Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Capacele din poza de mai sunt de la Golf5 si Passat B6 in sus. Cele OEM de Golf4/Bora nu sunt inscriptionate cu VOLKSWAGEN, iar gaura din mijloc nu e tip stea ci e un fel de pentagon. E posibil totusi sa se potriveasca si alea.

 

Jantele chiar au iesit super (poate imi zici si mie cat te-a costat vopsitul:D) iar daca vrei sa le protejezi cauta cauciucuri cu protectie pentru janta. De ex: 205/55/ZR16.

 

Spor la modificari si la kilometri cat mai multi!

Link către comentariu

nu am gasit la chinezi :(

nu stiu cat costa noi. cele de antifurt sunt diferite.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Merci merci...ai sa razi dar eu te-am vazut acum pe seara...

Eram in benzinarie la MOL...mai aveam o masina in fata sa ies si te-am vazut pe bulevard...dupa ce am iesit tu ai intrat in Billa :D

Acum...cauciucurile...vad ca majoritatea recomandati noi...dar aici mai intervine totusi si diferenta de bani...adica dublu...si tin sa precizez ce inseamna SH pentru mine...DOT minim 2010...profil minim 5mm...si daca gasesc asa...iau SH pentru ca as prefera o marca mai cunoscuta decat ceva nou si mai putin cunoscut/mai proaste

Nu o sa dau 4-500ron pe o anvelopa noua never ever:(...600ron mi se pare o suma rezonabila pentru 2 anvelope...doar ca nu stiu ce pocnitori gasesc la banii astia...

Jantele...si mie imi plac...au iesit peste cum ma asteptam...dar am o intrebare si sper sa nu par paranoia :))

va trebui sa curat pe interiorul jantei suprafa aia de contact cu butucul?unde calca janta...ma intelegeti?ma gandesc ca suprafata este incarcata cu vopsea si sa nu fie perfect plana si sa bata roata...paranoia? :))

 

 

 

Link către comentariu

pai ce sa facem , ma grabea a mea consoarta :)) , ii era foame si se transforma ca in reclama aia la ciocolata  :))

 

acum vorbind de anvelope , eu cred ca dot  2010 ar fi ok , eu am pe masina dunlop sp 2001 parca si am facut cu ele  in 8 luni cam 20.000 de km si ma uitam recent ca inca au carnea aia de cauciuc nou,  le-am luat de noi anul trecut am dat pe toate 4 1200 ron ce-i drept sunt pe 15  , merg si SH daca le iei bune , si cand ai finante bagi 4 noi si gata.

Modificat de rusen
Link către comentariu

nu e depunere asa de mare incat sa nu intre pe butuc. eventual poti da un smirghel.

la mine au intrat mai greu prima data dat nu am curatat nimic

Link către comentariu
cristi_eftimie

Intotdeauna prima data intra mai greu  :)) ,teoretic,nu ar trebui sa ai probleme la montaj,cu putina convingere vor intra pe butuc

Au iesit super jantele,sa le invarti cu placere  :wub:

Link către comentariu

Lawr daca stai sa analizezi putin diferenta intre anvelopele sh si noi o sa vezi ca tot pe acolo iesi. Doua anvelope sh 600 ron deci 4  anvelope sh 1200 + montat + echilibrat 1300. Dar mai mult de 2 ani nu te tin. Dupa 2 ani repeti operatiunea.

 

Cu 4 anvelope noi te duci 4 ani fara probleme. Eu am achizitionat in 2008 4 bucati Dunlop SP Sport MAXX, iar anul trecut le-am schimbat cu 4 bucati Michellin Pilot SPORT 3. Ambele ZR 16.

 

La cat de laudate sunt Michellinul, eu sunt putin dezamagit de ele. Franarea pe umed cam lasa de dorit.

 

E adevarat ca si bugetul conteaza dar daca te "mobilizezi" din timp :D le rezolvi!! :D

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

George...faza este ca pe cele sh as da cam 350ron...am vazut unele chiar si mai ieftine...pe cand pe cele noi peste 700ron...

Eu vorbesc de 2 bucati...pentru ca am deja 2 ramase de pe jantele vechi care sunt 2010 si profil 5mm de la semn...pirelli p7

Cu jantele daca ajung la depozit va fac o poza sa vedeti la ce ma refer...nu este vorba de intrat...este vorba de stat :-P

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Ce dimensiune cauti la roti?205/55/16 Pirelii P7 cu buza aia pt protejarea jantei?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Buza nu este neaparat...dar vreau musai 91V...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Am avut pe cineva  2 bucati dot 2011 40%uzura cu 100 lei bucata,am vrut sa iau cauciucurile pt mine...pana la urma m-am fofilat(ce bou sunt) ...daca stiam te trimiteam dupa ele si 100% nici nu stateai la discutie si le luai.

