Jump to content

Ce secrete ascunde Climatronicul.


voinea
 Share

Postare recomandată

Acum am vazut primul document :) L-am ignorat in prima faza pentru ca zicea ca e pentru Golf 4, iar celalalt pentru Golf 5 este exact la fel cu cel de pe O2. Acum am vazut ca sunt lucruri foarte interesante si acolo. Insa ce e CAN-Bus-ul, sau mai degraba, ce defect mecanic ar putea avea? Ca stiu ca e o conexiune intre calculatoarele masinii. Iar daca ar fi o defectiune, ar trebui sa nu functioneze ceva, nu? E, la mine functioneaza toate (zic eu). La o diagnoza ar aparea ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Acum am vazut primul document :rolleyes: L-am ignorat in prima faza pentru ca zicea ca e pentru Golf 4

Anumite lucruri sunt comune tuturor modelelor (erori, semnificatii erori, etc).

La o diagnoza ar aparea ceva?

Cred ca da.

Am aflat ca 538 inseamna de fapt CAN-Bus.

Se pare ca nu.

00538 - Reference voltage

00538 - Reference voltage : Signal too large

00538 - Reference voltage : Signal too small

Possible Cause

* Short circuit or open circuit in wiring or connectors. Pay special attention to the wires from contact 8 of connector housing T16b on Climatronic control module -J255- to flap motors.

Possible Solutions

* Check wiring and connectors to control module using wiring diagram

* Check function of flap motors for regulating air conditioner using function 03 Output Diagnostic Test Mode (DTM).

Possible Cause

* Flap position sensors -G92-, -G112-, -G113- or -G114- malfunctioning.

Possible Solutions

* Disconnect electrical connectors to listed sensors one after another, erase DTC memory and check DTC memory again. If the "Reference voltage" malfunction is no longer recognized (and the DTC reappears after reconnecting), the applicable flap motor must be replaced.

Possible Cause

* Control module malfunctioning.

Possible Solutions

* Replace control module if necessary.

Insa ce e CAN-Bus-ul, sau mai degraba, ce defect mecanic ar putea avea?

Nu CAN-Bus-ul are defecte mecanice (nici n-ar avea cum, pentru ca practic CAN-Bus-ul este o... o retea similara celei de la serviciu/acasa, in care sunt conectate mai multe pc-uri intre ele) ci clapetele de circulare a aerului.

Flap position sensors -G92-, -G112-, -G113- or -G114- malfunctioning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca problema e mai groasa :P In prima faza stateam mai linistit doar cu eroarea aia care nu parea reala. Insa acum m-ai speriat :)) par mai serioase problemele astea.

Acuma, stie cineva pe unde e "Climatronic control module - J255" la Octavia 2? Un .pdf, o poza ceva? Mai ales pe unde e "connector housing T16b ". Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Climatronic control module - J255 = Climatronicul in sine (panoul frontal, acela cu afisaj, butoane, etc). :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uff, la naiba, inseamna ca trebuie sa-l demontez pe ala din fata!

Mersi mult de info aryes13 :)

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea!Stie cineva combinatile de taste pt climatronicul meu(e cel cu tasta Encon in dreapta) pentru aflarea eventualelor erori?!Mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmuletul arata functionalitatea climatronicului.Asa este si al meu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat ca 538 inseamna de fapt CAN-Bus. Dar ce reprezinta ca eroare? Si oare ce inseamna acel 04h? 4 ore sau ce? :)

Eroarea a disparut ca prin minune, de la sine. :lol:

Sa fi avut vreo influenta faptul ca mi s-a defectat un senzor ABS? :lol: Cred ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa va intreb daca stiti cum sa intru si eu in acel meniu ascuns la G6. panel-ul e diferit fata de G5 si nu stiu unde imi vor fi afisate acele coduri despre care tot vorbiti. mai jos aveti o poza cu panoul meu.

17022010143.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine cred, ca ar trebui sa apesi simultan butonul AC, si cel care da aerul spre parbriz. Teoretic, deoarece practic nu stiu unde ti-ar afisa, pentru ca tu nu ai display-urile de la climatronic. Daca incerci, si nu se intampla nimic, iar climatronicul nu mai raspunde la comenzi, teoretic ar trebui sa iesi din meniu cu AC. Dar o faci pe propria raspundere. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa va intreb daca stiti cum sa intru si eu in acel meniu ascuns la G6. panel-ul e diferit fata de G5 si nu stiu unde imi vor fi afisate acele coduri despre care tot vorbiti. mai jos aveti o poza cu panoul meu.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=64864 e la fel ca la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am citit pe acest forum, e adevarat ca nu am citit chiar tot ca nu am avut rabdare. Imi poate spune cineva cum intrii in meniul secret la Passat B6 climatronic, nu am tasta ECON!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot incercat dar nu prea ma descurc adica ... mi-a aparut I O dar nici vorba de vreun afisaj , ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare am si eu o intrebare pentru opel se aplica aceleasi reguli ?

Sau la opel nu se poate. Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aici e vb de climatronicul de la vw

ma indoiesc ca vw si opel-ul ar impartasii aceleasi secrete

eu am o intrebare legata mai mult partea de hard

mi-am desfacut in seara asta climatronicul si am descoperit ca intre butonul de off, si cel de dedesupt este o chestiuta mica rotunda care seamana cu ceva senzor... adica..e ceva senzor pt ca are legate 3 fire de el

stiti careva ce fel de senzor e?

ms

atasez si o poza :ceuameni:

dscf5147l.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este senzor de temperatura interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) salutare , stie cineva la ce nr este afisata temperetura din interiorul habitaclului? pt masina din semnatura multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

canal 0 subcanal1 parca.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei mai noi care nu au mai avut rabdare sa ia topicul de la inceput,dupa topicul asta,mai jos e un sticky cu coduri climatronic.sunt pdf-uri pt generatia de g4,octi1,leon,etc.,si pt golf v&co.,cu sistemul de taste si ce reprezinta...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu ce e diferita de vechea lista postata de aryes 13, care se gaseste in aceeasi arie, cateva randuri mai jos, si se numeste "Coduri climatronic"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce este descris mai sus este posibil si pentru O2 2008 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!