

Alexu - nu are nicio legatura, ca doar nu a dat nimeni cu pietre...  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Se poate inlocui la un passat B7 model din 2012 volanul standard cu unul cu comenzi....daca da, cat ar costa ? :)

 

Multumesc in avans !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!