Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Asta daca masina a fost intretinuta la reprezentanta,daca nu .... :biggrin: Masina daca e adusa din alta tara,se mai poate verifica?

Daca a umblat prin reprezentante VW in germania sau alta tara, se poate, daca vor baietii de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
!Km nu cred k sunt reali ! Dar chiar si cu 200.000 de km ce spuneti de pret ? As dori sa aflu parerea dumneavoastra !

Asta vreau eu sa aflu ! Nu ca are XENON-u montat ! Sau ca e din fabrica ! La pretu asta de 6500 cam cati km are putea avea masina ?

Lucreaza cinewa la Volkswagen sa ii dau SERIA de SASIU sa imi mai ofere cewa informatii ? [se poate ? ]

Conteaza f mult cati km are o masina. Nu lua variant decat daca ai neaparata nevoie de spatiu. La orice reprezentanta VW vei afla istoricul masinii, ce s-a intamplat acolo...incepand cu intrarea in tara se schimba povestea...piese de proasta calitate uneori scond hand, de mecanici nu mai spun deci istoricul din Ro nu prea conteaza . Eu am avut surpriza sa aflu ca motorul era schimbat .... Este preferabil sa alegi ceva adus din Germania, nerulat in Ro, diesel, km cat mai putini si sa fie superintretinuta. 6500 e un pret normal acum pt masina aia. Insa la pretul ala poti lua ceva din gama audi :D. Passatul este o masina f buna, fiabil , puternic, spatiu suficient insa cand vei plati factura la prima revizie serioasa si vei vedea ca un brat e 100 de euro ...va fi o zi cam trista ;)

Modificat de stefanelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iei topicurile de prin 2003 incoace sa le dai reply la toti. Nu vezi ca e din aprilie ce scrisese omul, deja are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iei topicurile de prin 2003 incoace sa le dai reply la toti. Nu vezi ca e din aprilie ce scrisese omul, deja are masina.

e din aprilie 2009 ....cel caruia i-am dat reply...

in rest , daca ai chef de mistouri nu ti-ai gasit forumul.

Un singur comentariu pe aceasta tema, sau un reply la un post antic daca mai vad, ai warning.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de cand e si nici de misto nu am chef. Discutia sus-pusa a fost prea discutata si s-a lasa cu posturi sterse. Asa ca degeaba i-ai scris. :icon_thumright: Ma scuzi domnule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi cumpar un Passat 5 cu volan pe dreapta.Aveti idee cam la ce costuri se ridica sa il mut pe stanga(cu tot cu bord,caseta directie si ce mai trebuie.)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu costul e foarte mare, de ordinul a cateva mii de euro. Ceea ce pot sa iti recomand eu este sa gasesti un passat cum vrei sa iti iei la dezmembrari dar cu volan pe stanga si sa inlocuiesti tot ce iti trebuie. Eu zic ca ai iesi mai ieftin decat sa iei totul de nou. Manopera va fi scumpa totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce-ar fi asa scump? Trebuie schimbate: carcasa de bord, fetele usilor de pe fata, caseta directie, faruri. Altceva nu vad ce mai trebuie schimbat. Si in rest manopera. Avand in vedere ca am vazut passat din 2000 cu mai putin 1900 de euro, parca ar merita sa faci asta. ;) Depinde de meseriasul care se baga la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa nu pot sa-ti zic dar nu cred ca merita din simplul motiv ca iti trebuie o gramada de piese, multa munca si batai de cap. Ca sa-l transformi eu zic ca trebuie sa bagi in el cel putin 1000-1500EUR plus ia in calcul bataile de cap de la RAR. Pana acum am auzit numai ca unii ar fi facut dar nu am vazut niciodata o masina transformata de generatia lui B5. Nu este imposibil de facuta dar mai intai fa niste calcule si vezi daca merita sa te complici. Un B5 cu volan pe stanga sa zicem ca costa intre 4000-5500EUR, in functie de asta sa calculezi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce-ar fi asa scump? Trebuie schimbate: carcasa de bord, fetele usilor de pe fata, caseta directie, faruri. Altceva nu vad ce mai trebuie schimbat. Si in rest manopera. Avand in vedere ca am vazut passat din 2000 cu mai putin 1900 de euro, parca ar merita sa faci asta. :vaidecapulmeu: Depinde de meseriasul care se baga la asa ceva.

