Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Am rezolvat cu steering-ul funcționează servo Direcția,acum nu pot sa sterg eroarea cu airbag-ul,ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRebuie sa pui o rezistenta pe placa sa pacalesti calc de airbag ca ai ambele ignitere.

 

Sau iei cablu cu 2 ignitere si pui rezistenta in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRebuie sa pui o rezistenta pe placa sa pacalesti calc de airbag ca ai ambele ignitere.

Sau iei cablu cu 2 ignitere si pui rezistenta in mufa.

cablul airbag este schimbat cu 2 ignitere codul este 1k0971584L,am cumpărat tot kitul(volan cu comenzi,calculator coloana AE si cablu airbag) de pe aceeași masina(passat b6 din 2008)cablu airbag avea 1 igniter si mufa galbena era diferită
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba pt ca sistemul asteapta raspuns de la ambele ignitere iar noul calculator de coloana lasa sa treaca doar un semnal. Trebuie "pacalit" anterior de calculator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum pot sa fac? Cu rezistența pe pini 3 si 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRebuie sa pui o rezistenta pe placa sa pacalesti calc de airbag ca ai ambele ignitere.

Sau iei cablu cu 2 ignitere si pui rezistenta in mufa.

Al Bundy eu am cu 2 ignitere,cand am cumparat calculatorul de coloana cablu airbag-ului avea o singur igniter,pe care mufa trebuie sa pun rezistența ???
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuia cablu cu 2 ignitere si puneai in mufa libera. Asa tb sa pui pe placa calc de coloana de volan la intrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuia cablu cu 2 ignitere si puneai in mufa libera. Asa tb sa pui pe placa calc de coloana de volan la intrare.

am pus cu 2 ignitere acum nu stiu unde sa pun rezistența de 3 ohm,pe mufa care intra in calculator coloana pe pinul 3 si 4?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, nu merge sa pui pe mufa, chiar daca are doua ignitere deoarece din calculator pleaca un singur semnal, pentru un singur igniter!

Pacaleala trebuie facuta anterior de calculator.

Masina mea este din 2006, cu doua ignitere si asa s-a rezolvat insa nu pot spune exact cablurile pe care trebuie facuta operatiunea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, nu merge sa pui pe mufa, chiar daca are doua ignitere deoarece din calculator pleaca un singur semnal, pentru un singur igniter!

Pacaleala trebuie facuta anterior de calculator.

Masina mea este din 2006, cu doua ignitere si asa s-a rezolvat insa nu pot spune exact cablurile pe care trebuie facuta operatiunea ...

stii pe care fire ??
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este eroarea airbagpost-114028-13992840742556_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, nu merge sa pui pe mufa, chiar daca are doua ignitere deoarece din calculator pleaca un singur semnal, pentru un singur igniter!

Pacaleala trebuie facuta anterior de calculator.

Masina mea este din 2006, cu doua ignitere si asa s-a rezolvat insa nu pot spune exact cablurile pe care trebuie facuta operatiunea ...

nu am pus rezistența imi este frica sa nu sara airbag-ul,poza cu mufa galbena airbagpost-114028-139928870241_thumb.jpgpost-114028-13992887317113_thumb.jpgpost-114028-13992887527433_thumb.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca la iesirea din calc de coloana de volan, cat si la intrare, daca ai 4 pini dedicati pentru airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca la iesirea din calc de coloana de volan, cat si la intrare, daca ai 4 pini dedicati pentru airbag.

da am controlat au 4 pini,calculatorul coloana si mufa galbena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca la iesirea din calc de coloana de volan, cat si la intrare, daca ai 4 pini dedicati pentru airbag.

poze calculator coloana si mufapost-114028-13992975849088_thumb.jpgpost-114028-13992975965123_thumb.jpgpost-114028-1399297608072_thumb.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

no, avand in vedere ca pui calculatorul nou, acesta nu s-a facut niciodata cu doua ignitere. Deci, rezistenta trebuie pusa intre cele doua fire, inainte de intrarea in calculatorul de coloana.

 

nu mai stiu pe dinafara acum,.... lasa mufa scoasa si baga rezistenta in primii doi pini - pune contactul si scaneaza - daca eroarea de N250 nu dispare la sterge.... inseamna ca intre ceilalti doi pini trebuie legata rezistenta.... daca dispare la stergere, inseamna ca esti pe cei care trebuie

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin chiar te asteptam...

 

imi este frica sa nu *sara* airbag-ul,maine pun rezistenta intre pinul 1 si 2 culoarea firelor alb si gri daca eroarea nu se sterge incerc pe pini 3 si 4 culoarea alb si galben...acum sper sa nu sara airbag-ul :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu sare, stai linistit.....  :icon_thumleft:

 

maine cand te apuci de treaba, ma suni.... daca nu raspund - da-mi sms si te sun eu, cum ma eliberez..... si o rezolvam prin telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mufa galbena nu o mai bag in calculatorul de coloana in timpul probelor cu rezistenta?

 

când pun rezistenta trebuie sa mai scot borna - ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu mai bagi mufa galbena in calculator - rezistenta - nu are importanta daca ai borna scoasa sau nu, cand o conectezi intre pini.... pui rezistenta, pui contactul, scanezi si stergi - cand eroarea de N250 dispare - esti pe firele care trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin(ti am trimis SMS multumesc) am rezolvat am pus rezistența pe pini 1 si 2 adio martor airbag,nu am eroarea pe maneta stergatoare,multumesc tuturor O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea,

Mi-am achizitionat recent un passat b7 SH si nu avea comenzi pe volan si l-am schimbat cu unul de CC cu comenzi, care din pacate nu merg comenzile. Cautand pe net am dat peste acest topic din forum si am vazut ca mai multa lumea a intimpinat acelasi lucru. Am facut o scanare la Steering Wheel. Pot sa-l codez din soft sa functioneze sau trebuie sa cumpar modul, cablaj? si daca trebuie sa cumpar cam ce tip de modul? Va multumesc anticipat


                Address 16: Steering wheel
Control Module Part Number: 3C5 953 501 BP
  Component and/or Version: LENKS.MODUL   009 0136
           Software Coding: 5180250000
            Work Shop Code: WSC 00028

Advanced Identification
     Serial number: 20101213300080
     Identification: ATW-001
     Revision: FF010039
     Date: 14.12.10
     Manufacturer number: P1TC
     Test stand number: 2176
Flash Status
     Programming Attempts(application): 1/1/1
     Successful Attempts(application): 1/1/1
     Programming Attempts(data): 0/0
     Successful Attempts(data): 0/0
     Programming Status: 00000000
     Flash Date: 09.08.12
     Flash Tool Code(data): 394758 024 12336
Software
     UDS:000001
     UDS:120700
     Theft prot.:010212
     Diag:000E01
     Diag:000900
     Unknown:040701
     OSEK-Net:001E03
     Unknown:030C00
     Unknown:040703
     LIN 2.0:000002
     KWP2000:070400
     Unknown:020406
Misc.
     Hardware number: 5K0 953 569 AA
     Workshop System Name: J527
     Equipment/PR Code: 3030303030303030
     ASAM Dataset: EV_VW360SteerWheelUDS
     ASAM Dataset Revision: A03004
VCDS Info:
       Labels: None
       ROD: EV_VW360SteerWheelUDS_VW46.rod
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca daca scrii in mai multe topic-uri primesti mai repede raspuns ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al tau e midline si nu suporta comenzi pe volan......................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - deci trebuie inlocuit cu altul, care sa fie Highline - si care sa suporte si comenzi pe volan.

 

Tu ai 5K0 953 569 AA, cauta un 5K0 953 569 AB

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!