Daca nu gasesti nimic,tinem legatura pt ca respectivul face import de cauciucuri din Elvetia si azi a plecat dupa marfa.

Mai vazusem la el la vulcanizare 2 bucati cu dot mai vechi si cu uzura 50% dar nu prea meritau.

Sfatul meu,ia cu buza de protectie pt ca dau bine pe masina si protejeaza janta,exact modelul asta am eu pe masina dar sunt la limita uzurii.

 

 

post-64586-0-57856400-1364974380_thumb.j

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Gabi...exact ceva de genul cum avea prietenul tau caut...

Acum sa lamurim treaba cu jantele...pun 2 poze sa se vada diferenta intre niste jante normale si ale mele...sa vedeti despre ce vopsea vorbesc...

post-14266-13649878028531_thumb.jpgpost-14266-13649878187938_thumb.jpg

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Daca vrei sa dormi linistit, poti lua o perie de sarma si sa cureti vopseaua....daca stratul pe planul ala e uniform, eu le-as monta asa, si daca m-ar deranja le-as da jos si apoi curata

Link către comentariu

nu sunt probleme...nu curata nimic.

oricum se "curata" fortat cand le montezi, tablele mele au niste semne unde ating pe butuc

Link către comentariu

Iupyyy...am fost de am luat jantele...si au iesit chiar foarte bine avand in vedere starea initiala...

Eram putin panicat ca nu ma mai suna baietii...ca a durat cam mult...le-am dus pe data de 20martie...dar de fapt au trecut cam 7 zile lucratoare...deci este ok

 

attachicon.gif2013-04-01 17.02.12.jpg attachicon.gif2013-04-01 16.58.29.jpg

attachicon.gif2013-04-01 16.57.24.jpg attachicon.gif2013-04-01 16.57.39.jpg

attachicon.gif2013-04-01 17.00.26.jpg

 

Sa nu uitam cum aratau...

 

attachicon.gif2013-03-04 14.44.40.jpg attachicon.gif2013-03-04 11.27.32.jpg

attachicon.gifbbs2.jpg attachicon.gifbbs1.jpg

 

Abia astept sa le pun...dar pana una alta mai trebuie sa fac rost de 2 cauciucuri bune...daca nu foarte bune :)

Cat te-a costat "reinnoirea"?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu am gasit nimic concret...astept niste raspunsuri...dar nici nu m-am agitat ca stiu ca plec saptamana viitoare deci masina sta pe bara si nu m-am agitat...

Cand ma intorc ma apuc serios de cautat ca abia astept sa le pun :-)

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Au iesit impecabil jantele, neaparat sa le montezi cauciucuri cu protectie la borduri.

Modificat de virus
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deja am montat 2 cauciucuri care mi-au ramas de pe jantele vechi...pirelli cinturato p7 care nu au protectie ...o sa vad ce mai gasesc...

Cu bordurile o sa fiu si eu mai atent dar de obicei nu prea fac parcari laterale....si cand fac imi dau oglinda de vad roata :D

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Gata...am reusit... :D

 

post-14266-0-11332400-1366391893_thumb.j post-14266-0-12534400-1366391894_thumb.j

 

post-14266-0-01381400-1366391924_thumb.j post-14266-0-79108200-1366391991_thumb.j

 

post-14266-0-16499300-1366391923_thumb.j post-14266-0-31426900-1366391922_thumb.j

 

post-14266-0-96482400-1366391994_thumb.j post-14266-0-81578600-1366391995_thumb.j

 

Si luam o mica pauza sa ne ocupam putin si de mecanica :)

Link către comentariu

Ce anvelope ai luat,cele cu dungi galbene, sh?

Vine bine dar e mai ridicata fata de cealalta

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Da....alea cu dunga...Michelin Primacy HP...dot 1011...profil cam de 2 veri(4mm)...pret 200ron asta dupa ce am cam testat piata sh si mi-am dat seama cam ce cauciucuri sunt in domeniul asta :))

Capacele cam cand ajung? :)

Da tu ce ai patit...ca tocmai citeam ceva cam trist :( daune mari?

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!