Farurile nu. Alea trebuie reglate numa. In rest eu zic ca mai ai, oglinzi retrovizoare si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile la masini cu volan pe dreapta au alta geometrie a iluminarii. Daca nu schimbi si farurile o sa te trezesti tot timpul cu flash-uri de la partenerii de trafic, plus ca tu nu vei vedea bine.

cauta pe google sa vezi diferente la iluminare.

ps: nu recomand nimanui sa monteze faruri de la masini cu volan dreapta din dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma trebuie modificat cablaju, tabloul de sigurante e pe dreapta, comenzile la geamuri, inchiderea deschiderea, broasca sofer sunt pe dreapta, aeroterma e pe stanga :icon_cry: ceasurile, airbargu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nici macar nu merge transformarea fara interventii destul de serioase.

De exemplu la pompa de frana, in partea stanga a masinilor cu volan pe dreapta, nici macar nu e decupat locul pentru a monta toate componentele dincolo. Acolo fiind altfel totul, pentru ca vine acumulatorul si filtrul de polen. Plus ca vine in bord toata instalatia de climatizare altfel, etc.

Pentru doritori, pot privi aici cam ce se gaseste prin bord si ce trebuie inlocuit prin el. Adica, cam tot ce-i dincolo de tabla. Inclusiv mocheta de antifonare.

Cumperi toate celelalte pies de la dezmembrari, sa zicem. dar acestea sant deja costuri suplimentare, pentru ca din cele vechi nu poti vinde nimic. Nici macar cotiera nu e la fel. Cele de Anglia sant "in oglinda" fata de cele normale.

De ce credeti ca se aduc masini din Anglia si se desfac automat bucati?

Pentru ca nu merita aceste modificari. ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare.

sunt nou pe forum,si tocmai vreau sa achizitonez un pasat b5.5

e din anul 2003,motor 1.8T si destul de echipata.pretul este de 6000 plus taxa.

am pus-o pe tester(in mers)...si turbina si motorul e ok,iar la electronica se pare ca nu a fost umblata.

are 136.000 km.

bineinteles are nevoie si de niste schimburi...ma refer la suspensii spate,brat inferior fata stanga,si cap de planetara stanga.

sfaturi?

in rest estetic arata ft bine.

mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grija mare la taxa daca este euro3 te duce undeva la 2 mii si ceva taxa euro

in rest verificare cap coada la reprezentanta sau unde iti cunoscut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este euro4..si taxa e undeva la 500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce motorizari sunt pe passat B5/5.5 ?

Ma intereseaza in general norma de poluare. Nu am gasit nicaieri un tabel precum cel de la golf asa ca am postat aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi lista de aici. In principiu pe B5 EURO2-3, pe B5,5 EURO3-4(benzinare si cel de 2.0 cu DPF).

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Kam3l3on_Jetta I

salut baieti,

Vreau sa imi cumpar un passat b5 din 1999\2000 1.8T full doar ca fara piele,

care detineti 1.8T poate sa imi spuna si mie un consum real?

si cam ce probleme ati avut pana acum cu ele,eu sunt un pic speriat ca am auzit ca ar crapa blocul motor...a patit cineva asa ceva?

masina este 95% cumparata a ramas sa se faca actele

Are cineva idee daca se poate verifica masina pe net la porches romania?

Multumesc

astept sfaturi si sugesti

Modificat de Kam3l3on_Jetta I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e 95% cumparata mai conteaza parerea posesorilor de 1.8T ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kam3l3on_Jetta I

da ca sa stiu in ce ma bag si la ce sa ma astept!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa cauti detalii despre mototrul asta si >> AICI << in cazul in care nu gasesti destule informatii aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un prieten aceeasi masina B5 (1999) motor 1.8T. O are cam de 1 an si jumatate dar s-a saturat de consumul ei. Media se invarte undeva la 9-10L/100km.

In rest nu ai ce sa-i bagi de vina acestui motor. Cat despre zvonul ca ar crapa blocul motor la aceasta motorizare... ma indoiesc. Nu cunosc cazuri concrete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina de familie nu prea recomand 1,8T. Daca e pentru un tanar si vrea sa isi dezlantuie "latura salbatica" de ce nu? Atata doar ca un consum de 13-14% in oras nu trebuie sa te sperie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!