Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

3BG nu 3B5. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tastat eu gresit am vrut sa scriu G nu 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu ai inteles sau de unde ai ajuns la concluzia asta?

"Si cand vorbesti de caroserie te referi la 3BG pt modelul de Passat pe care il avem noi, si 3C la asa zisul Passat B6 penultimul, ca ultimul este 3CC."

Am atasat si linkuri exemplificatoare.

Passat 3CC Passat 3C Passat 3BG

:icon_cheesygrin: Uite Razvan are B6, ca si tip de caroserie.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti avioane, uitate in profilul lui Razvan ca sa vezi ce tip de caroserie are.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: D-nilor, ajutati-ma cu un link, nu imi functioneaza functia SEARCH, ptr ca sunt "bebe", vreau sa intreb : "intre ce ani de fabricatie au aparut la G 5 cu probleme la volant??" Vreau sa-mi cumpar un G 5 , sh, adun impresii si sfaturi dar ma c-am sperie problemele lor :offtopic: Rog moderatorii sa ma mute dar sa stiu si eu , unde ma muta. Multam ptr intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti avioane, uitate in profilul lui Razvan ca sa vezi ce tip de caroserie are.

Uite ce mi-a raspuns Alex (Volksman) la problema: "de fapt noi nu folosim astfel de denumiri in domeniu,

este un fals vocabular tehnic, tine mai mult de legenda urbana,

B6 ii zic ei la passatul nou,

B5.5 ii zic la face-liftul din 2001, la al tau,

Passatul 1997-2000 era B5"

...asta ca sa nu mai zici ca vb "avioane" si daca tot nu esti lamurit mai intreaba si tu in stanga si in dreapta. "B-ul" provine de la tipul de caroserie al Audi-ului, caci impartim aceeasi platforma A4-A6. :)) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu tot nu inteleg tu zici ca RAZVAN are caroserie B6? Te rog sa imi raspunzi cu DA/NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rata, ca sa fiu sincer, cred ca toate care au volant cu masa dubla sunt in aceeasi situatie (nu numai vag, mai ales altele cum ar fi renault etc.). Nu te ghida dupa asta, am vazut masini cu 200k km fara probleme. E adevarat ca daca pica cam costa, dar nu e un criteriu suficient de elocvent. Daca folosesti corect ambreiajul si mai ai si un pic de noroc poti sa mergi mult si bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este vorba de passat 2000 tdi hai sa ti insir ......pompa ulei varza de fabrica odata cu ea moare si turbina ,injectoare boala de fabrica ,volant cu masa dubla ceasuri bord inchizatoare portbagaj ,tampon motor care se rupe cu o bucata din blocul motor ,,,,,,si mai sunt multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa complicam situatia tin sa va spun ca B6 la passat este de fapt PQ46. Acesta difera de Audi B6 care este de fapt PL46. Audi are motor longitudinal si suspensie cu brate duble suprapuse fata, iar Passat e cu motor transversal si suspensie mcPherson.

Sper sa nu supar vreun moderator, dar nemtii sunt de fapt complicati asa ca voi pune un link care studiat cu atentie va clarifica problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci corect ce zice colegul de mai sus B6 la passat nu e tot una cu B6 la Audi, sunt diferente.

Ca sa fie cat mai clar:

Passat B6

Passat B5.5

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa complicam situatia tin sa va spun ca B6 la passat este de fapt PQ46. Acesta difera de Audi B6 care este de fapt PL46. Audi are motor longitudinal si suspensie cu brate duble suprapuse fata, iar Passat e cu motor transversal si suspensie mcPherson.

Toate Passaturile pe platforma B5-B5.5 au motoare longitudinale si suspensie Multi-link (four-link).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Si eu sunt foarte aproape sa cumpar un passat 1.9 tdi 116 cp 6+1 trepte din 2000 cu 96.000 km rulati, cu carte service la porsche .

A fost achizitionat de nou de catre un cunoscut de-al meu si de nr. de km sunt sigur ca este real .

Ceea ce nu stiu este daca merita s-o iau cu 4500 euro ?

Anul trecut a schimbat si distributia la ~ 90.000 km iar in afara de cateva zgarieturi masina arata si functioneaza impecabil ...

Ca dotari am observat, volan 3 spite piele, scaune sport - textil, climatronic, scaune incalzite .

Multumesc anticipat de sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita si daca kilometri is reali nici sa nu stai pe ganduri. Mai ales ca il cunosti pe proprietar. Aia e o masina in care nu trebuie sa bagi bani urmatori 60.000km. Doar consumabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un passat dinala cu atatia km nu gasesti la banii aia. Ma indoiesc sa aiba numa atatia. Si daca chiar are numa atatia km, inseamna ca masina ii bibelou si mai mult o stat, deci uzura minima. Numai ca in cazul asta masina nu valoreaza doar 4500. Uita-te si prin germania ca mai sunt passaturi cu 100.000 de km din anu 2000, da au preturi de 7-8000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ceri in RO pe un Passat din 2000, 8000Euro te pun astia pe prima pagina in ziare! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Chiar este unu pe autovit la 8300 de euro, 90.000 de km. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita indeplin si ultimul banut pana la 4500...in locul tau ii dadeam 4700:))) doar sa mi-o dea...ocazie rara.succes si anunta-ne ce ai facut:D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il cunosti pe proprietar, stii ca este serios, ai si cartea service nu mai sta pe ganduri - cumpara-o! Nu-i inteleg pe colegii care spun ca-i teapa... Eu fac 9.000-10.000 km pe an, deci peste 10 ani (daca o tin atat) voi avea mai putin de 100.000 km. Ce-i asa de imposibil? Socrul meu are masina cumparata acum 2 ani si are abia 4500 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina merita banii dar gandeste-te bine inainte de a o cumpara. eu pe un b5,5 din 2002(pe carte inmatriculata 2001?!?) in decembrie am dat 4900E +inmatriculatul 50 mil. masina e dotata full dar fara piele si alte cateva chestii minore(pachet crom si alte elea). intr-adevar, masina era adusa recent si pe criza asta a contat mult. un prieten al meu o da la 6500 e si e cam full de asemenea, masina super intretinuta pe care daca stiam acum 2 luni ca o vinde, nu o mai luam pe a mea. mi se pare cam ieftina totusi la 4500E si chiar daca e un cunoscut al tau, e cu dus-intors. eu in 2 luni(2 dec-12 feb) am facut 2700km. cu un foscus 2008 am facut in 20 luni cam 48000 km. el in atitia ani sa fi facut numai 96.000?????

)

Modificat de cosmin xx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el in atitia ani sa fi facut numai 96.000?????

Pai, nu ti-am spus? Ce-o fi asa imposibil?

Cel mai important la o masina second este sa stii de la cine o cumperi, sa cunosti cum a intretinut respectivul acea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este passatul meu din 2002 are 94 de mii de km reali deoarece a fost luata de la quark motors noua...deci se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

full dar fara piele si alte cateva chestii minore(pachet crom

pachet crom inseamna varianta de top ,,HIGHLINE "

asa este passatul meu din 2002 are 94 de mii de km reali deoarece a fost luata de la quark motors noua...deci se poate

si al meu la fel..luat de la Midocar 2002, 270.000km :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!